Prva stambena štedionica, koja posluje u sklopu Zagrebačke banke, izvijestila je tako da im je Ministarstvo financija danas doznačilo 67 milijuna kuna državnih poticajnih sredstava za 2008. To će, kako dodaju, pripisati na 149 tisuća računa svojih stambenih štediša. Ističu pritom i da će individualnim računima klijenata poticaji biti pripisani u zakonskom roku do osam dana.
Državni poticaji za 2008. doznačeni su danas i PBZ Stambenoj štedionici, i bit će, kako se doznaje iz PBZ-a, pripisani na više od 110 tisuća štednih računa klijenata te stambene štedionice. Pritom ne iznose podatak koliki im je točno iznos tih poticaja doznačen. I iz Wuestenrot stambene štedionice doznaje se da su im danas doznačeni državni poticaji za 2008., ali u manjem iznosu od traženog.
Ministarstvo financija doznačilo im je, kako navode, 33,18 milijuna kuna, što je 94,92 posto od ukupno traženih 34,95 milijuna kuna državnih poticajnih sredstava za 2008. Komentirajući jučerašnje usvajanje prijedloga izmjena i dopuna Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje na sjednici Vlade, iz te štedionice naglašavaju kako predložene izmjene smatraju vrlo poticajnim i pametnim potezom Vlade.
Ocjenjujući to i 'velikim korakom naprijed i za Vladu i za stambene štedionice kao partnere', iz Wuestenrota pritom posebno ističu da je Vlada kao "jednu od antirecesijskih mjera na početku 2010. odlučila unaprijediti postojeći sustav stambene štednje na način da ga prilagodi potrebi poticanja stambene izgradnje i poticanja trgovine nekretninama".
Osim usklađivanja s pravnim stečevinama EU, predloženim izmjenama Zakona omogućit će se stambenim štedionicama i aktivno sudjelovanje u financiranju stambene izgradnje te zastupanje u poslovima osiguranja kao što je definirano i za sve ostale kreditne institucije.
Tim se izmjenama stambenim štedionicama otvaraju i dodatne mogućnosti razvoja i financiranja stambene izgradnje, a ovim putem je i Vlada jasno i nedvosmisleno pokazala da stoji iza projekta stambene štednje u Hrvatskoj i da ga u budućnosti namjerava dodatno poticati, zaključuju iz Wuestenrota.
(Hina/pd)