STP: S Molokovim kontejnerima komunalcima do 85 posto uštede

Autor: Darko Bičak , 09. ožujak 2006. u 06:30

Kontejneri koji zamjenjuju 60 kanti SMS-om dojavljuju kada su puni tako da komunalna tvrtka ne mora obilaziti sve spremnike

S donošenjem Pravilnika o ambalažnom otpadu u Hrvatskoj je zbrinjavnje otpada ponovno postala top tema pa svako novo rješenje pobuđuje velik interes javnosti. Zagrebačka tvrtka STP koja je na nedavnom Sajmu sporta i nautike na ZV-u predstavila vodootporne kontejnere koji se potapaju u more.
Riječ je o podzemnim kontejnerima finskog proizvođača Molok koji se ukapaju u zemlju ili kroz ponton spuštaju u vodu na dubinu od oko 1,5 metara dok su samo manjim dijelom, koliko je praktično za korištenje, na površini.

Pražnjenje tri minute
Nadzemno kontejner zauzima jednak prostor kao i standardni 1100-litarski kontejner (zvono), ali imaju i do pet puta veći kapacitet. Taj se kapacitet još više povećava djelovanjem sile teže koja komprimira otpad prema dnu spremnika, a temperatura tla osigurava dugoročno skladištenje otpada bez smrada. Otpad se u takve kontejnere odbacuje u spiralne vreće tako da do pohranjenog sadržaja nije moguće doći, što je velik problem kod postojećih kontejnera koje građani nerijetko prekopavaju i uništavaju. Ono što je posebno zanimljivo kod ovih kontejnera je da oni sami tehnologijom SMS-a dojavljuju centrali kada su puni, tako da komunalna tvrtka ne mora bespotrebno obilaziti i prazniti sve postojeće spremnike. Ovaj sustav zahtijeva samo jednu osobu koja radi na postupku pražnjenja koje traje oko tri minute. Prema riječima direktora STP-a Marka Brnčića takva tehnologija zbrinjavanja otpada u odnosu na postojeći može donijeti komunalnim poduzećima uštede i do 85 posto. Usto nisu potrebna nikakva dodatna ulaganja u popratnu tehnologiju jer je, prema Brnčićevim riječima, već danas svaka komunalna tvrtka u Hrvatskoj opremljena svom potrebnom opremom poput kamiona s dizalicama. Molokovi kontejneri imaju vijek trajanja 30 godina te se skladno mogu uklopiti u bilo koju sredinu zbog prilagodljivoga nadzemnog dijela. Sustav se može instalirati bilo gdje jer nije ovisan o pristupnom putu, ne mora biti natkriven, ne zahtijeva dodatne energente, otporan je na buru i delikvente te ga ne može prazniti nitko osim ovlaštene službe. U ponudi tvrtke STP su kontejneri obujma od 300 litara do pet kubičnih metara te se u reciklažnom dvorištu za svaki otpad može odrediti najprimjerni obujam. Tako se kontejneri do 800 litara najčešće koriste za biootpad, a oni većih obujama od tri ili pet kubika za staklo, metal, papir ili pak pet ambalažu. Kontejneri manjih obujama također se preporučaju za upotrebu na plažama ili u parkovima. “Samo jedan Molokov kontejner može zamijeniti više od 60 dosadašnjih kanti na ulici, a kako kontejneri sami putem SMS-a dojavljuju kada su puni, nema nepotrebnog rasipanja goriva”, rekao je direktor Marko Brnčić. Iako je prvi sustav podzemnih kontejnera predstavljen na prošlogodišnjem EMAT-u Zagrebačkog velesajma, na upravo završenom Sajmu nautike STP je predstavio i primjenjive podmorske sustave za otpad. Sami kontejneri su po svojim tehničkim karakteristikama identični onim podzemnim, no zanimljiv je sustav mobilnih pontona pomoću kojih se nalaze u moru.

Višestruka korist
Osim što takvi sustavi mogu služiti u marinama kao i ostalim priobalnim sadržajima, pa i gradovima, zanimljivo je da se podmorski kontejneri bez problema mogu instalirati nasred uvala bez ikakve infrastrukture, u kojima često obitavaju nautičari. Takvi kontejneri se mogu prazniti specijaliziranim komunalnim brodovima ili pak na način da se čitavi ponton sa spremnicima dovuče do obale i isprazni kamionom. Cijena klasičnoga kontejnera – zvona kreće se oko tri tisuće kuna dok je cijena Moloka od pet kubika oko dvanaest tisuća kuna. U STP-u objašnjavaju da je riječ o višestruko isplativoj investiciji. Osim što se dobije mnogo veći obujam, proizvod je i ekološki prihvatljiviji. Vlasnik STP-a Željko Brnčić tvrdi da je riječ o 10-terostrukoj koristi od investicije.

‘Za zaštitu okoliša sve’

“STP – Za zaštitu okoliša sve” slogan obiteljske tvrtke STP Servis-trgovina-promet d.o.o. koja je nastala početkom 1990-ih godina. Tvrtka je svojim asortimanom kvalitetnih rješenja gospodarenja otpadom prisutna u čitavoj Hrvatskoj. Prema riječima vodećih ljudi tvrtke iz obitelj Brnčić njihova rješenja su među najkvalitetnijima, no zato ne i među najjeftinijima, što im donekle otežava nastup na javnim natječajima u lokalnim zajednicama. Zato su mnoge privatne, uglavnom multinacionalne tvrtke, prepoznale njihovu kvalitetu. Iako STP danas u ponudi ima sve vrste kontejnera koji se na tržištu traže, posebno su ponosni na preskontejnere za sabijanje otpada Avevrmann koji “govore” hrvatski. Tvrtka na području čitave zemlje gospodari s oko 400 velikih kontejnera za otpad kao i s više desetaka tisuća manjih kontejnera i kanti za smeće.

Komentirajte prvi

New Report

Close