‘Hrvati su sada iza zemalja koje su prije promatrali kao siromašne’

Autor: Poslovni.hr , 02. prosinac 2012. u 13:45
Thinkstock

Teškoo da je to najbolja priprema za ulazak u EU sljedećeg srpnja, navodi britanski novinar.

Ugledni britanski list Financial Times u petak je objavio vijest o tome kako je hrvatski BDP u trećem tromjesečju 2012. pao 1,9 posto. Britanski novinar navodi kako je ta informacija samo podsjetnik da kriza u eurozoni sije pustoš i na Balkanu, prenosi Danas.hr.

U tekstu novinara Stefana Wagstyla navodi se kako se hrvatski BDP smanjio 1,9 posto te da je zemlja na putu do pada od 2 posto u 2012., što će biti četvrta godina zaredom da je Hrvatska u recesiji. "Teško da je to najbolja priprema za ulazak u EU sljedećeg srpnja", navodi novinar te dodaje da zemlje jugoistočne Europe koje su već pristupile EU ili planiraju to učiniti sada slove kao one u kojima su teškoće zbog krize najozbiljnije. "Koliko god su veliki izazovi na Mediteranu, Bruxelless si ne može priuštiti ignoriranje Balkana, kao što je već povijest pokazala", napominje novinar.  Objašnjava kako zemlje na Balkanu ovu krizu prolaze s mnogo nižim razinama dohotka od onih u eurozoni ili središnjoj Europi. "Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, dohodak po glavi u Hrvatskoj, najbogatijoj balkanskoj državi, bio je 18.000 dolara prošle godine na temelju pariteta kupovne moći. Slijedi Bugarska s 13.800 dolara, Rumunjska s 12.500 dolara i Srbija s jadnih 10.400 dolara. Dakle, čak i u Hrvatskoj, prihodi su samo 47 posto onih u Njemačkoj. U Srbiji, oni su samo 27 posto", navodi se u Financial Timesu.

"Da stvar bude gora, mnogi stariji Srbi i Hrvati se osjećaju posebno teško jer je u komunističkim vremenima njihova zemlja Jugoslavija bila najbogatija država u istočnoj Europi. Za razliku od većine građana komunističkog bloka oni su si mogli priuštiti odmor u stranoj zemlji. Sada su iza zemalja koje su prije promatrali kao siromašne, kao što je npr. Poljska, gdje je prihod po glavi lani bio 20.200 dolara. Naravno, stvari bi mogle biti i gore. Izvan EU, Ukrajinci se bore sa samo 7.200 dolara godišnje. No, građani Balkana uglavnom ne gledaju na istok. Oni gledaju na zapad. I žele da zapad obrati pažnju na njih", zaključuje novinar britanskog lista. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

fućkaš paritet kupovne moći, sumnjam da nam je produktivnost išta bolja nego u srbiji ili bugarskoj, ali njima prosto ne daju toliko kredita koje će ulupati u potrošnju da bi se mogli dičiti kupovnom moći. oni također ni blizu nemaju toliko superbogataša kao mi, a kupovna moć jednog od tih “pokrije” 10.000 onih što gladuju.

treba gledati paritet činovničkog nerada, tu bi se mogli zamijetiti realniji pokazatelji.

New Report

Close