Ostavinska rasprava probudila duhove bivših republika

Autor: Agencija VLM , 16. veljača 2013. u 13:12
Split - Meje, Ostavstina Josipa Broza Tita. Vila Dalmacija danas s njom upravlja grad Split. Salon. Photo: Tino Juric/PIXSELL

Pojavili su se čak i zahtjevi za podjelom Titove grobnice u Kući cvijeća jer bi mogla donositi dobre prihode.

Nakon više desetljeća zastoja u ostavinskoj raspravi poslije smrti bivšeg jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita, u trenutku kada su se stvari pokrenule s mrtve točke, naglo je poraslo zanimanje za ono što je iza maršala ostalo, pišu beogradske Večernje novosti dodajući kako su se već pojavili zahtjevi za podjelom Titove grobnice u Kući cvijeća jer bi mogla donositi dobre prihode pa su se već javile neke od bivših republika, a današnjih država poput BiH.

Zenit Kelić, pomoćnik ministra financija BiH i stručnjak za sukcesiju bivše zajedničke države kaže kako će se ostale države umiješati ako Srbija bude pokušala sama uzeti Titovu ostavštinu, a koja nije njegova privatna imovina. Kelić tvrdi da je Srbija to već učinila jer je srpski predsjednik Tomislav Nikolić dao nalog za potvaranje trezora u Narodnoj banci Srbije gdje su pohranjene dragocjenosti iz Titove ostavštine.

– Ako postoji zlato, novac ili neke vrijednosti, onda je to imovina svih država nasljednica, pa ćemo se sada svi morati uključiti u taj proces – kaže Kelić, ali Oliver Antić, predstavnik Srbije u tijelu za sukcesiju drži da ako se radi o osobnoj imovini, ona pripada nasljednicima jer "privatna imovina se nigdje na svijetu ne može dijeliti između država". On drži kako države mogu dijeliti samo onu imovinu koju je Broz koristio, a bila je državno vlasništvo i to će biti predmet razgovora o sukcesiji.

Novosti tvrde kako su najveća vrijednost u Titovoj ostavštini brojni skupocjeni automobili koji se nalaze u Sloveniji i vrijede i do 10 milijuna eura. Oni su tamo od 1986. kada su posuđeni za izložbu i od tada su u Tehničkom muzeju kraj Ljubljane. Kako je beogradskom dnevniku izjavio odvjetnik jednog od Brozovih nasljednika, Slovenija je spremna vratiti automobile kako bi ušli u ostavinsku raspravu. Od tih 15 automobila posebo je vrijedan Horch Glazer, kabriolet iz 1938., za koji neki misle da je pripadao knezu Pavlu, i blindirani Packard iz 1937., dar Staljina koji na tržištu stoji i preko dva milijuna dolara, a blindirani Mercedes Coupe iz 1939. na aukcijama dostiže cijenu i do devet milijuna dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close