Hrvatska i 18 članica EU zabranile GMO

Autor: Tomislav Oharek , 05. listopad 2015. u 22:00
U Hrvatskoj je jak otpor javnosti prema GMO-u/Željko Mršić/PIXSELL

Njemačka je zatražila ograničeno izuzeće koje omogućuje istraživanja GMO-a.

Više od dvije trećine zemalja Europske unije želi iskoristiti mogućnost zabrane uzgoja genetski modificiranih organizama (GMO) na svojem teritoriju, objavila je prekjučer Europska komisija.

Može i dio teritorija
Ukupno je 19 od 28 zemalja članica do krajnjeg roka u subotu podnijelo zahtjev kojim se izuzimaju iz direktive kojom je olakšan uzgoj GMO-a u Europi, a među njima je i Hrvatska. Osim Hrvatske, na popisu se nalaze Austrija, Bugarska, Cipar, Danska, Francuska, Grčka, Mađarska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska i Slovenija, dok je Njemačka zatražila ograničeno izuzeće koje omogućuje istraživanja GMO-a. Belgija i Velika Britanija zatražile su izuzeća za samo dio svog teritorija: u slučaju Belgije samo za Valoniju, a u Velikoj Britaniji za Wales, Škotsku i Sjevernu Irsku.

Kako javlja Deutsche Welle, i u Njemačkoj neke federativne jedinice nešto sklonije dopustiti uzgoj genetski manipuliranog bilja od drugih. To je dijelom bilo i pitanje nadmetanja u ovlastima između saveznih pokrajina i ministarstva poljoprivrede federativne vlade u Berlinu, ali osobito kod uzgoja genetski manipuliranog kukuruza su ipak bile složne zabranu zatražiti na čitavom teritoriju. Zanimljivo je što na popisu nema zemalja čiji se poljoprivredni proizvodi redovito nalaze u prodavaonicama diljem EU, poput Španjolske.

Prema direktivi koja je na snagu stupila ove godine, zemlje članice mogu tražiti izuzeće za cijeli ili dio svojeg teritorija od primjene zakona kojim je ranije dopušten ulazak GMO-a na razini EU-a. Zemlje članice u tom slučaju mogle su do 3. listopada proglasiti cijeli svoj teritorij ili jedan njegov dio slobodnim od GMO-a. One zemlje koje to ne učine do 3. listopada također će moći dobiti izuzeće, ali uz nešto složeniji postupak u kojem će, između ostalog, morati dostaviti i obrazloženje svoje odluke.

Druga ruka
Uredba koja omogućuje izuzeće donesena je početkom ove godine i odnosi se na pravo pojedine članice da zabrani ili dopusti GMO na svojem teritoriju. To je ranije na razini EU-a bilo regulirano na prilično sporan način pa se, iako se većina od čak 19 zemalja članica protivi uzgoju GMO-a, zbog kompliciranog sustava glasovanja u EU-u nije mogla izglasati zabrana i Komisija je morala odobriti uzgoj kukuruza Maize1507 na razini Europske unije. No ostaje problem genetski manipuliranog bilja koji do potrošača stiže posredno, odnosno služi  kao krmivo i stočna hrana – što se osobito tiče zemlje poput Irske. Ta tehnologija je posebno raširena kod soje pa je na svjetskom tržištu već veoma teško naći posve čistu "prirodnu" soju.

Komentirajte prvi

New Report

Close