Gradovi pobjednici 2015.

Autor: Poslovni.hr , 08. veljača 2017. u 10:16
Pametni gradovi 2017.

Kategorija: Pametnija mobilnost

Projekt: Civitas Dynamo

Nositelj projekta: Grad Koprivnica

Projektom Civitas Dynamo Koprivnica je postala predvodnicom elektromobilnosti u Hrvatskoj. Uz strateško planiranje projekt je usmjeren i na rješavanje nedostatka javnog prijevoza koji je čest problem manjih gradova. Posebnu inovativnost predstavljaju električni autobusi čije je tržište i baza servisa još nerazvijeno u Hrvatskoj. Energetska učinkovitost posebno je izražena u mjeri elektromobilnosti gdje je grad uspostavio car­sharing električnih vozila za zaposlenike gradske uprave i poduzeća te razvio infrastrukturu brzih punionica za električna vozila u gradu koje su izgrađene u partnerstvu HEP­ELEN programa te su dostupne za sve građane i posjetitelje grada.

Uspostavljen je i Sustav javnih bicikala koji obuhvaća sedam terminala s ukupno 60 bicikala. Jedan od terminala nalazi se uz željeznički kolodvor te čini dodatnu ponudu javnog prijevoza.

Uvođenjem prve eksperimentalne linije gradskog autobusa dodatno se smanjio problem nedostatka javnog prijevoza. Sustav bi se trebao dalje razvijati, te bi uz dodavanje novih linija obuhvatio i okolna naselja, smanjujući time potrebu za korištenjem osobnih vozila. 

 

Kategorija: Pametnija zajednica

Projekt: Smart City Dubrovnik 2020.

Nositelj projekta: Grad Dubrovnik

Smart City Dubrovnik 2020. zamišljen je kao projekt koji objedinjuje više rješenja i projekata koji se odnose na bolju implementaciju ICT rješenja. Provodi ga DURA (Dubrovačka razvojna agencija) u suradnji s Gradom Dubrovnikom, lokalnom zajednicom, udrugama, tvrtkama, sveučilištima, nacionalnim, regionalnim i europskim partnerima. U sklopu projekta su se, treću godinu za redom, uspješno održala natjecanja i edukacija pod imenom Startup Weekend. Nakon toga organizirano je natjecanje CityOS Hackathon Dubrovnik 2015, s IT temom ­ Smart City. Nadalje, udruga FUTURA je u 2014. organizirala više od 40 radionica programiranja, a pokrenut je i projekt ‘Centar robotike’. Kao pilot projekt, prva u Europi u Dubrovniku je ugrađena i pametna LED svjetiljka s integriranim multifunkcionalnim senzorskim sklopom.

 

Kategorija: Pametnija ekonomija

Projekt: Startup inkubator za mlade

Nositelj projekta: Grad Rijeka

Grad Rijeka je Startup inkubator za mlade pokrenula u veljači 2013. s ciljem stvaranja poticajnog okuženja za samozapošljavanje mladih kroz realizaciju vlastitih poslovnih ideja, podizanja radnih kompetencija za zapošljivost te utjecaja na razvoj poduzetničke kulture. Mladima je u Startupu osigurana besplatna mentorska i savjetodavna pomoć u postavi poslovnog modela i izradi poslovnog plana. Startup je u tri generacije imao 122 korisnika koji su radili kroz 47 timova kao nositelja poslovnih ideja i stvorio je mrežu od 27 mentora, stručnjaka i poduzetnika spremnih dijeliti znanje i iskustvo. Četvrta generacija je započela proces inkubacije početkom svibnja 2015. i imala je 48 korisnika organiziranih u 16 timova. Timovi su razvijali i razvijaju ideje u područjima IT­-a, mobilnih aplikacija, energetike, mobilnosti/transporta, izdavaštva e­knjiga, turizma, marketinga, rekreacije, biotehnologije, medicine, proizvodnje i ugostiteljstva. Polaznici inkubatora su do sada otvorili pet gospodarskih subjekata te posredno i neposredno samozaposlili i zaposlili 25 osoba. 

 

Kategorija: Pametnija uprava

Projekt: E­-ceste Online

Nositelj projekta: Grad Jastrebarsko

Kvalitetnije rješavanje problema građana u svakodnevnom radu lokalne uprave te uspostava efikasnijeg sustava upravljanja i održavanja nerazvrstanih cesta bio je osnovni cilj projekta E – ceste Online Grada Jastrebarskog pokrenutog u prvoj polovici 2014. godine.

Sustav je koncipiran na način da svaka ovlaštena osoba koja ima pristup sustavu ima mogućnost prijave problema na terenu iz područja prometne infrastrukture, odnosno održavanja cesta na način da svojim pametnim uređajem fotografira ili napravi videozapis problema, koji se zatim automatski evidentira u sustavu dobivanjem oznake ‘intervencija’. Uvođenjem ovog sustava grad je uspio više pojedinačnih odvojenih organizacijskih sustava objediniti u jedan centralni sustav, čime je provedba procesa ubrzana minimalno 50 % u odnosu na prijašnji način funkcioniranja .

Od početka aktivnog korištenja suvremenog ustava održavanja cesta u veljači 2015. godine u sustavu je online evidentirano gotovo stotinjak naloga za intervencijama na terenu. Provedbom projekta E-­ceste Online postignuto je brzo i učinkovito komuniciranje više službi istodobno uz cjelokupnu kontrolu troškova i naloga za intervencijama na terenu preko jedinstvenog WebGIS sučelja.

 

Kategorija: Pametniji okoliš

Projekt: Inovativni pristup obnovljivim izvorima energije

Nositelj projekta: Grad Pleternica

Jedan od ciljeva Grada Pleternice je postati energetski neovisan grad do 2020. po pitanju javnih potreba. Zbog toga se i odlučila izgraditi malu hidroelektranu koja predstavlja inovativni pristup korištenja obnovljivih izvora energije na uskom lokalnom području na postojećim prirodnim resursima rijeke Orljave. Izgrađena mala hidroelektrana snage 220 kilovata puštena je u probni rad početkom prosinca 2012. a u punom radu je od ožujka 2013. godine. Godine 2014. proizvedeno je više od 965 tisuća kilovata električne energije te je ostvaren prihod od više od 806 tisuća kuna, što predstavlja pokriće od 95 % troškova energije javne rasvjete Pleternice i svih pripadajućih 37 naselja.Upravo tih 95 % uštede u troškovima predstavlja financijski kapital Pleternice za druge infrastrukturne i društveno kulturne projekte. Rezultat projekta je i smanjenje emisije CO2 koje je u 2014. godini iznosilo 362,9 tCO2.

Komentirajte prvi

New Report

Close