Štrajk radnika zbog otpremnina blokirao dostavu Coca-Cole

Autor: Ksenija Rukavina , 03. veljača 2006. u 06:30

Uprava, za koju je štrajk nezakonit, obećava da nestašice neće biti jer će unajmiti druge distributere

Sindikat tvrtke Coca-Cola Beverages Hrvatska započeo je jučer štrajk za kojeg Uprava tvrdi da je nezakonit. Nakon preksinoćnje blokade pogona punionice u Sachsovoj ulici u Zagrebu, Solinu i skladišta u Požegi sindikat je odlučio štrajkati do ispunjenja svih zahtjeva. Blokada se nastavlja, a akcijama se jučer pridružilo oko 250 radnika iz Zagreba, Solina i Požege. Iako su dobavljači u štrajku, Uprava tvrdi da do nestašice neće doći jer će unajmiti drugu tvrtku za distribuciju Coca-Cole.

Plaće pale
“Tražimo povećanje plaća za 10 posto jer nisu rasle posljednjih 10 godina, a 2000. godine pale su za 14 posto. Tražimo i povećanje otpremnina za 123 radnika s popisa za zbrinjavanje viška zaposlenih, od kojih su gotovo svi zaposleni u distribuciji. Ponuđene otpremine u iznosima od 6400 kuna po svakoj godini staža za nas su neprihvatljive”, kazao je Marijan Sokačić, predsjednik Samostalnog sindikata Coca-Cole, okupljenim novinarima. U Sindikatu navode da su svi radnici odbili ponudu poslodavca da kao kompenzaciju za posao preuzmu dotrajale kamione tvrtke uz obećanje da će nastaviti raditi s Coca-Colom kao privatnici.
“Štrajk je počeo i prije nego što je najavljen, a štrajkaši su zapriječili ulaz i onima koji žele raditi. U Coca-Colinoj zgradi u Sachsovoj ulici poslovne su prostore unajmile i neke druge tvrtke, čijim se zaposlenicima također ne dopušta ulazak”, kaže Majda Tafra-Vlahović, direktorica za odnose s javnošću u Coca-Coli.

Povoljniji uvjeti otkupa
Uprava je višku zaposlenih ponudila dobre uvjete – 6400 kuna neto po godini radnog staža te nastavak rada za Coca-Colu, ali u smislu privatnika. Nuđen im je i otkup kamiona koje bi dobili znatno jeftinije i koje bi uredno servisirala tvrtka.
“Vozačima je ponuđena otpremina prema potpisanom kolektivnom ugovoru, a iznosi 6400 kuna za svaku godinu provedenu u Coca-Coli. Osim toga, ponuđena im je i pomoć prilikom osnivanja obrta te pokrivanje svih troškova. Kamioni se servisiraju, a radnici su odbili ponudu da ih otkupe pod izrazito povoljnim uvjetima i nastave raditi za tvrtku kao ugovorni partneri. Sindikat je tražio otpremnine u iznosu od 450.000 kuna bruto po radniku što je Uprava odbila jer su nerealne i neosnovane”, ističu u Coca-Coli. Komentirajući glasine da se proizvodnja Coca-Cole seli u Srbiju, Tafra-Vlahović je napomenula da je riječ o zlonamjernim i neistinitim glasinama.

Kamioni odvezeni na servis

Sindikat je također upozorio da je iz pogona Coca-Cole nestalo stotinjak kamiona za distribuciju s osobnim stvarima. Iz Uprave poručuju da su kamioni odvezeni na servis kako bi bili spremni na prihvat prilikom otkupa. Kamioni su vlasništvo tvrtke, a ne vozača i ako su neki od njih ostavili u kamionima neke osobne stvari, to su učinili protivno internom pravilniku po kojem ništa ne smije biti ostavljeno u kamionu.

Otpuštanja i reorganizacija i u Grčkoj

Matična kompanija Coca-Cola Hellenic Bottling Co (HBC) provodi značajna restrukturiranja distribucije i proizvodnje kao dio strategije za povećanje efikasnosti. Atenska punionica se tako zatvara i seli u 40-ak kilometara udaljenu Shimatru, otvara se nova punionica na Kreti, a zatvaraju se skladišta na Krfu, Rodu i u Messologi. Implementacijom tih promjena posao bi trebalo izgubiti šest posto Coca-Coline radne snage u Grčkoj, odnosno150 od ukupnih 2400 zaposlenih. Reorganiziraju se operacije i u nekim drugim zemljama od 26 zemalja unutar korporacije, a i hrvatska podružnica se reorganizira u skladu sa strategijom korporacije kojoj pripada. Majda Tafra-Vlahović kaže kako hrvatska uprava donosi odluke samostalno s punom odgovornošću, ali unutar okvira koje postavlja matična Coca-Cola HBC.
“U Hrvatskoj je osnovni cilj restrukturiranja izmještanje onih djelatnosti koje ne pripadaju glavnoj poslovnoj djelatnosti, a uštede planiraju pretočiti u kompanijinu konkurentnost na domaćem dinamičnom tržištu”.
(F. N.)

Komentari (1)
Pogledajte sve

tipično u nas: sindikati potpišu ugovor (kolektivni), a kad ga treba početi provoditi, mrtvi hladni počnu tražiti više, upuste se u hajdučiju, prave štetu…

dokle će trajati ovaj teror sindikalnog bezakonja.

New Report

Close