Analitičari očekuju nove otpise europskih banaka

Autor: Tomislav Hrastovčak , 07. srpanj 2008. u 13:55

Švicarski UBS ponovno bi mogao zadobiti status najveće žrtve, a procjenjuje se da će otpisati između 4 i 8 milijardi franaka imovine

Europske bankarske grupacije mogle bi i za drugi ovogodišnji kvartal objaviti velike otpise imovine prouzrokovane globalnom kreditnom krizom, premda bi situacija trebala biti nešto blaža nego u prethodnom tromjesečju, tvrde svjetski analitičari, čijim očekivanjima se pozabavio i Reuters.

Naravno, švicarski financijski div UBS ponovno bi mogao zadobiti status najveće žrtve, a procjenjuje se da će otpisati između 4 i 8 milijardi franaka imovine (3,9 – 7,8 milijardi dolara). Podsjetimo, posrnula banka otpisala je dosad više od 36 milijardi dolara. Njemačka grupacija Deutsche Bank mogla bi uknjižiti više od 4,7 milijarde dolara otpisa, a novim udarima, po svemu sudeći, neće izbjeći ni francuske banke Credit Suisse i Societe Generale. Reutersovi podaci pokazuju da su europske kompanije otpisale više od 150 milijardi dolara otkad je započela kriza drugorazrednih hipotekarnih kredita, dok na globalnoj razini ta brojka iznosi 330 milijardi dolara. Banke su bile primorane smanjiti vrijednosti kompleksno strukturirane kreditne imovine, a mnoge od njih izdavale su nove dionice u svrhu prikupljanja svježeg kapitala.

Američka investicijska banka JPMorgan očekuje da će otpisi najvećih europskih kontinentalnih banaka do kraja godine dosegnuti iznos od 61 milijardu eura, pri čemu je većina već uknjižena, dok je preostalo još oko 13 milijardi eura. Prošli tjedan je JP Morgan procijenio da će Deutsche Bank otpisati još 5,6 milijardi dolara imovine, UBS 5 milijardi, Societe Generale 3 milijarde, Credit Suisse 2 milijarde, Credit Agricole 1,4 milijarde, a BNP Paribas nešto više od milijardu dolara. Analitičarka američke financijske tvrtke Oppenheimer, Meredith Whitney, očekuje da će UBS u drugom tromjesečju otpisati čak 8 milijardi dolara. Citigroup pak smatra da će švicarsku banku pogoditi 4,4 milijarde dolara otpisa, a isto procjenuju i analitičari Morgan Stanleya.

Prošli tjedan je na tržištima kapitala zabilježeno svojevrsno olakšanje, nakon što UBS nije upozorio na potencijalno velike gubitke, ali ipak, dionicama banke trguje se na gotovo najnižoj razini u posljednjih 10 godina – ispod 20 franaka. Niti britanske banke neće biti pošteđene, pa se tako već duže vrijeme špekulira kako će Barclays izvijestiti o dodatnim otpisima, premda je kompanija nedavno sugerirala kako će oni za drugo tromjesečje biti skromniji.

Komentari (2)
Pogledajte sve

efekt preljevanje kolega ford. Kriza pocinje sa bankama, preljeva se na gospodarstvo, potrošnju, zaduživanje i ultimativno smanjuje razvoj BDP-a, i svakih par godina uzrokuje recesiju. Iz razloga što tržište kapitala reflektira informacije i očekivanje (ovisno o efficient market hypothesis-u u) možemo zaključiti da u svakom slučaju gubitci ili ti najava istih nisu dobri te znače daljnje pogoršanje globalne krize, te treba prilagoditi svoja ulaganja tome… Eventualna pozitivna iznenađenja mogu biti dočekana skeptično što znaći da naglog (ali trajnog) rasta neće biti…

Prve gubitke su banke pokrivale sa zadržanom dobiti iz prethodnih razdoblja, pa su nakon toga gubici pokrivani sa raznim IPO-ima,SPO-ima,dokapitalizacijama,prodajam trezorskih dionica,posuđivanjem novaca,preuzimanjima……sada dolaze na red novi gubici…vidit ćemo kako će se to riješavati…. u svakom slučaju ne vjerujem da može još dugo ovako….u sljedečih 6-7 mjeseci ili će se problem riješiti pa će dionice naglo skočiti ili se problem neće riješiti i dionice će naglo pasti

New Report

Close