Igrice za mobitel iz Afrike

Autor: Poslovni.hr , 15. kolovoz 2014. u 14:49
Foto: Thinkstock

Matatu, jedan od poznatih zajedničkih taksija kakav prometuje Kenijom, juri duž jedne ravne ulice…

Matatu, jedan od poznatih zajedničkih taksija kakav prometuje Kenijom, juri duž jedne ravne ulice. Na monitoru računala kojim upravlja 11-godišnji Kanini, bijeli mini-bus mora proći pored žarko žutih označenih postaja taksija i pritom "bere" novac. Kanini je oduševljen: "Tu se mora izbjeći sve te prepreke; teretnjake, motocikle, stare automobile." Odjednom u igru ulazi još jedan, mrklo crni mini-bus. Konkurencija! Dolazi do gadnog sudara. Igra je gotova.

Ova utrka kojoj je u pozadini kenijski glavni grad Nairobi zove se Ma3 Racer. A to znači isto koliko i Matatu trka. "Matatui ovdje ionako voze kao luđaci", objašnjava Mwaura Kikore koja je dala ideju za ovu igru. Kikore je suosnivač Planeta Rackus, tvrtke koja je u Keniji razvila jednu od prvih aplikacija za igrice.

Sada je prošlo tri godine od pojave prve verzije – jednostavnog, sa prilično grubom grafikom za sasvim jednostavne mobitele. Očekivanja i nisu bila baš prevelika. "Mislili smo, ako će igrica biti 'skinuta' 10.000 puta u prvoj godini, to bi bilo super", opisuje Kikore svoja tadašnja očekivanja. "A onda smo taj rezultat imali već u prva tri dana. Prve godine bilo je preko milijun korisnika koji su se prihvatili ove igre."

Igrice za mobitele kao kulturno dobro

Jednostavnih mobitela ima posvuda u Keniji. Oko 80 posto stanovništva telefonira mobilno u zemlji u kojoj gotovo da i nema fiksne mreže. A to vrijedi za čitav prostor istočne Afrike. Tržište raste velikom brzinom. "Na to smo računali", kaže Daniel Okalany, šef tvrtke Kola Studios u Ugandi. "Nadamo se kako će se pametni telefoni proširiti još i puno brže nego svi drugi mobiteli. Zbog toga radimo aplikacije za mobilne telefone, a ne za internet ili računala."

Okalanys Kola Studios su za tržište već pripremili nekoliko igara. Na primjer Mosquito Rushu kojoj igrač mora pogoditi zujeće insekte koji prijete ubodom. Ili tradicionalna igra karata iz Ugande koja pomalo podsjeća na mau-mau. Time tvrtka čak daje svoj mali doprinos očuvanju afričke kulture, kaže Okalany. "Sve što nije digitalizirano, danas se brzo zaboravi. Zbog toga želimo održati takve igre."

Komentirajte prvi

New Report

Close