Žele fiskalizaciju u prometu gotovinom, evo tko će biti izuzet!

Autor: Poslovni.hr/Hina , 08. studeni 2012. u 12:40
PXL

Vlada je usvojila prijedlog zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, koji bi od 1. siječnja trebao omogućiti Ministarstvu financija efikasan nadzor nad ostvarenim prometom gotovinom.

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila prijedlog zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, koji bi od 1. siječnja iduće godine trebao omogućiti Ministarstvu financija efikasan nadzor nad ostvarenim prometom gotovinom i suzbijanje sive ekonomije, pogotovo u ugostiteljstvu i turizmu kojima se od Nove godine smanjuje stopa PDV-a na 10 posto.

Uvođenjem fiskalnih blagajni, koje će biti povezane s Poreznom upravom, trebalo bi se stati na kraj praksi gotovo svih koji rade s gotovinom a koji, po riječima ministra financija Slavka Linića, iskazuju male promete i male dohotke.

Podaci pokazuju ogromne nelogičnosti jer ispada da je samo 15 posto ukupnog prometa pokriveno prometom gotovinom, pri čemu su prosječni dnevni dohoci tako niski da se od njih ne može živjeti, kaže Linić. Tako je kod trgovine i popravaka predmeta dnevni dohodak 85 kuna, kod taksi službe 65 kuna, u trgovini živežnim namirnicama oko 100 kuna, a u kafićima 95 kuna.

Fiskalizacija neće poduzetnicima donijeti gotovo nikakve dodatne troškove jer se provodi tako da će postojeća računala sa softverskim rješenjima omogućiti pristup centralnoj obradi u Poreznoj upravi, a oni poduzetnici koji još uvijek nemaju računalo mogu ga nabaviti za oko 3000 kuna, napominje Linić.

Od obveze fiskalizacije prometa gotovinom izuzete su samo djelatnosti koje se mogu kontrolirati na drugi način, poput naplate cestarina te plaćanja osiguranja ili participacija u bolnicama.

Najviše nesporazuma bilo je vezano za odvjetničke usluge, ali to je riješeno tako da se ulaskom u fiskalni obračun neće znati imena korisnika odvjetničkih usluga, odnosno ostaje zajamčena tajnost odvjetničkog posla.

Osim toga, novim zakonom se ide u daljnje ograničavanje prometa gotovinom, jer više nema gotovinskog plaćanja iznad 5000 kuna, a pravnim osobama je, ovisno o veličini, omogućeno zadržavanje blagajničkog maksimuma.

Ministarstvo financija procjenjuje da će prihodi od fiskalizacije biti veći za milijardu kuna, dok će rashodi za državu u prvoj godini iznositi 13 milijuna kuna, te u iduće dvije godine oko 15 milijuna kuna.

Te mjere trebale bi sustav učiniti transparentnim i znatno smanjiti utjecaj sive ekonomije, a s njima se kreće istodobno kada se sektoru ugostiteljstva i turizma omogućuje snažno porezno rasterećenje jer će PDV biti manji za 60 posto, naglasio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić.

Premijer Zoran Milanović istaknuo je kako se ne povećava porezno opterećenje, ali propisani porez se mora platiti bez obzira što će neki napadati Vladu da time "tjera ljudima strah u kosti". To nije istina, propisana pravila treba poštivati, a naše je političko stajalište da porezi ne smiju biti takvi da u ljudima ubiju volju za poslovanjem i motivaciju, rekao je.

Osvrnuo se i na činjenicu da su tehnološka rješenja za potpunu kontrolu svih troškova u javnom sektoru dostupna već dugo vremena, no dosad nije bilo interesa da se to napravi. Moramo u svakom trenutku znati podatke o svakoj plaći u javnom sektoru, što se može kontrolirati s jednog mjesta u državi, a to je efikasnije, jeftinije i pouzdanije. Sloboda je kad se čovjek pokorava zakonu, a ne pojedinoj osobi, izjavio je Milanović napomenuvši kako ovoga puta ne citira Bibliju nego Voltairea.

Vlada je danas također izmijenila uredbu o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva financija kojom se, između ostalog, uvodi ured za velike porezne obveznike, sektor za strategiju i razvoj te sektor za servis poreznih obveznika koji će pružati pomoć poreznim obveznicima u tumačenju pravnih akata.

Komentirajte prvi

New Report

Close