11. studeni 2011.| Biserka Ranogajec

Klasan: Nisam prijavio Đ. Adlešič niti je bilo pogodovanja Pevecu

Dinko Klasan, vlasnik Troha-dila i član bjelovarskoga Gradskog poglavarstva u vrijeme sporne prodaje zemljišta Pevecu, brani bivšu gradonačelnicu unatoč političkim neslaganjima

Protiv bivše bjelovarske gradonačelnice Đurđe Adlešič USKOK-u je nedavno podnesena anonimna kaznena prijava u kojoj se navodi da je kao gradonačelnica 2006. omogućila tvrtki Pevec da za tri milijuna kuna kupi gradsko zemljište koje je poslije građevinski vještak procijenio na čak 60 milijuna kuna. Adlešič je novinarima izjavila kako je riječ o podmetanju jednog čovjeka koji je gradsko zemljište želio besplatno, ali nije željela otkriti o kome je riječ. Odbacujući optužbe, ustvrdila je da u prvom krugu nije bilo zainteresiranih, da je u drugom komisija, čiji nije bila član, predložila da se snizi cijena zemljišta te da se na novi natječaj javila samo tvrtka Pevec. Bjelovarom su krenula nagađanja tko je anonimni pošiljatelj prijave. Bjelovarčanin Branko Stojković na svojem je blogu prozvao Dinka Klasana, direktora i vlasnika Troha-dila, poznatoga proizvođača PVC stolarije, kao autora prijave. Klasan je u vrijeme sporne prodaje zemljišta bio i član bjelovarskoga Gradskog poglavarstva. Podmetanja, kaže u razgovoru za Poslovni dnevnik, štete njemu, ali i Đurđi Adlešič.

PXL PXL Jeste li pisali prijavu i ako niste, znate li tko jest i što sadrži?
Ne, nisam pisao tu prijavu niti znam tko ju je napisao. O njezinu sadržaju doznao sam iz medija koji očito imaju bolje informacije. Vidim to i po pitanjima koja mi se postavljaju. Žalosno je da takve priče izlaze bez provjere.

Zašto se vaše ime veže uz Đ. Adlešič u negativnom kontekstu?
Na poziv Đurđe Adlešič sredinom 2005. ušao sam u Gradsko poglavarstvo Bjelovara. U siječnju 2007. dao sam ostavku i izašao iz Poglavarstva. Surađivali smo oko godinu i pol. Razišli smo se upravo zbog gospodarske politike grada. U tom je razdoblju dogradonačelnik za gospodarstvo bio Zlatko Barila. On je vodio gospodarstvo, a manje gradonačelnica Adlešič. Moja pripadnost nekoj političkoj opciji ne znači neprijateljstvo prema bilo kome pa ni prema Đurđi Adlešič. Razišli smo se na političkoj razini, ništa osobno. Moj politički angažman usmjeren je na poboljšanje gospodarskih prilika u našem kraju. Općenito govoreći, politika me ne zanima.

Jeste li kao član Poglavarstva tada imali primjedbe na prodaju Pevcu?
Imao sam primjedbe na sve što se ticalo gospodarstva, pa i na taj slučaj.

Što danas mislite o tom natječaju, treba li Adlešič odgovarati?
U slučaju poslovne zone Lepirac jedina šteta za Grad Bjelovar je propast tvrtke Pevec. Druge štete nema. Prodajna cijena zemljišta u Lepircu koju je kupila tvrtka Pevec po 31 kunu za kvadrat iznad prosjeka je u ostalim zonama. Bilo je i povoljnijih. Cijene su se određivale od zone do zone, a ovisile su i o djelatnosti tvrtke.

I vi ste u poslovnoj zoni kupili zemljište, koji su bili vaši uvjeti u usporedbi s Pevecovim?
Bili su slični, ali mi smo isključivo proizvođačka tvrtka, što je također važno u prodaji. Naše zemljište, međutim, nije u Lepircu, nego u poslovnoj zoni Severin.

Buran razlaz

Otišao od Adlešič s optužbama
Dinko Klasan u siječnju 2007. godine na vlastiti je zahtjev napustio bjelovarsko Gradsko poglavarstvo i istupio iz HSLS-a. Medijske stupce tada su punile kritike koje je iznosio na račun tadašnje gradonačelnice i bivše mu stranačke šefice Đurđe Adlešič: od toga da mu je zabranjivala na sjednicama Poglavarstva kritizirati gospodarske odluke do toga da mu nije pomogla u raskrinkavanju korumpiranih inspektora.

Niste pretplatnik?

ključne riječi

Moje pretplate

komentari (0)

Citiraj Ubaci link Podebljaj tekst Nakosi tekst Podcrtaj tekst
broj znakova: 4000 Pošalji poruku