KPMG: Stope poreza na dohodak ponovno u porastu

Autor: Poslovni.hr , 06. listopad 2010. u 10:35

Revizorska kuća KPMG International donosi istraživanje za razdoblje od 2005. do 2010. godine sa pregledom trendova stopa poreza na dohodak i socijalnih davanja u svom novom izvještaju “Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2010”.

Globalni pad najviših stopa poreza na dohodak koji je zabilježen posljednjih sedam godina čini se da je završio, navode iz KPMG-a. Ovogodišnja prosječna stopa globalno gledano porasla je za 0,3 posto, signalizirajući da je došlo do novog obrata.

Istraživanje KPMG-a o pregledu stopa poreza na dohodak i socijalnih davanja pokazuje da su porezne stope i dalje nepromijenjene u većini država. No opći uzlazni trend iz ovogodišnjeg istraživanja pokazuje da se vlade odlučuju za povećanje poreznih stopa kao dio pristupa u borbi protiv deficita. Istraživanje je uključilo 86 država, koncentrirajući se na najviše stope poreza na dohodak.

“U razmatranju gdje locirati zaposlenike, porez je ključno pitanje poslovanja pogotovo za multinacionalne kompanije koje odlučuju u tome u kojoj će zemlji bazirati regionalna sjedišta”, kaže Paul Suchar, partner u odjelu za porezno i poslovno savjetovanje KPMG-a u Hrvatskoj. “U isto vrijeme porezne vlasti su pod sve većim pritiskom da identificiraju i osiguraju veće prihode. Kao odgovor na te zahtjeve, postaju sve sofisticiranije i strože u oblikovanju i primjeni poreznih propisa, ne samo u sferi poreza na dohodak već i poreza na dodanu vrijednost i poreza na dobit”.

Istraživanje pokazuje da najveći dio porasta stopa u 2010. dolazi iz Europe. Državljani Europske unije i dalje plaćaju najviši porez na dohodak, gdje su prosječne stope porasle za 0,3 posto u zadnjih godinu dana. Stagniraju i inicijative nekih vlada u srednjoj i istočnoj Europi u pogledu primjene niskih jedinstvenih poreznih stopa, primjerice u Estoniji i Latviji. No, zemlje srednje i istočne Europe i dalje imaju najniže stope oporezivanja dohotka.

Iako je Hrvatska od 1. srpnja smanjila najvišu marginalnu stopu poreza na dohodak sa 45 posto na 40 posto te uvela još neke promjene u oporezivanju dohotka, uzimajući u obzir stope poreza na dohodak i socijalnih davanja za zaposlenike sa prihodima od 100.000 američkih dolara, Hrvatska je država sa najvišim kombiniranim stopama davanja u svijetu (53,3 posto). Slijede je Mađarska (47,9 posto), Papua Nova Gvineja (47,4 posto), Grčka (44,7 posto) i Austrija (43,5 posto).

(pd)

Komentirajte prvi

New Report

Close