Nijemci pred ukidanjem 
preporučenog roka trajanja

Autor: Tomislav Oharek , 29. ožujak 2016. u 16:08
Foto: PD

Odredba zapravo ide u prilog proizvođačima, a ne potrošačima.

Njemački ministar prehrane i poljoprivrede Christian Schmidt zalaže se za ukidanjene odredbe o isticanju preporučenog roka trajanja na proizvodima. Unatoč tome što to zapravo nije rok upotrebe, potrošače potiče na nepotrebno bacanje sasvim dobre hrane.

Svaki od oko 80 milijuna građana Njemačke godišnje baci 82 kilograma namirnica u smeće, što je više od od šest i pol milijuna tona, javlja Deutsche Welle. U pravilu, tek malo od toga je doista pokvareno i prošao im je rok uporabe, odnosno trajanja nakon kojeg ti proizvodi mogu biti i opasni po zdravlje potrošača. Često u smeću završe proizvodi kojima je tek istekao rok koji je označen kao “preporučen rok uporabe”.

Proizvođač zapravo jamči da će do tog datuma proizvod imati osobine kojeg bi trebao imati što se tiče okusa, mirisa, boje, konzistencije i hranjive vrijednosti. Nakon tog datuma je vrlo vjerojatno da će taj proizvod zadržati ta svojstva i još će možda dugo proći dok se proizvod doista ne pokvari.

 

21,6milijardi eura

vrijedna hrana se, prema procjenama, godišnje baci

Pokazalo se kako su proizvođači prilično konzervativni u preporučenim datumima. Jer ako potrošač baci jedan proizvod dok je možda još dobar, vjerojatno će nakon toga jednostavno kupiti – novi.
“Masovno bacamo dobre namirnice zato jer su proizvođači postavili prevelike sigurnosne razmake do roka kad se proizvod kvari”, izjavio je ministar Schmidt. Takav preporučen rok uporabe je u Njemačkoj uveden još prije više od trideset godina i tek u rijetkim slučajevima on doista ima smisla. Osobito kod nekih pekarskih proizvoda poput krekera ili dvopeka će oni možda biti jestivi i godinama, ali možda više neće biti prhki kakvi su bili nakon što su napustili tvornicu. Kod nekih proizvoda gdje je to doista potpuno besmisleno – poput šećera ili soli, “preporučen rok” je već i ukinut.

Ministar Schmidt koji je na čelu ministarstva čije je puno ime Ministarstvo za prehranu i poljoprivredu i u čijem sastavu je i nezavisni Ured za zaštitu potrošača i sigurnost prehrane, naravno da ne želi time njemačkim potrošačima nametati proizvode koji bi bili štetni ili pokvareni. On se zalaže da se takve oznake o trajnosti proizvoda zamijene “inteligentnim pakiranjima” kakva su već odavno dostupna: “U pakiranja kao što su čaše za jogurt može se ugraditi čip”, objašnjava ministar. Taj čip može mjeriti kako se sadržaj proizvoda mijenja iz dana u dan. Može se, na primjer, postaviti skala boje od zelenog do crvenog i svaki potrošač može sam odlučiti do koje nijanse želi još konzumirati taj proizvod. Isto tako i kod pakiranog mesa proizvođači eksperimentiraju s naljepnicama koje mijenjaju boju ako se u proizvodu javljaju kemijski spojevi koji ukazuju na to da je meso pokvareno. Već po boji te naljepnice potrošač može vidjeti da li to meso može u lonac ili mora u smeće bez i da ga otvori. I samo njemačko ministarstvo pomaže istraživanje takvih inteligentnih pakiranja, a prvi rezultati tog istraživanja bi trebali biti predstavljeni za tri godine.

Pojam preporučenog roka upotrebe je preuzet i u čitavoj Europskoj uniji, ali njemački ministar tvrdi kako se i na europskoj razini širi svijest o tome da naše društvo jednostavno previše dobre hrane baca u smeće. To nije samo etičko pitanje s obzirom na milijune ljudi koji gladuju na našem planetu, nego to sasvim konkretno i nas “lupa po džepu”.
Prema rezultatima jedne studije Sveučilišta iz Stuttgarta iz 2012. godine Nijemci godišnje u smeće bace tako hranu u vrijednosti od 16,6 do 21,6 milijardi eura. To onda znači i da svaki građanin Njemačke svake godine u smeće baci od 200 do 260 eura u obliku hrane koju je najvjerojatnije još mogao pojesti.

Komentari (2)
Pogledajte sve

To bi samo značilo da bi distributeri konzervativnije naručivali prehrambene artikle, proizvođači manje proizvodili, cijene moguće porasle a na kraju će se opet stvari bacati pogotovo ako nećeš znati koliko ti nešto već dugo stoji u ormaru ili frižideru. Koliko je danas histeričnih oko svega i svačega, to bi moglo značiti da će neki zapravo bacati još i više ili bi promijenili kupovne navike kako im se ne bi podvaljivalo “meso staro 100 godina” i sl. Preporučeni rok je odlična stvar samo treba biti smisleno određena, a većina stvari koja se danas nalazi pred istekom roka trajanja ionako stvarno kvalitetom ne odgovara svježem proizvodu i nitko za njega ne bi niti htio izdvojiti jednako novaca kao i za nešto novog datuma proizvodnje.

Isto se događa i u Hrvatskoj.
Na mnogim proizvodima primjećujem jako kratki rok upotrebe.

New Report

Close