Spajanje srbijanskih rafinerija uvod u privatizaciju

Autor: Rato Petković , 16. ožujak 2006. u 06:30

BEOGRAD – Dvije postojeće srbijanske rafinerije, u Pančevu i Novom Sadu, bit će u sljedećih desetak dana spojene u jednu da bi se omogućilo efikasnije poslovanje. Objedinjavanje dviju rafinerija, od kojih je ona u Novom Sadu prilično oštećena 1999. godine prilikom NATO-ova bombardiranja, ujedno je početak priprema za njihovu privatizaciju, na čemu je još prošle jeseni inzistirao Međunarodni monetarni fond (MMF) postavljajući taj uvjet za sporazum sa SiCG.
Uz objedinjavanje proizvodnog dijela Naftne industrije Srbije (NIS), koji je razdijeljen u tri odvojena poduzeća, do konca lipnja se još mora obaviti spajanje trgovine, odnosno Jugopetrola i Naftagasa.
Odmah nakon što je Upravni odbor donio odluku o spajanju dviju rafinerija, koje će poslovati pod imenom Rafinerija, nametnulo se pitanje gdje će biti sjedište novog proizvodnog poduzeća. Prednost se daje Pančevu, što vojvođanskim vlastima nije sporno, ali je njihov stav sasvim drukčiji u pitanju spajanja Jugopetrola, koji se nalazi u Beogradu, i Naftagasa. U Vojvodini inzistiraju na tome da sjedište bude u Novom Sadu jer se najveći dio srbijanske naftne industrije ionako nalazi u toj pokrajini.
Konačna rješenja o privatizaciji donijet će se nakon što izabrani privatizacijski savjetnik obavi svoj dio posla, odnosno predloži formulu koja će se ocijeniti kao najpoljnija za Srbiju. S najavom spajanja dviju rafinerija priopćeno je kako će se u rafinerijskim pogonima proširiti asortiman naftenih derivata. Vladanka Pajović iz NIS Petrol-prometa istakla je kako se na benzinskim crpkama NIS-a može kupiti “eko 3”, dizelsko gorivo sa smanjenom količinom sumpora od 350 miligrama po kilogramu, a Božidar Stanišić iz NIS Petrol-Rafinerije najavio je da bi uskoro trebala početi proizvodnja novog bezolovnog goriva BMB 92 koje je već u uporabi u mnogim zemljama. Glavno obilježje te vrste bezina niže oktanske vrijednosti od MBM 95 jest da ga mogu koristiti svi automobili s malim i srednjim obujmom motora.
Kako Srbija nema dovoljno nafte iz vlastitih izvora, NIS je raspisao natječaj za nabavu milijun tona nafte tipa ‘’Reb Ural’’ za razdoblje od ožujka do rujna. Procjenjuje se kako bi se tom količinom mogla osigurati stabilna opskrba srbijanskog tržišta naftnim derivatima. NIS, inače, u energetskoj bilanci Srbije sudjeluje sa 75 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close