Klasteri kao pokretač razvoja i konkurentnosti

Autor: Poslovni.hr/Hina , 14. lipanj 2013. u 14:55
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Maras je kazao kako Hrvatsku ulaskom u EU čeka veliko tržište, a udruživanje u klastere jedan je od načina kako lakše boriti s konkurencijom

Klasteri su snažan pokretač gospodarskog razvoja i inovacija te jedan od najefikasnijih alata kojim se jača konkurentnost, istaknuto je danas na svečanosti završetka projekta "Podrška razvoja klastera", financiranog u sklopu programa za regionalnu konkurentnost EU IPA IIIC .

Kako je istaknuo ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras, riječ je o značajnom projektu koji je vrijedan 2,4 milijuna eura, trajao je dvije i pol godine i rezultirao osnivanjem tri pilot klastera – u drvnoj, prehrambenoj i auto industriji.

Maras je kazao kako Hrvatsku ulaskom u EU čeka veliko tržište, tvrtke će biti suočene s velikom konkurencijom, i udruživanje u klastere jedan je od načina kako se s njom lakše boriti.

Napomenuo je kako naše tvrtke imaju kvalitetne brendove, no količine su ono što je potrebno ukoliko se žele osvojiti neka velika i zahtjevna tržišta.

Naveo je primjer vina, ukoliko se žele osvojiti velika tržišta poput Rusije ili Kine, nužne su i odgovarajuće količine.

Količine su ono što nam treba i zato nam je potrebno udruživanje u klastere kako bi mogli krenuti na osvajanje na zahtjevnijih tržišta, kazao je Maras.

Veliki potencijal što se tiče osnivanja i razvoja klastera vidi i u područjima brodogradnje i ICT industrije.

Maras je ponovio kako su ulaskom u EU velike šanse pred nama, novi programi koji će biti na raspolaganju i treba se za to ozbiljno pripremiti.

Najveći benefit imat ćemo ako stvorimo konkurentno gospodarstva, a klasteri su sigurno jedan od najefikasnijih načina da to ostvarimo, zaključio je Maras.

I šef Odjela za provedbu projekata Delegacije EU u Hrvatskoj Richard Masa kazao je kako Hrvatsku ulaskom u EU čekaju mnoge prilike i mogućnosti, pristup velikom tržištu te sredstvima iz strukturnih fondova koja će biti na raspolaganju, no kako se treba što bolje pripremiti kako bi iskoristili pružene mogućnosti.

Glavni cilj projekta "Podrška razvoja klastera" bio je unaprijediti konkurentnost hrvatskog gospodarstva te dati podršku razvoju klastera kao značajnom čimbeniku povećanja dodane vrijednosti te jačanja izvoznog potencijala malog i srednjeg poduzetništva.

Kroz aktivnosti i istraživanja provedenih tijekom trajanja projekta uspješno je razvijena metodologija koja potiče bolju suradnju između pripadnika poslovne i akademske zajednice te javnih institucija.

Rezultat je i uspješno osnivanje tri pilot klastera konkurentnosti prehrambenog, drvnog i automobilskog sektora.

Klasteri konkurentnosti dizajnirani su na način da povezuju i pospješuju rezultate klastera te jačaju gospodarsku učinkovitost kako manjih postojećih klastera tako i velikih tvrtki, akademskih institucija te vlasti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini.

Komentirajte prvi

New Report

Close