Hrvatsku pogoni 995 elektrana na obnovljive izvore energije

Autor: Croenergo.eu , 26. kolovoz 2014. u 13:16
Foto: www.croenergo.eu

Savez za energetiku Hrvatske završio je šesti dodatak Studiji o stanju projekata obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj, a na temelju podataka dostupnih zaključno s 14.08.2014. godine koje je objavio Hrvatski operator tržišta energije (HROTE).

Savez za energetiku Hrvatske završio je šesti dodatak Studiji o stanju projekata obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj, a na temelju podataka dostupnih zaključno s 14.08.2014. godine koje je objavio Hrvatski operator tržišta energije (HROTE).

U Republici Hrvatskoj je na dan 14.08.2014. godine, u sustavu poticaja, u pogonu 995 elektrana na obnovljive izvore energije (OIE), a ukupna instalirana snaga tih postrojenja iznosi 365,38 MW.

Po instaliranoj snazi, na prvom je mjestu 15 vjetroenergetskih postrojenja s ukupno 297,25 MW, na drugom je mjestu 953 sunčanih elektrana s ukupno 30,04 MW, dok treće mjesto zauzima 5 kogeneracijskih postrojenja s ukupno 13,29 MW. Usporedno s posljednjim izvještajem Saveza za energetiku Hrvatske, nastavio se trend rangiranih elektrana po vrsti obnovljive energije koju koriste. Po instaliranoj snazi, najveće pojedinačno postrojenje obnovljivih izvora energije je "Vjetroelektrana Velika Glava, Bubrig i Crni Vrh" tvrtke RP GLOBAL DANILO d.o.o., a instalirana snaga toga postrojenja iznosi 43,00 MW.

U narednom periodu predviđa se puštanje u pogon 338 postrojenja ukupne planirane snage 500,23 MW. Rezultat je to analize sklopljenih ugovora o otkupu električne energije iz postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, a koja još uvijek nisu puštena u pogon. Usporedno s posljednjim izvještajem Saveza za energetiku Hrvatske broj postrojenja koja nisu puštena u pogon iznosio je 445, a planirana instalirana snaga tih postrojenja iznosila je 561,95 MW.

Po planiranoj snazi, na prvom je mjestu 12 vjetroenergetskih postrojenja s ukupno 435,20 MW, na drugom mjestu je 299 projekata sunčanih elektrana s ukupno 25,75 MW, dok treće mjesto zauzima 12 postrojenja na biomasu s ukupno 24,93 MW. Usporedno s posljednjim izvještajem Saveza za energetiku Hrvatske, ovo je prvi puta da su po planiranoj snazi sunčane elektrane zauzele drugo mjesto koje su do sada čvrsto držale elektrane na biomasu. Po planiranoj snazi, najveće postrojenje je "Vjetroelektrana Krš Pađene" tvrtke C.E.M.P. d.o.o., a planirana snaga toga postrojenja iznosi 80,00 MW.

Uspoređujući podatke iz posljednjeg izvještaja od 16.05.2014. te ovog izvještaja, broj priključenih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije i koja su u sustavu poticanja u tom se razdoblju povećao za 128, a prema instaliranoj snazi to je povećanje od 48,95 MW. Više o svemu pročitajte ovdje.
 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Jasno je da el.energija iz tzv. obnovljivih izvora, udara direktno po đepu malih potrošača električne energije, te da bez reverzibilnih hidrocentrala svi ovi prohjekti služe za punjenje đepova velikih proizvođača a to su vjetroelektrana . Njihova energija u velikom dijelu ostaje “skupa neiskorištena energija”.
Stručnjaci, vlada i svi oni koji se bave ovim resursima trebaju se zalagati za izgradnju malih elektrenergetskih postrojenja, prije svega za vlastitu upotrebu , a ruku na srce jedini pravi izvori elktrične energije su oni iz hidrocentrala dok je sve drugo dodatni trošak kučanstvima i privredi.
Nažalost Hrvatska od samostalnosti nije napravila nijedan elektroenergetski objekat,
Ne zalažite se za nove objekte povlaštenih elektroenergetskih objekta, dok god HEP ne instalira infrastrukturu koja to može pratiti.

str.lob.ex. Ivan C.

New Report

Close