Šef predstečajnih nagodbi ne zapostavlja svoj privatni biznis

Autor: Saša Paparella , 16. siječanj 2014. u 22:01
Branko Šegon/ Petar Glebov/PIXSELL

Uz hotel Korkyra na Korčuli, SDP-ovac Šegon drži pizzeriju u Zagrebu u koju navrate HDZ-ovci Ivan Šuker i Milijan Brkić, a tamo se skupljao novac za obranu Ante Gotovine.

Branko Šegon, pomoćnik ministra financija javnosti je bio nepoznat sve dok nije izbila afera zbog načina na koji je njegova tvrtka Facta vera 2012. od HBOR-a dobila 31,3 milijuna kuna kredita, iznimno je moćna osoba.

Šegon je, naime, predsjednik Savjetodavnog vijeća Ministarstva financija, koje donosi odluke o sudbini skoro 6.000 tvrtki koje su ušle u program predstečajnih nagodbi, s ukupno prijavljenih 53 milijarde kuna obveza. Osim toga, nedavnim raspadom Državnog inspektorata njegovo je ministarstvo postalo izravno nadležno za financijske inspektore. Ukupnu količinu moći njegove obitelji povećava i činjenica da je supruga Ivna Šegon članica uprave Fine.    Ako bi Branka Šegona trebalo definirati jednom riječju, bila bi to- prilagodljivost. Kao atipičan Hrvat, stalno se seli. Rođen je u Makarskoj, studirao u Zagrebu, zaposlio se kao tržišni inspektor u Omišu, a potom prešao u tadašnji SUP (današnji MUP) gdje je pratio gospodarski kriminal- prvo na županijskoj razini u Splitu, a potom i na nacionalnoj, u središnjici MUP-a u Zagrebu.  Od 1994. prelazi u privatnu firmu, postaje predsjednik uprave zadarskog Nautilusa, a onda 2003. po treći puta dolazi u Zagreb gdje se i sam počinje baviti privatnim poduzetništvom.

 

31,3milijuna

kuna kredita dobila je 2012. od HBOR-a Šegonova tvrtka u vrijeme kad je on već bio pomoćnik ministra

Pokazao se vještim, pa njegova Facta vera 2008. kupuje tvrtku Sun corporation i tako postaje vlasnikom hotela Korkyra u Vela Luci, a koji obnavlja kreditom Hypo banke. Nakon što je stvorio bogatstvo procijenjeno na 60 milijuna kuna, Šegon se 2011. vraća u državnu službu i preuzima mjesto zamjenika ministra financija Slavka Linića. Uz tu lakoću selidbe, Šegon je jednako prilagodljiv u odnosu prema raznim političkim opcijama. Najbolje se to vidi u pizzeriji Da Vinci, koja je također u njegovu vlasništvu.  Tamo se, preko puta Zagrebačke pivovare, okuplja zanimljivo društvo- među redovitim je gostima Milijan Brkić Vaso, glavni tajnik HDZ-a,  koji povremeno popije piće sa Šegonom. U pizzeriju, smještenoj u blizini nekadašnje središnjice SOA-e na Kuniščaku, navraćaju i  pripadnici obavještajne zajednice, ali i bivši policijski načelnici. U vrijeme suđenja Anti Gotovini, u Da Vinciju su se dogovarale pojedinosti oko skupljanja novca za njegovu obranu.

Dolazio je tamo i bivši HDZ-ov ministar financija Ivan Šuker, koji se 2010. pojavio i na otvorenju preuređenog Šegonovog hotela Korkyra. U istoj je pizzeriji viđen i Šukerov nasljednik, SDP-ovac Slavko Linić. Stalni gosti su i suci nedalekog Općinskog kaznenog suda. Bivši policajac Šegon nije dobar samo s ljudima iz državnog aparata  već i sa nekim slikovitim poduzetnicima. Sedam godina, od 1995. do 2002., bio je predsjednik uprave zadarskog Nautilusa, koji se tada zvao Trgo folijaplast i proizvodio samoljepljive trake. Ta tvrtka suvlasništvu Hypo Alpe- Adria- Beteiligungen iz Klagenfurta i zadarskog poduzetnika Zdenka Zrilića, nekadašnjeg konzultanta Hypo banke je tijekom Šegonova mandata dala u zalog svoje nekretnine kako bi lokalni poduzetnik Zvonimir Nižić zvani Grof kupio paket dionica Zadranke, nekoć najveće zadarske trgovačke kuće, s nizom nekretnina. Nakon što je poduzetna ekipa preuzela tvrtku- a u čemu im je, kako navode mediji, pomogao i  Reno Sinovčić- Šegon je 2000. ušao u NO Zadranke.

Nakon par godina Zadranka je likvidirana, Šegon se vratio u Zagreb, a za predsjednicu uprave Nautiliusa postavljena je Saida Mavra, koja je tamo ostala do 2007. Ta je menadžerica  paralelno bila angažirana i u zadarskoj Jaderi, također povezanoj sa Nižićem Grofom, te zagrebačkoj Grafotehni, koju sudski registar povezuje i sa Zrilićem i sa Nižićem. Saida Mavra od 2009. sjedi u upravi zagrebačkog Elektroprometa, tvrtke u kojoj kadrovira poduzetnik Michael Ljubas. Od Šegonova odlaska Liniću brigu o obiteljskim tvrtkama preuzeo je Brankov sin Toni Šegon. Preko Facta vere posluje hotel Korkyra, a preko tvrtke Tempore pizzerija Da Vinci. Šegonovi imaju i Trident centar, čiji su računi često u blokadi. Napokon, njihov je i Sun corporation iz Vela Luke, sa 600,000 kuna prihoda i 1,3 milijuna kuna gubitka u 2012. Računi te tvrtke blokirani su od studenog, pa se uskoro otvara mogućnost otvaranja stečaja. Ili pak ulaska u predstečajnu nagodbu.

Branko Šegon CV

  • 1956. – rođen u Makarskoj 
  • 1978. – nakon završenog studija kriminalistike u Zagrebu, zaposlio se kao tržišni inspektor u Omišu 
  • 1988. – prelazi u SUP-u, kasnije imenovan za glavnog policijskog analitičara za sektor gospodarskog kriminaliteta 
  • 1994. – postaje predsjednik uprave tvrtke Nautilus Zadar   
  • 2003. – zamjenik direktora obiteljske tvrtke Facta vera  
  • 2008. – kupuje hotel Korkyra  
  • 2011. – pomoćnik ministra financija

Komentari (5)
Pogledajte sve

Impresivan CV, tipičan za jednog političkog supozitorija/konformista, idealan za prikupljanje/akumuliranje sredstava iz sjene. [emo_smijeh]

Meni je neshvatljvo- da gosp.Linić od ” šume – ne vidi drvo”!

skandal-pomocnika-sve-strasniji

šegonovi-podaci-za-kredit-bili-su-lazirani :

http://www.index.hr/vijesti/clanak/skandal-pomocnika-sve-strasniji-segonovi-podaci-za-kredit-bili-su-lazirani/722312.aspx

u-kojem-trenutku-linic-mora-smijeniti-segona ?

http://barometar.vecernji.hr/topics/slug/u-kojem-trenutku-linic-mora-smijeniti-segona-sumnj/#analysis-356

New Report

Close