Lidl radnike uči pravilnome kretanju

Autor: Božica Babić , 26. svibanj 2015. u 12:22
Edukaciju je u Perušiću prošlo 100-tinjak zaposlenika

Nakon Perušića na redu je centar Jastrebarsko, a nakon toga zaposleni u trgovinama, potom i oni iz administracije.

Lidl je u suradnji sa zagrebačkim Kineziološkim fakultetom pokrenuo jedinstvenu inicijativu nazvanu "Pravilnim kretanjem do zdravlja".

Riječ je o pilot-projektu koji je startao u Lidlovu distribucijskom centru u Perušiću, gdje dr. sc. Josipa Nakić educira 100-tinjak zaposlenika što su pravilni pokreti i kako ih izvoditi da bi sačuvali zdravlje. Otkud ideja za projekt, je li možda riječ o preslikavanju inicijative s internacionalne razine korporacije Lidl? Nije riječ ni o kakvom preslikavanju, tvrdi Dean Sunek, voditelj Sektora sigurnosti poslovanja. Kaže kako je ideja u cijelosti lokalna i pokrenuta je prije otprilike godinu dana. S obzirom na to da zakonodavac nalaže skrb o zdravlju zaposlenika na radnom mjestu, iz razgovora s radnicima rodila se ideja o nečem novom i profesionalnom, iz čega je niknula suradnja sa Kineziološkim fakultetom i dr. Nakić.

 

250zaposlenika

Lidla radi u skladištima, 150 u administraciji, a 1450 u trgovinama

"Odlučili smo angažirati profesionalce kako bi zaposlenici vidjeli da se doista brinemo o njihovu zdravlju. Naravno, i kompanija će imati pozitivne efekte jer, ako je zdravlje zaposlenika dobro, nema ni bolovanja", kaže Igor Zelić, voditelj Sektora logistike i ovog projekta. Krenuli su od logističko-distribucijskog centra, gdje su ljudi najviše opterećeni, no plan je uključiti sve radnike. Poslije Perušića na redu je centar Jastrebarsko, a nakon toga zaposleni u trgovinama, potom i oni iz administracije.

Kvaliteta kretanja 
"Cilj je projekta upoznati zaposlenike s pravilnim kretanjem na radnom mjestu, ali i u svakodnevnom životu, pokazujući im koliko možemo učiniti za očuvanje svoga zdravlje samo razmišljajući o pokretima koje izvodimo na dnevnoj bazi", ističe Sunek. Lidlova je želja, navodi, da u projekt uključe svih 1850 zaposlenika, od kojih oko 250 radi u skladištima, 150 u administraciji, a ostalo su trgovci. Nakon intenzivne edukacije tijekom svibnja dr. Nakić u Perušić opet dolazi u rujnu kako bi ocijenila koliko zaposlenici naučene lekcije o pravilnim pokretima doista primjenjuju i kakav je učinak postignut. Otkriva kako je i njoj projekt novo iskustvo jer nitko u Hrvatskoj takvo što dosad nije tražio od Kineziološkog fakulteta.

Lidl je došao s inicijativom da želi stručnu potporu za osposobljavanje svojih zaposlenika. Ističe kako je zapravo time prvi put iskazana namjera za prevencijom, što je nezabilježeno u nas jer u pravilu reagiramo odlaskom k liječniku tek kada nastane bol. Prevencija bolnih stanja kralježnice, objašnjava, znači da se najprije mora otkloniti uzrok nastanka boli, a u 99,9 posto situacija uzrok je nepravilno kretanje. Kada se otkloni uzrok, tvrdi, otklonjena je i vjerojatnost nastanka problema bolnih leđa. Svi dosadašnji projekti bili su, podsjeća dr. Nakić, usmjereni na kvantitetu kretanja, ovo je prvi projekt u Hrvatskoj namijenjen isključivo kvaliteti kretanja. Na fakultetu se, objašnjava, bave fitnesom, kondicijskom pripremom, kineziterapijom, metodikom tjelesne i zdravstvene kulture, raznim sportovima itd..

Projekt rađen za Lidl potpuno je novi smjer i zove se kineziologija rada. To je, ističe, novi pogled na ljudsko kretanje i rad, a dr. Nakić se nada kako će jednog dana rezultirati i novim usmjerenjem u području kineziologije. Suradnja Lidla i Kineziološkoga fakulteta iznjedrila je priručnik, svojevrsnu početnicu u kojoj je na pedesetak stranica kroz fotografije i naputke ilustrativno prikazano kako obavljati pravilne pokrete na svim radnim točkama u skladištu. Kreiran je šest mjeseci i dobit će ga svi zaposlenici u Perušiću i Jastrebarskom, dok je ukupna ideja razrađivana godinu dana, kažu Zelić i Sunek.

Poticaj drugima 
Dva su cilja priručnika, plakata i edukacija. Prvi je učenje ispravnih načina držanja tijela prilikom obavljanja svakodnevnih poslova u skladištu, a drugi je automatizacija naučenih ispravnih načina držanja tijela, kako na radnom mjestu tako i u ostatku dana. Potrebno je, otkriva dr. Nakić, napraviti oko 10 tisuća ispravnih kretnji kako bi se neki pokret automatizirao. Nada se da će ovaj projekt potaknuti i druge poduzetnike na slične aktivnosti u njihovu radnom okruženju. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

lidl brine jedino kako smanjiti bolovanja a ne za zdravlje radnika

New Report

Close