Hakerski napadi na tvrtke nikad nisu bili razorniji, zaštitite se uz ove

Autor: PDnative , 11. listopad 2017. u 22:00
Foto: Thinkstock

Mete napada smo svi mi, a današnji načini krađe podataka su sve inovativniji i ambiciozniji.

Otkad je računala i računalnih sustava, postoje i hakeri koji pokušavaju provaliti u njih. No dok su prije to često radili zbog izazova ili dosade, zadnjih godina su sve bolje organizirani i ambiciozniji. Više ne razmišljaju samo kako će isprazniti nečiji bankovni račun ili sef, a sve češće su na udaru i ključni infrastrukturni objekti, ali i političke stranke te državne institucije.

Meta su bili poslovni internetski servisi, trgovački lanci, korporacije, velike banke, konzultantske tvrtke, a napada nisu pošteđene ni obavještajne institucije.

Godina ransomwarea i Equifaxa

Ove godine imali smo prilike vidjeti masovne napade zlonamjernim softverom i softverom za ucjenjivanje, curenje špijunskih alata, hakerske kampanje…

Dosad najteži slučaj hakiranja u 2017. pogodio je agenciju za kreditni rejting Equifax, iz koje su ukradeni podaci o barem 143 milijuna klijenata, među kojima je bilo i osjetljivih osobnih informacija. Sredinom svibnja svijetom je počeo harati ransomware WannaCry. Procjenjuje se kako su žrtve za otključavanje računala platile gotovo 52 bitkoina, odnosno oko 130 tisuća dolara. Microsoft je još u ožujku objavio sigurnosnu zakrpu MS17-010 za propust koji je koristio WannaCry, no mjesec dana nakon WannaCrya pojavila se Petyanaprednija verzija zlonamjernog softvera. I 2016. godina je bila crna za brojne tvrtke koje su bile izložene hakerskim napadima.

Preporuke

Da biste zaštitili svoje poslovanje i izbjegli ovakve scenarije, sebe i svoje poslovanje morate dodatno zaštititi.˝Kako i u realnom, tako i u digitalnom svijetu moramo se štititi od prijetnji koje potencijalno mogu ugroziti našu sigurnost. Danas je postalo sasvim uobičajeno nakon izlaska iz automobila ili stana zaključati ih, pristup bankomatu i sredstvima na njemu štititi osobnim identifikacijskim brojem (PIN-om), no zanimljivo je kako se sigurnost računala i korisnika digitalnog svijeta još uvijek ponekad ne primjenjuje˝, ističe Microsoftov tehnološki strateg za klijenta Igor Pavleković.

Najčešći način krađe podataka, ali i širenja malicioznog softvera, obavlja se putem raznih poruka koje korisnici primaju raznim kanalima – e-mail poruke, SMS poruke, razne messenger poruke ili objave na društvenim mrežama, ali i zanimljivim ponudama koje nas mame na internetu u vidu oglasa ili poveznica.

Office 365

˝Sigurnost u digitalnom svijetu shvatite ozbiljno. Mogućnosti prijevara, krađa i uništenja su prisutne svugdje i mame nas, jer upravo su tome namijenjene – da na jednostavan način netko nanese štetu vama, a u svoju korist. Napadači su obučeni kako bi iskoristili vaše slabosti u smislu olakog shvaćanja sigurnosti i razumijevanja tog područja. Stoga ponašajte se odgovorno, primijenite principe iz realnog života i nemojte biti lakovjerni’, ističe Pavleković za kraj. Upravo sigurnost ključna je značajka alata Office 356 koji koristi pristup dubinske obrane i tako nudi fizičke, logičke i podatkovne slojeve sigurnosnih značajki i najboljih radnih praksi.

Uz to su vam u sustavu Office 365 dostupne i kontrole na razini cijele tvrtke, korisničke kontrole i administratorske kontrole kojima možete dodatno zaštititi okruženje. Isprobajte i sami sve što Office 365 može – aktivirajte promo period i koristite ga besplatno 30 dana.

Za aktivaciju promo perioda možete nazvati posebnu podršku Hrvatskog Telekoma na 0800 0005.     

New Report

Close