Viro treba kapital za preuzimanje Sladorane

Autor: Josip Jagić , 20. siječanj 2006. u 06:00

Ulazak u EU tržište šećera trebalo bi dočekati ujedinjeno, smatra Željko Zadro

Jedan od osnovnih razloga inicijalne javne ponude dionica Viro tvornice šećera na Zagrebačkoj burzi je želja da se omogući kooperantima i radnicima tvornice da kupe dionice tvrtke, rekao je jučer predstavnik vlasnika Viro tvornice šećera Željko Zadro na predstavljanju javne ponude redovnih dionica tvornice. Predstavljanju su prisustvovali i Josip Protega, predsjednik uprave Hrvatske poštanske banke, koja je agent izdavanja dionica i Damir Barić, predsjednik uprave Vira. U postupku javne ponude izdat će se najviše 346.667 dionica po cijeni od 365 kuna, što čini udjel od 25 posto vlasničkog udjela u tvornici. Sadašnji vlasnici ne će upisivati dodatne dionice kako bi one ostale u free floatu.

Ujedinjene proizvođača
Značajka inicijalne javne ponude je u tome što je to prva ponuda jedne proizvodne tvrtke u Hrvatskoj koja izdaje dionice trgovinskim sustavom Zagrebačke burze. Do prije nekoliko godina bila je nezamisliva javna inicijalna ponuda proizvodne kompanije tako bliske poljoprivredi, ustvrdio je Protega. “U samo četiri godine tvornica šećera Viro postala je jedan od najvećih izvoznika i najprofitabilnija tvrtka u prehrambenoj industriji. Do sada smo u modernizaciju uložili značajna sredstva, a odluku o povećanju temeljnoga kapitala javnom ponudom donijeli smo radi osiguravanja dodatnih sredstava za dovršetak ulaganja u nove proizvode za hrvatsko i zapadnoeuropsko tržište”, izjavio je Zadro i dodao kako je plan da se proizvodnja šećera na hrvatskom tržištu ujedini prije ulaska u EU. Najavio je i usklađivanje proizvoda Vira s HAACP sustavom i certifikacijom za standarde košer i halal pripreme hrane kako bi proizvodi bili privlačni potrošačima tih tržišta.

Preuzimanje Sladorane
Predsjednik Uprave Barić rekao je kako je u 2005. godini Viro proizveo sto deset tisuća tona šećera, i najavio kako su u okviru planova za širenje i ujedinjenje hrvatskog tržišta otvoreni za suradnju sa svim domaćim proizvođačima, a to uključuje i akviziciju Sladorane Županja. Na pitanje novinara o mišljenju Agencije za nadzor tržišnog natjecanja o ujedinjenju proizvođača odgovorio je kako ne postoji problem jer ne postoje zaštitne kvote za uvoz šećera te zbog toga Viro nije u povlaštenom položaju. Tržišni udjel Vira na hrvatskom trištu konzumnog šećera za domaćinstvo je 80 do 85 posto, dok na tržištu industrijskog šećera drže 50-postotni udjel. Neto dobit Vira u 2005. procjenjuje se na 82 do 85 milijuna kuna. U 2006. godini se zbog kvote od 240 tisuća tona šećera za EU, gdje Viro ostvaruje više od 50 posto prihoda očekuje rast. Zadro je naglasio važnost činjenice da EU polako gasi proizvodnju šećera u svojim članicama koje za to nemaju dobre preduvjete što je šansa za hrvatske proizvođače.

Rast cijena šećera na svjetskom tržištu

Prema anketi agencije Bloomberg, svjetske cijene šećera mogle bi tijekom 2006. godine doseći najveću cijeu u poslijednje 24 godine. Predviđa se da će sirovi šećer na Njujorškoj burzi ove godine stajati oko 31 cent po kilogramu, u odnosu na 20,06 centa u 2005. godini što predstavlja rast od čak 62 posto. Na Londonskoj burzi bi se prema predviđanjima trgovaca cijena mogla kretati između 300,50 i 532,80 dolara za tonu, što u prosjeku iznosi 407,50 dolara, dok je u 2005. godini prosječna cijena iznosila 279,09 dolara po toni. Jedan je od glavnih razloga rasta cijene to što Brazil, najveći svjetski proizvođač šećera zbog skuplje nafte sve više trske koristi za proizvodnju bioetanola kao goriva za automobile.

Komentirajte prvi

New Report

Close