Europske kompanije mogle bi se okrenuti otkupu vlastitih dionica umjesto ulaganju

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. ožujak 2015. u 11:36
Foto: Daniel Reinhardt/DPA/PIXSELL

Europske kompanije vjerojatno će se pojačano okrenuti otkupu vlastitih dionica nakon što novac Europske središnje banke (ECB) preplavi gospodarstvo eurozone, pritom riskirajući politički pritisak da taj ultra jeftini novac ipak iskoriste za stvaranje radnih mjesta.

Europske kompanije vjerojatno će se pojačano okrenuti otkupu vlastitih dionica nakon što novac Europske središnje banke (ECB) preplavi gospodarstvo eurozone, pritom riskirajući politički pritisak da taj ultra jeftini novac ipak iskoriste za stvaranje radnih mjesta.

Europske kompanije već su obradovale financijska tržišta, jer slijedeći svoje rivale iz SAD-a, kroz otkup vlastitih dionica vraćaju novac investitorima što je povisilo cijene njihovih dionica dok je gospodarstvo eurozone i dalje slabo.

A kako ECB započinje u ponedjeljak s programom monetarnih poticaja vrijednim 1.000 milijardi eura, vjerojatno će porasti politički pritisak na kompanije da koriste ultra jeftini novac za stvaranje novih radnih mjesta, a ne samo za kupnju vlastitih dionica.

U SAD-u, poticaji Feda u cilju oživljavanja realnog gospodarstva doveli su do vala otkupa vlastitih dionica te rezanje kapitalnih izdataka.

Malo ljudi očekuju da će europske tvrtke dostići zapanjujuće iznose otkupa u SAD-u, gdje je više od 2.000 milijardi dolara vrijednih dionica otkupljeno između 2009. i 2014. godine, pokazuju podaci Reutersa. Ipak, oko 8 milijardi dolara vrijedan otkup dionica već je u ovoj godini najavilo desetak europskih tvrtki, uključujući ABInbev.

Valja napomenuti i da je obujam otkupa vlastitih dionica u Europi i dalje znatno niži nego prije krize. Ukupno je u 2014. iznosio 38,3 milijarde dolara, u odnosu na 157,8 milijarde dolara u 2007. godini, što ostavlja prostora za rast, pogotovo u uvjetima kada je unosne ulagačke prilike teže naći u uvjetima slabog gospodarstva.

Njihov apetit će vjerojatno nastaviti rasti i zato jer europske tvrtke imaju više od 1.500 milijardi dolara u gotovini u svojim bilancama i nekoliko očitih mjesta gdje ga mogu reinvestirati i zaraditi povrat. Troškovi zaduživanja već se nalaze na rekordno niskim razinama u odnosu na njihovu snagu da zarade, a uz ECB, koji je spreman dodatno sniziti kamate programom kvantitativnog popuštanja, otkup dionica je najjednostavniji odgovor.

Ako se uzme SAD kao primjer, veliki otkupi dionica privući će kritike političara. Izvješće Barclaysa od rujna otkrilo je da, iako su kapitalni izdaci (capex) ostali najveća kategorija potrošnje američkih kompanija, stopa rasta otkupa dionica daleko je nadmašila taj capex, što znači da je manje novca reinvestirano u rast poslovanja.

"Rasprava o korporativnom ulaganju će se proširiti, osobito u Europi gdje se više pokušava uravnotežiti javni i privatni sektor", rekao je Martin Schulz, portfelj menadžer u tvrtki PVC Capital Advisors iz Clevelanda. "Uz kvantitativno popuštanje, prosječni birač misli da će dobiti sav taj slobodan novac. Očekuje se da će korporacije reinvestirati novac. Politički pritisak će rasti", smatra.

U SAD-u, isplate dividendi i otkupi vlastitih dionica porasli su za više od 40 posto između 2010. i 2013. godine, premašivši capex, ustvari pretvorivši tvrtke u "velike reciklatore kapitala", navodi se u istraživanju Citi banke.

Komentirajte prvi

New Report

Close