Jeroen van der Veer: Državni naftaši nisu konkurencija Shellu

Autor: Miho Dobrašin , 13. ožujak 2008. u 06:30

Predsjednik Uprave Shella ekskluzivno za Poslovni dnevnik kaže da korištenje biogoriva povećava siromaštvo

Rekordne cijene nafte na svjetskim tržištima, ekspanzija biogoriva, problemi s rafinerijama te nacionalizacija projekata diljem svijeta ne nalaze se samo u fokusu naftne industrije već su goruće pitanje međunarodnih poslovnih i političkih krugova. Predsjednik uprave Royal Dutch Shella, Jeroen van der Veer, došao je na čelo Shella prije nekoliko godina zbog nastale krize u tada razjedinjenom Shellu. Godine 2005. bio je ključna osoba za spajanje nizozemskog Royal Dutcha i britanskog Shella u jedinstvenu kompaniju te stvaranje jedne od vodećih naftnih korporacija u svijetu. Van der Veer u ekskluzivnom razgovoru za Poslovni dnevnik pojašnjava situaciju u kompaniji, koja se usprkos rekordnim cijenama nafte u posljednje vrijeme suočava s negativnim trendovima.

Odlaze li privatne naftne kompanije u prošlost dok dominaciju preuzimaju državni naftaši?
Nipošto. Privatne naftne kompanije imaju suvremenu tehnologiju, kao i kvalitetan menadžment. U tome je njihova prednost. Stoga nema govora o slabljenu njihova značenja na međunarodnoj pozornici.

Je li to adut vaše kompanije na svjetskoj sceni?
Točno. To i sigurnost isporuka.

Kako komentirate pad proizvodnje u Royal Dutch Shellu?
Pogledajte naše godišnje rezultate. Oni govore sami za sebe.

Lani ste imali najveći profit u povijesti kompanije, no proizvodnja je ipak podbacila.
Mediji pomalo pretjeruju kada govore o padu outputa u Royal Dutch Shellu. Proizvodnja je, istina, pala, no nama je najvažnija kvaliteta proizvedene nafte i goriva.

Kako komentirate Shellovu poziciju u Rusiji zbog nacionalizacije tamošnjih projekata?
Nakon prošlogodišnjih problema na otoku Sahalin, odnosno teškoća koje smo imali na tom projektu, mogu reći da je učinjen veliki napredak. S ruskim partnerima smo zaboravili prošlost te smo sada isključivo orijentirani na budućnost poslovanja u toj zemlji.




Strahujete li od nastavka nasilja u Nigeriji?
U toj zemlji poslujemo više od 50 godina i prije smo imali problema. Međutim, očekujem da će se situacija ubrzo smiriti te da ćemo nesmetano nastaviti aktivnosti u toj državi. Ističem da nema dugoročnih razloga za strah od ugrožavanja proizvodnje i naših radova u Nigeriji.

Tvrdite da biogoriva nisu rješenje i da ne mogu zamijeniti naftu.
Biogoriva doista nisu rješenje za rastuću potražnju za energentima. Ona povećavaju siromaštvo diljem svijeta. Nužno je analizirati odakle dolazi biogorivo, odnosno iz kojih sirovina. Koriste li se kulture za proizvodnju hrane ili pak neke druge sirovine.

Gdje je onda rješenje?
U novim tehnologijama.

Shell zainteresiran za istočnu Europu

Šef Shellove službe za odnose s javnošću Stuart Bruseth na pitanje o potencijalnim akvizicijama u regiji, uključujući i kupnju udjela u OMV-u ili Molu, rekao je za Poslovni dnevnik kako kompanija ne komentira potencijalna preuzimanja. Što se pak tiče širenja poslovanja u Hrvatskoj, Rainer Winzerd, zadužen za kompanijine odnose s javnošću u Europi, napominje kako Shell u Hrvatskoj nije prisutan u većoj mjeri. “Nudimo tek euro Shell karticu za gorivo te poslujemo s mazivima. Istočna Europa je zanimljiva regija, kao i Kina te Rusija. U Ukrajini smo lani uspostavili joint venture s Alliance Groupom gdje će 150 benzinskih crpki poslovati pod Shellovim brendom, a u Rusiji širimo maloprodajnu mrežu.

Komentirajte prvi

New Report

Close