“Stiže nova kriza, najgora dosad”

Autor: Poslovni.hr , 01. veljača 2016. u 08:57
Foto: Thinkstock

Situacija je puno gora nego što je bila 2007. godine. Nemamo više makroekonomske municije za novu borbu s krizom, tvrdi predsjednik OECD-a.

William White, predsjednik promatračkog odbora Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) odaslao je crno upozorenje:

– Situacija je puno gora nego što je bila 2007. godine. Nemamo više makroekonomske municije za novu borbu s krizom. Dugovi su se nastavili gomilati u posljednjih osam godina te su dosegnuli toliko visoku razinu u cijelom svijetu da predstavljaju ekonomski odron koji samo što se nije dogodio i koji prijeti uništavanjem svega ispred sebe. Nemamo ih čime servisirati, upozorava White.

Kako piše Slobodna Dalmacija, u idućoj recesiji, kako tvrdi bivši ekonomist Banke za međunarodna poravnanja, postat će očito kako se većina enormnih dugova neće moći tako lako otplatiti niti reprogramirati, a gomila ljudi naći će se u nebranom grožđu kada njihova imovina doslovno preko noći izgubi na vrijednosti. Upozorenje je stiglo u okviru Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, i to svim okupljenima.

– Jedino pravo pitanje bit će jesmo li sposobni suočiti se sa stvarnošću ili ćemo držati glavu u pijesku koliko god možemo. Da se nešto ovakvo sprema i logično je budući da je cikličnost dugova poznata unazad pet tisuća godina, još od doba Sumerana…

Ono što sada čeka svjetske vlade jest hvatanje u koštac s mnogobrojnim otpisima dugova koji nas očekuju. Samim time, tvrdi White, dogodit će se velika „pretumbacija“ na svjetskom tržištu iz koje će niknuti novi gubitnici, ali i novi pobjednici.

Među ovim prvima, White vidi europske kreditore. Upravo će se na Starom kontinentu dogoditi najveći rezovi, a europske banke već su priznale kako je u optjecaju više od bilijun dolara nenaplativih i loših zajmova koje de facto već sada mogu otpisati. Najviše ih je uzeto od zemalja u razvoju, a sve kako bi se prekrili ili sanirali dosadašnji dugovi. Preciznije, novim zaduženjima (koja postaju teško naplativa ili uopće nenaplativa) saniraju se stari krediti. Zvuči li vam ovo poznato?

Nova pravila „bail outa“ ili financijskog spašavanja, upozorava White, mogla bi opaliti po svima čija je štednja veća od 100 tisuća eura, ili otprilike nešto ispod jednog milijuna kuna.
– Otpis dugova velikim državama će oni na kraju platiti – kazao je White na čije bi se riječi svatko trebao zabrinuti, ne samo oni s milijunskim štednjama.

Komentari (11)
Pogledajte sve

Ps.

Industrijski sektor u Kini nije brzo rastao u 2015 ali je zato services sektor rastio po stop od oko 10% godisnje. To apsolutno podrzava tezu da maturiraju – zapravo su dugorocno odrziviji i prelaze iz zemlje jeftine radne snage u obrazovaniju populaciju sklonijoj potrosnji. Ne zaboravimo stopu stednje u Kini.

SP 500 kompanije imaju povijesni maximum casha na bilancama – oko 2.3 trilijuna dolara…

Novace se vraca u centre – USA i EU gdje sa jefitnijim cijenama energenata moze opet biti visih stopa rasta.

A glupe izjave.

Pad cijena nafte -> pogoduje kupcima
Projekcija rasta globalnog GDP-a je za 2016visa od 2015 (IMF)
Thiene CEO UBS-a tvrdi da banke nisu nikada bile sigurnije u svojim bilancama

Velike firme i najveci prognozeri cesto gledaju optimisticno na svijet u 2016.
Kina se ne zaustavlja nego maturira.. tko je ocekivao da ce rast po stopi od 9% unedogled je vrlo nerealan. OCekujem duzi niz godina Kineskog rasta na 5% GDP sto je s obzirom na veci volumen bolje nego 8% u 2000.

Dapace… vjerujem u vrlo dobru 2016.

I tako bogati postaju još bogatiji…Čemu slui kriza i kako je izazvati, znaju oni koji iz krize izađu bogatiji…ahhh, već poznati scenarij odigran masu puta .

Ide nova? A kad će završiti ‘prošla’ kriza???

New Report

Close