Investicije trebaju biti kontinuirane

Autor: Lucija Špiljak , 24. rujan 2019. u 21:59
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Premalo smo ‘zeleni’ zbog nezainteresiranosti i tromosti društva pa na tomu treba više raditi.

Usklopu događanja Snaga hrvatske energetike održana je panel diskusija na temu obnovljivih izvora energije, daljnjeg razvoja, ulaganja, premijskog modela, državne podrške, smjernica iz Strategije, potencijala i prepreka.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kako je podsjetio Ivan Ćutić, najavio je za 18. rujna objavu Javnog poziva za sufinanciranje fotonaponskih elektrana na obiteljskim kućama, kojim su obuhvaćeni sustavi priključeni na mrežu i ‘off grid’ sustavi, a ovisno o lokaciji će se za sustav i stručni nadzor moći dobiti 40, 60 ili 80 posto sufinanciranja, odnosno maksimalno do 75.000 kuna. “To je još jedan u nizu projekata Fonda. Kod nas nema toliko birokracije pa sve ide brže.”, naveo je Ćutić. Mišljenja je da treba mijenjati mentalitet jer dok pojedinci, primjerice, recikliraju, mnogima to još neko vrijeme neće prijeći u naviku.

“Nismo napravili dovoljno, a za to kažu da trebamo biti bogatije društvo. Moramo omogućiti potencijal i osigurati zelenu domenu, uhvatiti značajne trendove, a naše investicije trebaju biti kontinuirane. Hrvatski sustav je izgrađen, umrežen i dobar, a nagle promjene nisu dobre, moraju biti sporije i pod nadzorom kako bi se uključeni subjekti mogli kvalitetno pripremiti”, rekao je Boris Markota iz HOPS-a.

Julije Domac, ravnatelj REGEA-e, spomenuo je Poljake koji su hrvatsku administraciju opisali sporom i neučinkovitom zbog čega Hrvati kaskaju s promjenama. “Istina je da smo pasivni. Što se tiče energetske strategije, ne vidim kako ćemo točno financirati bilo kakve scenarije, problematično je po pitanju udjela financiranja. Strategija je trebala biti sjajna prilika da programiramo naš operativni program, a nismo znali kako treba raditi i što financirati. Mislim da ćemo zbog nezainteresiranosti i tromosti društva još malo pričekati da budemo onoliko zeleni koliko želimo biti, na tome treba raditi”, rekao je Domac. “Energetska sigurnost je i nacionalni klimatski plan koji bi trebao razviti rokove koji bi dali nove potencijale, a ima ih. Riječ je o gigavatima nove energije i energije sunca do 2030. godine, koja nam je pred vratima koliko god se čini daleko”, rekla je Dubravka Brkić iz HROTE-a.

Što se tiče električnih automobila, smatra da moramo imati širi aspekt izgradnje infrastrukture i ulaganja, znati u čijem su vlasništvu punionice te tko su opskrbljivači zelenom energijom. “Pozitivan trend u Europi je više zadruga na lokalnoj razini i projekata zelene energije, a edukacija građana i sinergija ministarstava pripomogla bi razvoju zelene Hrvatske”, smatra Brkić.

Komentirajte prvi

New Report

Close