Vodafone i Telenor zainteresirani za Mobtel

Autor: Rato Petković , 07. ožujak 2006. u 06:30

Vrijednost licence za mobilnu mrežu mogla bi iznositi između 600 i 700 milijuna eura

Beograd – S približavanjem raspisivanja natječaja (početak travnja) za davanje licence u mobilnoj telefoniji, što je donedavna pripadala Mobtelu raste zanimanje inozemnih kompanija. Prema dosadašnjim zbivanjima oko raspleta Mobtelova čvora u dobivanju licence, prednost ima austrijski Mobilkom, ne samo zato što se 30 posto vlasništva postojeće mreže nalazi u posjedu austrijskog investicijskog konzorcija, koji je kao Mobilkomova prethodnica ušao u Mobtel, kupujući udjel braće Karić, već i zbog neskrivene sklonosti srbijanskih vlasti prema austrijskom operateru.

Mnogo zainteresiranih
Unatoč tome, natječaj izaziva veliku pozornost drugih kompanija mobilne telefonije. U prvom redu to se odnosi na engleski Vodafon i norveški Telenor. Spekulira se, međutim, kako će se na natječaj gotovo sigurno javiti i španjolska Telefonica i njemački Deutsche Telekom. Vlada se obvezala da u iduće dvije i pol godine neće davati licence za osnivanje novih mreža mobilne telefonije, što znači da kupac Mobtelove mreže može očekivati dobru zaradu jer su zbog monopolskog položaja cijene usluga mobilne telefonije u Srbiji među najvišima u Europi. Tako će se “darežljivost” Vlade prema novom oprateru prevaliti na reret korisnika usluga.Iako se vlasti hvale kako će dobro prodati sada već propali Mobtel (prema procjenama za oko 600 pa čak i 700 milijuna eura ), “zli jezici” podsjećaju da je Milošević bio bolji trgovac jer je u vrijeme sankcija 50 posto kompanije PTT Srbija prodao talijanskoj i grčkoj kompaniji za milijardu dolara. U međuvremenu, i dalje nije poznato boravište Bogoljuba Karića. Prema nekim informacijama, krije se u Velikoj Britaniji gdje će navodno zatražiti azil, a njegov odvjetnik već danima ne želi komentirati informacije vezane za svog klijenta. Dnevnik Kurir pak prenosi reakciju Dragomira Karića na donošenje rješenja za Mobtel. Karić smatra da je država novim ugovorom s austrijskim partnerom Austrijancima poklonila 1,4 milijarde eura i da je, kako je rekao, riječ o “neviđenoj pljački za koju će odgovarati Vojislav Koštunica i njegovi ministri”.

Sporna cijena
S njim se gotovo u potpunosti slaže i ekonomski analitičar Miroslav Prokopijević. On je za B92 izjavio da je dogovor uspjeh za Vladu, koja ga je prethodno i proizvela. “Ne vidim da je rješenje koje se nudi toliko dobro kao što se reklamira jer je, kao prvo, tijekom akcija koje su provođene vrijednost kompanije pala sa oko milijardu eura na znatno nižu razinu, a drugo, na neki način se prikriva činjenica da će cijena biti postignuta tako što će biti prodano ovdašnje tržište i što ćemo još dvije i pol godine biti bez trećeg operatera. Drugim riječima, da se Mobtel prodaje ovakav u kakvom je stanju sada teško da bi mogla biti postignuta cijena od 200 milijuna eura, a ono što bude postignuto iznad 150 ili 200 milijuna eura postići će se ‘preko leđa’ korisnika mobilne telefonije u Srbiji. To je napravljeno na naš račun i uopće nije dobro”, izjavio je Prokopijević.

Mobtel glavni izvor za bogaćenje

Dok traje napetost oko toga tko će se domoći Mobtelove mreže mobilne telefonije i licence, što će budućem vlasniku omogućiti golemu financijsku dobit, u punom zamahu je policijska istraga oko zloporaba u poslovanju tog operatera. Dosad je uhićeno 20 osoba zbog zloporabe službenog položaja, dok je za Sretenom Karićem raspisana tjeralica. Prva policijska izvješća pokazuju da je Mobtel oštećen za oko 115 milijuna eura. Svojedobno je priopćeno da su braća Karić putem svojih povezanih tvrtki iz Mobtela u proteklih 11 godina izvukla oko 700 milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close