Vukelić i uvoznici protiv nameta na prazne CD i DVD medije

Autor: Bernard Ivezić , 07. prosinac 2005. u 01:00

U Ministarstvu gospodarstva izračunali su da bi primjenom cjenika kojeg žele udruge za zaštitu autora, naknada za legalno kopiranje, koje nemaju sve zemlje EU, iznosila 200 posto

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva oštro je napalo Hrvatsko društvo skladatelja da pokušava na svoju ruku uvesti naknade za pravo privatnog kopiranja koje bi moglo znatno ugroziti poslovanje velikog broja tvrtki. Spomenutim cjenikom prazni audio i video nosači zapisa, poput CD i DVD medija, zatim računala, memorijske kartice, TV-prijamnici, mobiteli s ugrađenom memorijom i slične naprave znatno bi poskupjeli. U Ministarstvu procjenjuju da bi se dijelu spomenutih proizvoda cijena čak udvostručila.

Maloprodajna cijena
U Hrvatskoj gospodarskoj komori, pak, procjenjuju da bi u slučaju da udruge za zaštitu autorskih prava ustraju na modelu i visini naknada za privatno kopiranje to dovelo do gašenja djela tvrtki koje distribuiraju spomenute proizvode, a preostale bi tvrtke u tom segmentu poslovanja imale velikih nepredviđenih financijskih teškoća.
“Smatram da je neprihvatljivo da Hrvatsko društvo skladatelja samostalno utvrđuje visine naknada kroz cjenik koji plaćaju uvoznici i proizvođači praznih nosača zvuka, slike ili teksta jer je takva naknada veliko neplanirano financijsko opterećenje poduzetnicima, a u krajnjem slučaju i samim građanima. Osim toga, potpuno je neprihvatljivo da se cjenik naknada za reproduciranje autorskih djela za privatno ili drugo korištenje primjenjuje retrogradno od 30. 10. 2003. Naime, tijekom zadnje dvije godine naknada iz cjenika nije bila ugrađena u maloprodajnu cijenu proizvoda te bi to predstavljalo nepremostiva financijska opterećenja tvrtkama koje za to nisu rezervirale financijska sredstva”, izjavio je Branko Vukelić, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva.
Privatno kopiranje pravo je legalnog umnožavanja sadržaja koji su zaštićeni autorskim pravom, a u praksi znači da tvrtke i građani imaju pravo legalno prekopirati pjesmu sa svog originalnog CD-a na računalo ili MP3 player za vlastitu upotrebu. U većini europskih zemalja za takvo pravo plaća se naknada.

Zamršena naplata
Međutim, Vukelić tvrdi da se takva naknada ne naplaćuje baš u svim zemljama EU, primjerice ne u Irskoj, Malti i Portugalu, a uz to postoje i razlike u modelima plaćanja. Tako nove članice, poput Poljske, Češke, Slovačke, Estonije i Litve imaju fiksnu svotu od 6 do 9 posto na nabavnu cijenu proizvoda.
U ministarstvu su izračunali da bi provođenjem cjenika koje žele nametnuti udruge za zaštitu autora prazan CD medij, čija je nabavna cijena oko 0,65 kuna, bio opterećen naknadom od 1,26 kuna. To znači da bi naknada za privatno kopiranje iznosila 200 posto od nabavne cijene, a ne 6 do 9 posto kao u novim članicama EU. Skupina uvoznika i distributera pri HGK navodi da je posebno opasno to što naknade za privatno kopiranje nema u zemljama s kojima Hrvatska graniči – Sloveniji, Bosni i Hercegovini, te Srbiji i Crnoj Gori. Oni tvrde da bi to moglo dovesti do pojave crnog tržišta, odnosno šverca takvih uređaja iz susjednih zemalja.
“Mi nismo protiv uvođenja naknada za privatno kopiranje. Dapače, smatramo da bi ih u nekom obliku trebalo plaćati, ali model i iznos naplate trebalo bi zajednički dogovoriti i o njemu postići konsenzus. To bi bilo dobro za sve. Ovako, udruge za zaštitu prava autora predlažu nešto što je nama neprihvatljivo. Njihove cijene predstavljaju opterećenja od 200 posto, spominje se retrogradna primjena i vrlo zamršen model naplate”, kazala je Ana Svetličić iz tvrtke Princo Croatia.

Komentirajte prvi

New Report

Close