Hrvatsku muči loš imidž zbog percepcije i iskustava investitora

Autor: Suzana Varošanec , 09. prosinac 2005. u 06:00

Ministar Polančec je uvjeren kako predstoji velik posao privlačenja stranih investicija koji će Hrvatsku učiniti zemljom u kojoj se i planirane stope od 4 posto rasta BDP-a mogu značajno premašiti

Potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Damir Polančec nije jučer skrivao optimizam u svezi novog projekta kojim Vlada kani u suradnji s FIAS-om, agencijom Svjetske banke za otkanjanje administrativnih barijera ulagačima, poboljšati poslovno okruženje putem povoljnijeg regulatornog okvira. Makar su predstavnici FIAS-a, izražavajući trenutnu lošu ocjenu poslovnog okruženja u Hrvatskoj, upozorili kako vide samo razloge za zabrinost, Polančec je upravo zračio na međunarodnom skupu “FIAS – Otklanjanje administrativnih prepreka ulaganjima u RH” u organizaciji Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva. Vlada je, čini se, ipak potaknuta raznim indeksima kojima se Hrvatska mjeri s drugim zemljama u pitanju konkurentnosti, troškova poslovanja, administrativnih barijera i sličnog odlučila poduzeti korake kako bi poboljšala percepciju stranih investitora o poslovnom okruženju u Hrvatskoj. Taj projekt unaprjeđenja investicijske klime i reforme zakonodavstva, prema Polančecu, Hrvatska i može provesti zahvaljujući ključnoj komparativnoj prednosti – viskoobrazovanim ljudima.

Bez napretka
FIAS-ovi stručnjaci, Margo Thomas, koja je zadužena za Hrvatsku, i konzultant Boris Divjak ocijenili su kako Hrvatsku muči loš imidž zbog percepcije investitora i njihovih primijenjenih iskustava. Da Hrvatska ima problema s imidžem, kako su kazali, pokazuje i izvješće Europske banka za obnovu i razvoj u kojem stoji da posljednih godinu dana u svojem tranzicijskom procesu nije napredovala ni u jednoj kategoriji dok su najviše napredovale Srbija i Crna Gora kojima su ocjene podignute u četiri kategorije. Prema anketi EBRD-a, čulo se jučer, nešto više od 11 posto kompanija u Hrvatskoj redovito ili ponekad plaća mito.
“Hrvatska može postati gubitnik u regionalnoj utakmici jer se sve tranzicijske zemlje brže razvijaju ako ne provode regulatore reforme”, upozorava Divjak.
Polančec je, pak, uvjeren kako predstoji velik posao privlačenja stranih investicija koji će Hrvatsku učiniti zemljom u kojoj se i planirane stope od 4 posto rasta BDP-a mogu značajno premašiti, no podcrtao je kako regulatorne reforme ne može obaviti isključivo Vlada nego je potrebna suradnja Agencije za promicanje izvoza i ulaganja, konzultanata koji imaju iskustva iz drugih zemalja, komora i stručnjaka iz FIAS-a.
Odlučnost ovdašnje administracije da popravi lošu perecepciju o poslovnom okruženju potvrdila je i Margo Thomas, šefica FIAS-a za Hrvatsku.

Promjena smjera
“Potpredsjednik Vlade Polančec naglasio je u ovoj fazi potrebu za pomoći i promjenu smjera”, kazala je M. Thomas koja smatra odlučujućim strateški pristup poboljšanju regulative u odnosu na poslovno okruženje. Niz je međunarodnih indeksa koji u rangiraju Hrvatske pokazuju manje više loše percepcije poslovnih ljudi koje se tiču nedavnih poslovnih iskustava. Prema riječima konzultanta FIAS-a Borisa Divjaka, svi su pokazatelji zabrinjavajući – indeks percepcije korupcije TI, indeks konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma, indeks troškova poslovanja Svjetske banke, indikator vlada Instituta Svjetske banke, administrativni i regulatorni troškovi poslovanja FIAS-a te kreditni rejting koji izrađuje agencija Fitch. Po tim indeksima percepcija tih institucija i Vlade značajno se razlikuju, a čini se da je Vladina percepcija poslovnim ljudima manje bitna.

Komentirajte prvi

New Report

Close