M. Lynch i Raiffeisen savjetnici i za NIS

Autor: Jadranka Dozan , 28. prosinac 2005. u 06:00

Vođenje dvaju privatizacijskih projekata u regiji kod nekih izaziva zazor, no drugi ističu kako bi tome bilo mjesta da je i kod NIS-a posrijedi javna ponuda, a ne prodaja strateškom kupcu

Tandemu Merrill Lynch-Raiffeisen dobro ide u privatizacijskom konzaltingu u regiji. Nakon što je u Hrvatskoj dobio posao savjetovanja u drugoj fazi privatizacije Ine, i od srbijanske će vlade biti izabran za savjetnika u privatizaciji nacionalne naftne kompanije, Naftne industrije Srbije (NIS). Potkraj prošlog tjedna, naime, Agencija za privatizaciju Srbije upriličila je otvaranje ponuda. A kako su u tehničkoj evaluaciji četiriju ponuda utvrđene veoma male razlike (još konzorciji J. P. Morgan i McKinsey, Goldman Sachs i CAIB te onaj Credit Suisse First Bostona), u financijskom (cjenovnom) dijelu najpovoljnijom je ocijenjena upravo ponuda dvojca Merrill Lynch-Raiffeisen Investment koji je ponudio fiksnu naknadu od 900.000 eura i naknadu za uspješno obavljen posao od 1,2 posto. Ministar gospodarstva Srbije Predrag Bubalo izjavio je kako ne bi bilo pogrešno izabrati bilo koju od četiriju konzultanskih kuća, ali je dodao i kako će kod izbora, zbog malih razlika u tehničkom dijelu ponuda, biti presudna cijena. Natječajna komisija za izbor privatizacijskog savjetnika za NIS vladi Srbije je predložila i konačan odabir, što je ujedno i jedan od uvjeta za uspješno okončanje tekućeg aranžmana s MMF-om. U NIS-u očekuju veliku utakmicu regionalnih igrača za većinski paket dionica, to prije što je praktički jedina naftna kompanije u regiji u kojoj privatizacija nije ni počela. Željko Popović, prvi čovjek NIS-a, među sigurnim interesentima za srbijansku naftnu kompaniju ističe OMV, Lukoil, Helenik Petroleum, ali i Inina strateškog partnera, mađarski MOL. U domaćim stručnim krugovima na usporedno se vođenje dvaju privatizacijskih projekata u regiji od Merrill Lyncha gleda različito. Kod nekih to a priori izaziva zazor zbog podudarnosti nekih imena među sugovornicima, no drugi ističu kako bi istodobno vođenje dvaju projekata bilo osjetljivo kad bi i kod NIS-a posrijedi bila javna ponuda (IPO), a ne prodaja većinskog paketa strateškom kupcu.
Neki smatraju kako će u svemu biti zanimljivo pitanje tko će se pokazati regionalnim “konsolidatorom” u naftnom sektoru i u tom kontekstu ističu da je određen oprez potreban u smislu mogućeg pripremanja terena za neku treću fazu konsolidacije. Kako bilo da bilo, u srbijanskim medijima ovih su dana isticali kako su iz MMF-a posebno ukazali na opasnost sukoba interesa pri izboru i radu privatizacijskog savjetnika za NIS, koji je već prije s ruskim Lukoilom potpisao memorandum o strateškom partnerstvu. Iz srbijanske vlade na to su samo rekli kako direktori NIS-a ionako neće biti pitani pri donošenju odluke o prodaji većinskog paketa.

Komentirajte prvi

New Report

Close