Vize za rad u Kanadi razgrabljene u manje od sat vremena

Autor: Poslovni.hr , 24. veljača 2013. u 10:46
Guliver/Thinkstock

‘International Experience – Kanada’ je projekt nastao na inicijativu kandskog veleposlanstva, a pokrenut je u suradnji s Hrvatskom.

Pokrenuta je inicijativa 'International Experience-Kanada' koju su Hrvati spremno dočekali i objeručke prihvatili. 

'International Experience – Kanada' je projekt nastao na inicijativu kandskog veleposlanstva, a pokrenut je u suradnji s Hrvatskom. Kako Dnevnik.hr piše, vize za jednogodišnji rad u toj zemlji razgrabile su se u samo 45 minuta.
Inicijativa će se ove godine  provoditi u dvije faze. Prva faza bit će provedena u potpunosti online kroz takozvani IEC Kompass account te će uključivati dostavu svih pratećih dokumenata ekektronskim putem.

'International Experience' svim građanima Hrvatske u dobi između 18 i 35 godina omogućuje da ostanu jednu godinu legalno raditi u Kanadi, ali i da upoznaju kulturu te zemlje. 

Komentari (10)
Pogledajte sve

Ovo je odlicna vijest i izvrsna koncepcija.Izvozit cemo mlade,skolovane i radno sposobne,a uvozit cemo zapadnoeuropsku gerijatriju.



@Razer

veliki dio nezaposlenih je nezaposleno jer nema potrebe za njima.

Sebe smatram punim rupa i prostora za nadogradnju znanja, a prosječni Hrvat misli da zna sve i jako se slabo adaptira na bolje načine(pogotovo ako dolaze iz druge kulture).

Veliki dio Hrvatske stvarno malo zna, malo ih zanima i imaju vrlo malo optimizma.

Što je kriva vlast što nije, tako je, kako je.

Firme i ekonomija, znanost, koji god apsekt – traži riješenja i odgovore.

Zaposlenik treba proizvesti više nego zaradi svome poslodavcu, a to može samo uz ideju i inovativnost – osim ako je radnik na traci – onda mu to ne treba.

Objasnjavas mi osnove ekonomije, nije da se ne slazem, ali… u zemlji u kojoj nema rasta, nema potraznje, niti nece biti novih radnih mjesta. Stoji da dio nezaposlenih niti nemoze naci posao(nemaju vjestine), ALI ima jako puno onih koji zele bilo kakav posao, ili imaju vjestine, a ne mogu niti cistiti pod.

S ovakvim porezima, enormnim javnim sektorom, jos je manje inicijative da se ista radi. Jednostavno, Hrvatska nije meka za ulaganje niti domacim, nitis tranim investitorima. To je problem.


@Twixer

Promasio si bit problema. Hrvatska je jos uvijek u okovima komunizma, a takvi stari kadar je i na vlasti. Dobar dio zakona, korupcija itd. je jos od toga. Tu usporedba s Kanadom pada bez obzira na mlade i stare.

Sto se tice poreznih zakona, hrvatski javni aparat je prevelik, novac se baca uludo, cesto u subvencije onog sto stalno propada, i time se gusi ikakav produktivni sektor. Rezultat toga su male stope rasta.

Ako zbrojis ukupan porezni teret, s 25% pdva, stotinama nameta itd. ocito je da na radnog pojedinca u HR ide prejaki pritisak, a isti novac se ne trosi korisno.

Hrvatska dakle jest bila bogata zemlja za tranzicijske zemlje, s placama samo nesto ispod Slovenije, ali s Kanadom je usporedba nemoguca. S obzirom da se nije ulagalo u izvoz i industriju, sada ce biti kako ce biti.

Rezultat ce biti jako niske stope rasta, visoka nezaposlenost, i posljedicno zaostajanje placa i stagnacija standarda na duzi rok.

Drugim rijecima:

U Hrvatskoj nece poteci med i mlijeko, i mladi nece prestati iseljavati, prije nego sto pocnete prebacivati porezni teret sa Ivane na Lopinu.


Ovaj program je odlicna stvar, ali imaj na umu da je cilj vecine koji odavde idu ostati tamo, a ne putovati itd. 1g. Cemu se ovdje vracati? Tih 10 000+ mladih sto ode iz HR svake g, odlazi nepovratno.

Uvedite porezni sustav kao u Kanadi koji stimulira mlade da useljavaju. Neoporeziva osnovica 60000 kuna, vise od 30 poreznih odbitaka. Ali s druge strane porez na nekretine 1.5% vrijednosti (bez obzira da li zivis u njoj ili ne), maksimalna mirovina 5600 kuna (prosjecna isplacena u 2012 je bila oko 3000 kuna), mirovina iskljucivo nakon 65 godina starosti, kamamta na orocenu stednju se oporezuju kao svaki drugi income.

I u Hrvatskoj i u Kanadi je sustav napravljen da pogoduje vecini glasackog tijela. Inace ne mozes doci na vlast. Razlika je u tome sto su u Hrvatskoj vecina umirovljenici, a u Kanadi mladi. Demokracija je vlast vecine.

Zbog toga mladi odlaze iz Hvatske u Kanadu jer su u Kanadi oni glasacka vecina a u Hrvatskoj manjina. Ali i puno Hrvata nakon umirovljena se vrati jer su porezi na nakretnine puno nizi u Hrvatskoj i ne placaju porez na kamatu od orocene stednje.

New Report

Close