Doktori, odvjetnici, direktori… Bakinim savijačama ne znaju odoljeti

Autor: Lucija Špiljak , 16. ožujak 2019. u 09:49
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Jadranka Hadžić na Savici spremna na širenje, zahvaljujući investiciji Hamag-Bicroa.

Sjećanje na bake, domaće savijače i tijesto koje se razvlačilo na stolnjaku zaživjelo je u podrumu Tržnog centra Savica u Zagrebu, gdje se od ranih jutarnjih sati iz jedne male pekarnice simbolična naziva Bakine savijače širi miris prhkih i sočnih domaćih savijača, onakvih kakve su nekad radile naše bake. Svojim ih vrijednim rukama od ručno vučenog tijesta radi Jadranka Hadžić, koja nas je dočekala s osmijehom i tanjurom punim svježih štrudli.  

Izabrala dobru opciju
Prije pet godina Jadranka je preko noći ostala bez posla. U tom je trenutku imala dvije opcije – biro ili preuzimanje tvrtke koja je bila pred raspadom. Uz podršku obitelji i majčinu financijsku pomoć odlučila je krenuti od samog početka. Poučena iskustvom bake u rodnom Bjelovaru pokrenula je Bakine savijače koje su danas sinonim za okus tradicije i provjerenu kvalitetu.

"Od malih sam nogu htjela biti kuharica. Premda sam upisala trgovačku školu i tijekom života radila u brojnim restoranima, danas, eto, vodim vlastiti obrt s proizvodima po vlastitoj recepturi, bez aditiva, umjetnih dodataka, pojačivača okusa i zamjenskih punila i boja", kaže Jadranka. Krenuli su, kaže, 'od uha do uha' i trebalo im je dugo dok se nisu probili. "Prva godina je bila najteža jer smo tek počinjali i nismo imali novca", priča nam naša sugovornica.

Nakon što su u Bakinim savijačama analizirali tko su im potencijalni klijenti, vrlo brzo već su dobili svoje stalne goste. Najprije su u Tržnom centru imali dućan koji su uredili u starinskom stilu, no tržnica je bila premala, a kako je broj narudžbi rastao, shvatili su da im je potrebno više prostora za rad.  "Zatvorila sam lokal i od 1. veljače radim samo dostave. Tako više stignem i isplativije je", priča nam Jadranka. U ponudi imaju slatko – od raznih mikseva i savijača od jabuka, višnja, čokolade, slatkog sira, maka, rogača i vanilije, te slane proizvode – mesni miks, špinat sir, blitva sir, dobro znane bučnice, krumpiruše, savijače od poriluka i slanine.

Izbor je raznovrstan i bogat, no jedno je sigurno – nećete pogriješiti što god izaberete. Savijače najčešće naručuju velike tvrtke, televizijske i ostale medijske kuće, bolnice, odvjetnički uredi, a pokrivaju domjenke, promocije, svadbe, rođendane i ostale veće događaje u Zagrebu.

Pakiraju ih kao mala pakiranja od 0,75 kg po cijeni od 30-40 kuna i velika mase 1,5 kg od 60-80 kuna koja je dostatna za 5-6 osoba.  "Često bih radila cijelu noć kako bismo drugi dan mogli isporučiti veće količine", kaže vlasnica Bakinih savijača. Od prvog dana namirnice kupuju od hrvatskih proizvođača i OPG-ova; sir i vrhnje nabavljaju iz mljekare Euro-Milk, brašno iz mlina obitelji Pukanić, a jabuke iz Bjelovara.

Bilo je dana kad smo zaradili tek 70 kn
"Kreme su domaće i radim ih od trenutka kada klijenti naruče željene savijače. Vremenski smo ograničeni jer radim sama, no predana sam poslu i želim pružiti kvalitetu i svježe proizvode pa ljudi često ne shvaćaju da će vrijeme čekanja biti duže kada naručuju preko interneta", priča nam.  Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG-BICRO odobrila im je lani kredit od 200.000 kuna uz 1,5 posto kamata, koji su u potpunosti iskoristili za poslovanje i opremu, od aparata do dostavnog vozila za lakši i brži rad s obzirom na opseg gosla.

Tako su, ističe naša sugovornica, povećali produktivnost.  No, iako su zadovoljni poslovanjem, problem je, kažu, taj što već neko vrijeme ne mogu naći radnika ili radnicu za pomoćne poslove.  "Imamo planove vezano uz širenje, no ne usudimo se dok ne nađemo adekvatnu osobu za rad što je, čini se, dosta teško premda je posao sad lakši zahvaljujući novoj opremi", kaže Jadranka Hadžić. Premda se mnogima pad dogodio preko noći i put do cilja je težak, Jadranka je primjer ustrajnosti, rada i uspjeha.

"Drago mi je što sam riskirala, isplatilo se. Kada smo tek počeli s poslom, imali bismo na kraju dana samo 70 kuna prometa, a danas smo zadovoljni poslom i prihodima. Najvažnije je da su klijenti zadovoljni, a ja ću se truditi da i dalje budemo što bolji i kvalitetniji, u nadi da će i širenje što prije doći na red", zaključuje Jadranka Hadžić iz Bakinih savijača.

Komentirajte prvi

New Report

Close