Škoti u gradnju najveće slovenske pilane ulažu 40 milijuna eura

Autor: Poslovni dnevnik , 16. svibanj 2018. u 14:25
BSW Timber u Velikoj Britaniji ima sedam pilana/FOTOLIA

BSW planira upotrijebiti dodatne količine drva iz šuma u vlasništvu privatnih osoba, koje sada nisu dovoljno iskorištene.

Škotska tvrtka BSW Timber već neko vrijeme planira izgraditi najveću pilanu u Sloveniji. Nakon birokratskih komplikacija, izgradnja pilane u Gomilskom u općini Braslovče (sjeverna Slovenija) mogla bi započeti krajem ljeta ili početkom jeseni.

U izgradnji nove pilane BSW, koji u Velikoj Britaniji sa sedam pilana ima približno trećinu vlasničkog udjela u toj industriji, namjerava uložiti oko 40 milijuna eura, navodi Dnevnik, a ima i planove o širenju kapaciteta u narednim godinama. Zaposlit će oko 150 radnika, a izgradnjom nove pilane, koja bi mogla obraditi 300.000 prostornih metara drva godišnje, značilo bi i da je riješen gorući problem dugoročnog izvoza trupaca u Austriju i Italiju.

 

150 radnika

zaposlit će se u pilani kompanije BSW Timber

Puno drva, male pilane
"U Sloveniji, gdje imamo relativno velike količine drva, nemamo pogone koji mogu obraditi takve količine", objašnjava dr. Miha Humar, dekan Ljubljana Biotehničkog fakulteta, koji drži da je planirana investicija škotske tvrtke dobrodošla. Pri dobivanju dozvola zakompliciralo se s promjenom općinskog prostornog plana (OPN) u općini Braslovče, gdje će biti podignuta visokotehnološka pilana. Zapelo je sa suglasjem Ministarstva zdravstva, koje je na temelju stručnog mišljenja Nacionalnog laboratorija za zdravlje, okoliš i hranu (NLZOH) izdalo mišljenje da bi drvoprerađivački centar Gomilsko mogao imati značajan utjecaj na ljudsko zdravlje. "Stoga bi se potencijalni zdravstveni učinci trebali u potpunosti procijeniti i pripremiti izvješće o okolišu", stav je Ministarstva zdravstva. 

Ministarstvo okoliša i prostornog uređenja donosi odluku o izradi izvješća o okolišu na temelju mišljenja svih ministarstava. Na pitanje o tome kada treba očekivati izvješće o zaštiti okoliša Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja izjavilo je da će javnost biti obaviještena o tome na javnoj prezentaciji plana, dodajući da će se to dogoditi kad općina podnese izvješće o kvaliteti okoliša.  Janez Maze, koji predstavlja BSW u Sloveniji, tvrdi da je izvješće o zaštiti okoliša dostavljeno ministarstvu za okoliš prošlog tjedna.

Prema njegovim riječima, potpora za ulaganje dobivena je u općinskom vijeću općine Braslovče i u lokalnom odboru, a investiciju su dogovorili stanovnici koji žive u blizini, gdje bi trebala biti nova pilana. Ona će biti manje bučna, struktura svakog trupca odredit će se rendgenskim skenerom, a njihova iskorištenost će iznositi 95 posto, dok je u Sloveniji trenutno oko 65 posto, rekao je Dnevniku poznavatelj situacije, koji nije želio biti imenovan.

 

23 posto

slovenskih šuma je u vlasništvu države

Prema njegovim riječima, škotska tvrtka ne bi radila na štetu manjih slovenskih pilana, od kojih mnoge strahuju od dolaska konkurencije, već bi surađivala s njima na mnogim područjima i otvorila im prodajne kanale na inozemnim tržištima.  Miha Humar kaže da takvi investitori, ako žele ostvariti greenfield investiciju, nikada ne odstaju. Procjenjuje se da će izgradnja velike pilane, prema planu BSW-a, rezultirati brojnim multiplikativnim učincima za slovensku drvne industrije. BSW također planira unijeti na tržište dodatne količine drva iz šuma u vlasništvu privatnih osoba, koje sada nisu dovoljno iskorištene. 

Vrhunsko šumarsko znanje
U Sloveniji je između 400.000 i 500.000 vlasnika šuma, dok mnogi od njih koji su ih naslijedili čak i ne znaju gdje se nalazi njihova šuma, rekao je Humar za Dnevnik. BSW također ima vrhunsko znanje o iskorištavanju šuma. Prije dvije godine preuzeli su Tilhill Forestry, vodeću britansku šumarsku tvrtku koja posjeduje više od 200.000 hektara šume. Prema podacima Zavoda za šume Slovenije šume se u toj zemlji prostiru na 1,211.840 ha ili 59,8% površine države. Od toga je 23% šuma u državnom vlasništvu, 75% u privatnom vlasništvu, dok lokalne zajednice imaju 2%. 

Komentirajte prvi

New Report

Close