3. kolovoz 2007.| Igor Vukić
Novi putnički terminal u Zračnoj luci Zagreb za 212 milijuna eura
Terminal bi trebao bi biti gotov 2010. godine, čime će se omogućiti prijam 3,3 milijuna putnika godišnje
Do 2010. godine zagrebačka Zračna luka dobit će novi putnički terminal vrijedan 212 milijuna eura. Gradnju koja će poćeti iduće godine financirat će najveći pojedinačni vlasnici, država i Grad Zagreb, a dijelom će se novi terminal platiti i iz vlastitih sredstava Zračne luke, objavili su jučer na zajedničkoj konferenciji za novinare premijer Ivo Sanader i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Bivša vojna baza
Novi putnički terminal bit će na mjestu sadašnje vojne baze na Plesu, prostirat će se na 65.600 četvornih metara i imati 11 avio-mostova. Kad bude gotov trebao bi biti omogućiti prijem oko 3,3 milijuna putnika godišnje. Sada kroz Zračnu luku godišnje prođe 1,6 milijuna putnika, a u postojećim bi se kapacitetima možda moglo obraditi do dva milijuna putnika. Toliki broj putnika možda će se postići već i do kraja ove godine pa vlasnici smatraju da je neophodno krenuti u gradnju nove zgrade. "Riječ je o velikom, strateškom projektu, kojim želimo napraviti zračnu luku koja će odgovarati europskom imidžu grada Zagreba", rekao je premijer Sanader, naglašavajući da je dogovor postignut o putničkom terminalu, dok će se o načinu gradnje garaža, hotela i pratećih zgrada tek razgovarati. Za taj dio zračne luke vjerojatniji je model javno-privatnog partnerstva. Gradonačelnik Milan Bandić dodao je da će izgradnjom putničkog terminala Zagreb postati atraktivna zračna destinacija, a uz bok europskim metropolama svrstat će se i gradnjom kongresnog centra.Vlasnici Zračne luke Zagreb su država sa 55 posto, Grad Zagreb sa 35 posto, a po pet posto imaju Zagrebačka županija i Grad Velika Gorica. Premijer Sanader rekao je da će i županiji i Velikoj Gorici biti ponuđeno da sudjeluju u projektu u njihovim omjerima vlasništva.
Javni natječaj
Boško Matković, direktor Zračne luke Zagreb, najavio je da će četvrtinu novca (oko 52 milijuna eura) kao inicijalni kapital dati država i Grad Zagreb u svojim vlasničkim omjerima. Oko 47 milijuna eura trebalo se prikupiti iz poslovanja Zračne luke. Ostala polovica iznosa (oko 112 milijuna eura) prikupila bi se kreditom. Matković je nedavno u Poslovnom dnevniku izjavio da su obavljeni razgovori s predstavnicima Europske banke za obnovu i razvoj i Europske investicijske banke, ta da već postoje kvalitetne ponude za praćenje u investiciji. Za novi terminal postoji samo idejna skica, a vrlo skoro bi trebao biti raspisan javni natječaj za arhitektonsko i urbanističko rješenje nove zgrade i njezine okolice. Za sada su uređeni imovinsko-pravni odnosi, napravljena je studija utjecaja na okoliš, a Zračna je luka podnijela zahtjev za lokacijskom dozvolom. Novi putnički terminal novom će cestom biti spojen s nedavno dovršenim čvorom Kosnica na zagrebačkoj obilaznici. Zračna luka Zagreb je 11. srpnja zabilježila milijuntog ovogodišnjeg putnika, i to najranije do sada - lani je milijunti putnik zabilježen 7. kolovoza, preklani 24. kolovoza, a 2004. godine milijunti putnik koristio je usluge ZLZ-a sredinom rujna. U razdoblju od siječnja do kraja lipnja ZLZ je zabilježio porast sveukupnog prometa putnika u odnosu na isto razdoblje prošle godine od 16 posto.