25. studeni 2011.| Božica Babić

Od stranaca najuspješniji Lidl

Tvrtka u 75 trgovina i jednom LDC-u zapošljava 1600 djelatnika, a uskoro otvara LDC Perušić

Malo je tvrtki koje su peti rođendan dočekale skočivši sa 129 pozicije među 20-25 najvećih poduzetnika izlistanih po ostvarenom prihodu. Upravo to bilježi njemački diskonter Lidl koji je na hrvatsko tržište stigao 23. studenoga otvorivši u istom danu 13 trgovina i logističko distribucijski centar u Jastrebarskom, površine 35.000 četvornih metara zaposlivši na startu poslovanja sveukupno 450 djelatnika.

Oliver Dragojević, zaštitno lice Lidla, s Marinom Dokozićem, predsjednikom Uprave/PXL Oliver Dragojević, zaštitno lice Lidla, s Marinom Dokozićem, predsjednikom Uprave/PXL Isplativa odgoda
Lidl je više od dvije godine istraživao, pozorno "očijukao" po razmaženom hrvatskom tržištu, dijelom čak i izmijenio svoj temeljni koncept što je utjecalo i na odgodu ulaska no, trud se očito isplatio. Nitko od stranih trgovačkih lanaca, a njih doista na hrvatskom prostoru nije malo i svi odreda iza sebe imaju financijski vrlo moćne matice, nije u tako kratkom roku realizirao ni sličnu uzlaznu putanju. Nije to uspjelo Billi, Metrou, Sparu, Mercatoru dok se talijanski Ipercoop prodavši biznis sam povukao, kao ni sestrinskoj tvrtki Kauflandu, koja je ovdje stigla punih pet godina prije Lidla i sa znatno većim prodajnim formatima.˝U prvoj punoj kalendarskoj godini (2007.) kroz 36 trgovina prihod Lidla iznosio je 711 milijuna kuna, a gubitak 258 milijuna. U prošloj, 2010. prihod je narastao na 2,1 milijardu kuna, gubitak je pao na 26 milijuna dok je u portfelju bilo 70 prodajnih objekata. Prema procjenama neovisnih analitičara koji se bave potrošnjom u maloprodaji Lidl bi 2011. mogao zaključiti sa 2,3 do 2,5 milijardi kuna.

Dobra strategija
Jesu li ključ Lidlova (ne)očekivana uspjeha na zahtjevnom hrvatskom tržištu recesija i manja kupovna moć stanovništva ili nešto treće o tome bi se moglo dugo raspravljati. Činjenica je međutim da je u 2008. po jednom prodajnom objektu prihod ovog diskontera u prosjeku iznosio 24,3 milijuna kuna da bi u 2010. narastao na 29,9 milijuna kuna. Takav trend potvrđuje da je Lidl u kratkom razdoblju i među "razmaženim" Hrvatima uspio izboriti svoju nišu i pronaći put do brojnije skupine lojalnih potrošača. Na vrlo solidan rast i ovogodišnjeg prihoda veliki utjecaj imat će odlično fokusirana strategija na osvajanje priobalja, Lidlove trgovine navodno su ovoga ljeta bile prepune stranih turista.

Nova zapošljavanja
Sukladno poslovnoj filozofiji matične kuće prvi čovjek hrvatskog Lidla Marin Dokozić nije pripravan ocijeniti rast prihoda koji očekuje za 2011. Iz uprave tvrtke tek poručuju da trenutno u 75 trgovina i jednom LDC-u zapošljavaju 1600 djelatnika no, kako do kraja godine slijedi otvaranje LDC-a Perušić i još jednog prodajnog objekta to će u plusu promijeniti broj zaposlenika. Prosječna neto plaća za 2010. u Lidlu je iznosila 6465 kuna.

Niste pretplatnik?

ključne riječi

Moje pretplate

komentari (0)

Citiraj Ubaci link Podebljaj tekst Nakosi tekst Podcrtaj tekst
broj znakova: 4000 Pošalji poruku