‘Gorenjski lobi’ uspio zavladati i Merkurom

Autor: Josip Jagić , 22. ožujak 2006. u 06:30

Kranjska Sava, Gorenjska banka i NFD drže kontrolni paket dionica

Gorenjska banka je prošlog petka kupila novih 37.000 dionica Merkura i time postala vlasnica ukupno 6,5 posto dionica trgovačkog lanca iz slovenskog Nakla. Preuzimanje ovog manjeg paketa dionica poslužilo je kao uvod u ponovnu aktualizaciju priče o takozvanom “gorenjskom lobiju”, koja putem niza povezanih poduzeća pod svojom kontrolom ima već više od 40 posto dionica Merkura. U kasnim popodnevnim satima prošlog petka iz Merkura je poručeno kako je Gorenjska banka kupila dodatnih 2,9 posto njihovih dionica, ali predstavnici Merkura nisu znali tko je Gorenjskoj banci prodao dionice.

Kontrolni udjel
Stanislav Valant, predsjednik nadzornog odbora Save i prvi čovjek Nacionalne finančne družbe (NFD), drugoga velikog vlasnika Merkura, izjavio je kako s Gorenjskom bankom ne smije poslovati: “Udjel najvjerojatnije nećemo ni povećavati ni smanjivati. Kao i uvijek, sve je stvar prave cijene, pojasnio je Valant, i dodao kako on ne zna nikakve pojedinosti o spomenutoj kupoprodaji dionica. Valant je odbio komentirati i činjenicu kako Gorenjska banka transakciju nije obavila preko Ljubljanske burze iako je član iste te burze. Nakon preuzimanja prošlog petka Merkur je još više u rukama takozvane “gorenjske veze”. Sava nakon tri kruga kupoprodaje dionica u posljednjih nekoliko tjedana u vlasništvu drži čak 19,7 posto dionica kompanije, a Gorenjska banka 6,5 posto, čime ove kompanije već posjeduju kontrolni udjel u kompaniji. Zanimljivo je kako je Gorenjska banka u 40,9-postotnom vlasništvu upravo Save, a drugi po veličini dioničar Gorenjske banke je Merkur s 11 posto. Tako Sava i Merkur kontroliraju većinski udjel u Gorenjskoj banci koja zajedno sa Savom posjeduje kontrolni udjel u Merkuru. Prema riječima Matjaža Bernika iz slovenske Ilirike, Merkur se nalazi u fazi konsolidacije vlasništva tako da takve promjene nisu veliko iznenađenje. Vrlo je vjerojatno da bi se Sava mogla pojaviti kao najizgledniji kandidat za preuzimanje državnog udjela u Merkuru kojim upravlja paradržavni fond Kad. Dodatnu težinu priči o gorenjskoj vezi daje i nedavni slučaj neobavješćivanja dioničara Save o tome da je dionice u vrijednosti 292.000 eura kupila Fidina, čiji je vodeći čovjek Janko Kastelic, član NO Save. Riječ je o cjenovno osjetljivoj informaciji jer je Kastelic u ovoj situaciji bez sumnje insajder. Prema riječima direktorice Ljubljanske burze za prijam vrijednosnih papira Helene Ulaga-Kitek, važeća je opća obveza tvrtke u burzovnoj kotaciji da javno objavi svaki događaj koji bi važnije mogao utjecati na cijenu njezinih dionica. Suosnivač Fidine je upravo NFD, čiji je prvi čovjek Stane Valant koji je i predsjednik NO Save.

Mimo burze
Neimenovani izvor Poslovnog dnevnika prokomentirao je slučaj trgovine mimo Ljubljanske burze kao ništa novo. U Sloveniji je najnormalnija stvar da domaći kupac u slučaju neke akvizicije preko burze samo legalizira kupnju koja je faktički dogovorno izvedena prije. Ipak, nije mu jasan interes koji bi se skrivao iza moguće želje Save da od slovenske države preuzme paket dionica Merkura.

Merkur planira regionalno širenje

Merkur u Republici Hrvatskoj drži pet posto tržišta tehničkom robom i planira daljnje širenje u regiji, najavio je prošli tjedan predsjednik Uprave Merkura Bine Kordež na ljubljanskom Buzovnom fokusu. Tako će u nove investicije Merkur uskoro potrošiti blizu 300 milijuna eura, od čega će dio otići i na izgradnju 6 novih centara u Hrvatskoj. Novi centri bit će otvoreni u Splitu, Sl. Brodu, Osijeku, Rijeci i Zagrebu, a predviđena je i kupnja novih lokacija u Karlovcu, Vinkovcima, Splitu i Zagrebu. Do 2010. godine u Merkuru očekuju oko 1,5 mlrd. eura prometa godišnje, od čega bi trećina trebala biti ostvarena izvan Slovenije.

Komentirajte prvi

New Report

Close