Još nije kasno: Prijavite se na natječaj Poduzetnički impuls 2014.

Autor: Sponzorirani članak , 19. ožujak 2014. u 10:06
Thinkstock

Ministarstvo poduzetništva i obrta objavilo je otvoreni javni poziv u sklopu Programa poticanja poduzetništva i obrta.

Ministarstvo poduzetništva i obrta objavilo je otvoreni javni poziv u sklopu Programa poticanja poduzetništva i obrta – ˝Poduzetnički impuls za 2014. godinu˝. Ključna odrednica ovog javnog poziva je stvaranje povoljnijeg poduzetničkog okruženja te poticanje inovacija i internacionalizacije u svrhu povećanja dodane vrijednosti stvorene u sektoru malog gospodarstva te omogućavanje rasta poslovnih aktivnosti i jačanje konkurentnosti gospodarskih subjekata na tržištu.

Unutar samog programa postoje tri prioriteta. ˝Prioritet 1 – Mikro poduzetništvo i obrt“ namjenjen je: mikro, malom i srednjem poduzetništvu; poduzetništvu klastera te zadružnom poduzetništvu. ˝Prioritet 2 – Unapređenje poduzetničkog okruženja˝ namjenjen je za: jedinice lokalne i regionalne samouprave ; razvojne agencije; poduzetničke centre i poduzetnički potporne institucije. Dok se ˝Prioritet 3 – Promocija i učenje za poduzetništvo i obrt˝ bazira na sudjelovanju obrazovnih ustanova te obrtničkih udruženja.

Vodite li mikro poduzeće mjere usmjerene na Vaše poslovanje su: ˝Mjera A1- Mikro poduzetništvo i obrt˝ i ˝Mjera B2.2.- Inovacije u poduzetništvu- gospodarski subjekti˝. Ukoliko se na nju odluče poduzetnici unutar mjere A1 moguće je raditi na: ulaganju u unaprjeđenje poslovanja, proizvodnju i/ili pružanje usluga; opremanju poslovnog prostora; prilagodbi poslovnog prostora za osobe s invaliditetom; uvođenju sustava upravljanja kvalitetom, normi i znakova kvalitete; stručnom osposobljavanju i obrazovanju; marketinškim aktivnostima.

Vodite li pak malo i srednje veliko poduzeće posebno zanimljive mjere biti će ˝ Mjera B1 – Malo i srednje poduzetništvo i obrt˝ te ˝Mjera B2.2.- Inovacije u poduzetništvu- gospodarski subjekti˝ Međutim ono na što treba obratiti pozornost je svakako podjela na ˝osnovne projektne aktivnosti˝ te ˝dodatne projektne aktivnosti˝ s obzirom da se projektni prijedlog mora temeljiti na osnovnim projektnim aktivnostima na koje se nadovezuju dodatne aktivnosti koje same kao takve ne mogu biti osnova projekta. Isto tako kod same razrade ideje te kasnije i samog projekta izuzetno je bitno imati u vidu koji troškovi, koji će proizaći iz određenih aktivnosti, su prihvatljivi troškovi te će se moći opravdati.

Podnositelj prijave primjerice kod mjere A1 dužan je sudjelovati u financiranju projekta u iznosu minimalno 25% prihvatljih troškova. Dok HAMAG INVEST sudjeluje u financiranju do maksimalno 75% ukupno prihvatljih troškova te je pritom najniži iznos potpore dodjeljen od starne HAMAG INVEST-a 10.000,00 kn, a najveći iznos potpore je 300.000,00 kn. U ovom segmentu također je potreban oprez iz razloga što ukoliko u procesu provjere proračuna traženi iznos bespovratne potpore padne ispod najnižeg iznosa potpore, projektni prijedlog bit će odbijen.

Dokumentacija potrebna za prijavu nije pretjerano opsežna te će velik broj podataka pribavljati sam HAMAG INVEST. Pritom je potrebno istaknuti kako je nužno da podnositelj prijave prije samog podnošenja iste preda Godišnji financijski izvještaj za 2013. godinu u FINA-u. Poslana dokumentacija te sam projektni prijedlog biti će vrednovan u tri slijedeća koraka: administrativna provjera; ocjena projektnog prijedloga; provjera proračuna.

Prijave se zaprimaju od 31.03.2014. (osim za Mjeru D2.2 te D2.3) do najkasnije 31.10.2014. (osim za Mjeru B2 na kojoj će se prijave zaprimati do 30.05.2014.) što znači da još uvijek nije kasno za osmišljanje i razradu poduzetničke ideje te poboljšavanje konkurentnosti Vašeg poduzeća.

Više o ovoj temi možete čuti na radionicama Poslovnog centra znanja, Trening Centra i Antea revizije. Informacije na mail prijava@treningcentar.hr i mobitel 0989061242 – Marko Hercigonja, ˝Policy Advisor and Project Consultant˝.

Navodimo sažetak natječaja. U shemi plavom bojom označeni su prioriteti, zelenom podmjere (četvrtaste kućice) i korisnici – mikro, malo i srednje poduzetništvo (zeleni okrugli oblici). Crvenom bojom označene su podmjere koje se ne odnose na mikro, malo i srednje poduzetništvo već na zadruge, klastere, obrazovne institucije, jedinice lokalne samouprave itd.:

Prioritet 1: Jačanje konkurentnosti malog gospodarstva

Prioritet 2: Unapređenje poduzetničkog okruženja

Prioritet 3: Promocija i učenje za poduzetništvo i obrt

TreningCentar/Antea revizija, Vlatka Sakar, Marko Hercigonja

New Report

Close