Najveći uspjeh našeg nogometa u povijesti: Hrabra Hrvatska druga na svijetu

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. srpanj 2018. u 18:57

Drugo mjesto u Rusiji na najveći je uspjeh hrvatskog nogometa u povijesti, nadmašeno je treće mjesto iz Francuske 1998.

Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u Moskvi od Francuske sa 2-4 (1-2).

Francuska je povela autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, na 1-1 poravnao je Ivan Perišić u 28., novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. iz 11-erca, da bi u nastavku "galski pijetlovi" preko Paula Pogbe u 59. i Kyliana Mbappea u 65. minuti stigli do vodstva od 4-1. Na konačnih 4-2 smanjio je Mandžukić u 69. minuti.

Iako je Hrvatska bolje otvorila utakmicu, Francuska je stigla do vodstva nakon što je ubačaj Griezmanna iz slobodnog udarca s desne strane Mandžukić u skoku pred svojim golom tjemenom proslijedio iza leđa Subašića. Bio je to prvi autogol u finalu u povijesti svjetskih prvenstava.

Perišić je poravnao sjajnim udarcem ljevicom sa 16 metara nakon što su redom Vrsaljko, Mandžukić i Vida dobijali svoje dvoboje u kaznenom prostoru nakon ubacivanja Modrića.

Možda i ključni trenutak dogodio se u 38. minuti  kada je argentinski sudac Pitana nakon pregleda snimke procijenio kako je Perišić igrao rukom u svom kaznenom prostoru i dosudio kazneni udarac za Francusku. U spornoj situaciji Matuidi je promašio loptu glavom, ona je pala na ruku Perišiću koji se nalazio pola metra od Matuidija. Pitana je inicijalno pokazao da se igra nastavi, no nakon više od dvije minute i pregleda snimke ipak je odlučio pokazati na bijelu točku, a siguran izvođač bio je Griezmann.

U 59. minuti Francuska je stigla do trećeg gola, Mbappe je prošao po desnom krilu, Griezmannov pokušaj bio je blokiran, lopta je stigla do Pogbe, a i njegov prvi pokušaj sa 20 metara blokirao je Lovren. Nažalost, Modrić se na odbijenu loptu nije najbolje snašao pa je Pogba dobio novu šansu koju je iskoristio. Samo šest minuta potom Mbappe je povisio na 4-1, na njegov prizemni udarac sa 25 metara Subašić je prekasno reagirao i lopta je završila u mreži.

Mandžukić je 69. minuti vratio kakvu-takvu nadu Hrvatskoj kada je iskoristio poigravanje francuskog vratara Llorisa koji ga je želio driblati u vlastitom petercu i smanjio na 4-2.

Francuska je pak po drugi puta osvojila naslov svjetskog prvaka, prvi je proslavila upravo te 1998. na domaćem terenu kada je svladala Hrvatsku u polufinalu sa 2-1, a Brazil u finalu sa 3-0.

Ovime je izjednačen drugi najefikasniji finale u povijesti, po četvrti je put završni dvoboj okončan ovim rezultatom. Urugvaj je 1930. svladao Argentinu sa 4-2, 1938. je Italija sa 4- svladala Mađarsku, dok je 1966. Engleska sa 4-2 nadigrala Zapadnu Njemačku. Najefikasniji finale odigrali su brazil i Švedska 1958. u Stockholmu kada je bilo 5-2 za Brazil.

Zanimljivo, u moskovskom finalu je postignut jednak broj pogodaka kao i na prethodna četiri finala zajedno, 2002. brazil je svladao njemačku sa 2-0, 2006. su Italija i Francuska igrali 1-1, 2010. je Španjolska sa 1-0 bila bolja od Nizozemske, a 2014. Njemačka također sa 1-0 od Argentine.