Hotelijeri Vladi predlažu stopu PDV-a na smještaj od 5 posto

Autor: Poslovni.hr/Hina , 24. srpanj 2014. u 12:42
Foto: Ivana Ivanović / Pixsell

To bi po njihovim procjenama Hrvatskoj u idućih pet godina donijelo 15 milijardi kuna novih investicija.

Udruga poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) predlaže hrvatskoj Vladi da od 1. siječnja iduće godine smanji stopu PDV-a na smještaj sa sadašnjih 13 na 5 posto, što bi po njihovim procjenama Hrvatskoj u idućih pet godina donijelo 15 milijardi kuna novih investicija, 11.000 novih radnih mjesta u hotelijerstvu i dodatnih 6 milijardi kuna za plaće radnika u građevinskom sektoru.

O tome su danas izvijestili iz te krovne nacionalne hotelijerske udruge, čija članica Izvršnog odbora Ivana Budin Arhanić ističe da Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na uslugu smještaja na Mediteranu te da je to jedan od glavnih uzroka niske konkurentosti koja je dovela i do stagnacije rasta u ovoj godini i lošeg početka ljetne sezone.

Iznosi primjer Grčke koja je ove sezone apsolutni prvak na Mediteranu jer bilježi rast dolazaka turista od gotovo 20 posto uz stopu PDV-a na smještaj od 6,5 posto, što pokazuje i da je bojazan od negativnog utjecaja smanjene stope PDV-a na proračun neutemeljena jer su prihodi u proračun po osnovi PDV-a u Grčkoj ostali gotovo isti nakon što je stopa prepolovljena prošle godine.

Analiza UPUHH-a, koju su izradili temeljem podataka svojih članica, pokazuje da bi smanjenje PDV-a na smještaj na 5 posto dovelo do brojnih ključnih pozitivnih učinaka na turizam i hrvatsko gospodarstvo, među kojima je rasterećenje turizma za oko 550 do 600 milijuna kuna godišnje.

Time bi se otvorio i prostor za nova ulaganja od oko 2,5 milijarde kuna godišnje, što je gotovo 15 milijardi kuna do 2020., do kada bi prema procjenama turističke tvrtke stvorile i oko 10 milijardi kuna dodatnih prihoda od smještaja, od čega čak 2 milijarde kuna otpada na troškove rada/plaće novozaposlenih, čime su u UPUHH-u došli do 11.000 novih radnih mjesta do 2020.

Podsjećajući da je stopa PDV-a na usluge smještaja u Hrvatskoj od ove godine povećana sa 10 na 13 posto te ocjenjujući da je to dodatno ugrozilo Hrvatsku kao destinaciju i razinu investicija u turizmu, iz UPUHH-a ističu i da visoka stopa poreza na potrošnju znači i stagnaciju razvoja, jer će turističkim tvrtkama samo u ovoj godini odnijeti oko 250 milijuna kuna koje bi uz potporu banaka mogle pretočiti u investicije u nove turističke sadržaje, vrijedne milijardu kuna.

To je novac kojim bi se moglo izgraditi desetak hotela od 150 soba, poručuju iz UPUHH-a iznoseći i primjere stopa PDV-a na smještaj u mediteranskim zemljama.

Hrvatsku s najvišim PDV-om od 13 posto, slijede Španjolska, Francuska, Italija gdje je ta stopa 10 posto, Slovenija sa 9,5 posto, te Bugarska i Cipar sa po 9 posto. Najniži PDV na smještaj od 6 posto ima Portugal, a tek nešto više, 6,5 odnosno 7 posto Grčka i Malta.

Iz UPUHH-a naglašavaju i da ne postoji strah da bi smanjena stopa PDV-a na smještaj dugoročno negativno utjecala na proračun. To opet pokazuje primjer Grčke, jer iako bi to kratkoročno smanjilo priljev u proračun, istovremeno bi po osnovi poreza i doprinosa na troškove rada u građevinskom sektoru državna blagajna uprihodovala 450 milijuna kuna već u prvoj godini intenzivnih ulaganja, dok bi u razdoblju do 2020. godine novozaposleni u turizmu i građevinskom sektoru doprinijeli više od 4 milijarde kuna u javni sektor preko poreza i doprinosa na plaće.

Komentari (3)
Pogledajte sve

NITI U LUDILU, to im nemojte dopustiti …! Pa, bogate se nevjerojatnom
brzinom …!!! ..još da im i to olakšaju… ?

Nije mi jasno zašto se od dobiti iz turizma ne otplačuju autoceste ili zašto se kod prikaza dobiti od turizma ne oduzme dio za otplatu kredita autocestama? To je HRV izračun, tj. netko je uspješan ako mu netko drugi plaća troškove ili ako nešto dobiva besplatno. [emo_smijeh]

Ma pametno mamino.
Lijepo ste to smislili…

15 milijardi za investicije je isto toliko manje u proračunu – znači oko 3 milijarde dodatnog deficita godišnje.
A tko garantira da će to stvarno i biti utrošeno na investicije ?

Rast Grčke je friziran jer je Grčka imala ogroman pad turističkih dolazaka zadnjih par godina i tih 20% rasta je samo kap u moru.
Druga stvar je da li HR uopće ima kapaciteta za povećanje turističkih dolazaka za 20% u jednoj godini.

I što stvarno netko ozbiljno misli da će pad PDV-a spustiti toliko cijene ? Pa smanjivanje PDV-a sa 13% na 5% spušta krajnju cijenu jedva malo preko 7%.

“…
Time bi se otvorio i prostor za nova ulaganja od oko 2,5 milijarde kuna godišnje, što je gotovo 15 milijardi kuna do 2020.,….”
“…
dok bi u razdoblju do 2020. godine novozaposleni u turizmu i građevinskom sektoru doprinijeli više od 4 milijarde kuna u javni sektor preko poreza i doprinosa na plaće. …”

Dakle, dajte nam 15 milijardi, a mi ćemo možda vratiti 4 milijarde.

A koliko je ono bio PDV u najuspješnijoj turističkoj godini u zadnje vrijeme – 2008. ? 22% zar ne ?
Pa bio je i 25% do prije godinu i pol zar ne ?
I koliko se povećao broj dolazaka u 2012. kada je spušten na 10%. 2%
Koliko ste spustili cijene jer je PDV više nego prepolovljen ? 0%
Kolike je bio rast investicija ? Nezamjetljiv.

Da ne spominjemo da je u zadnjih 15 godina turizam i turistička industrija dobila na poklon pno kilometara lijepih autocesta od kojih isključivo turizam ima direktnu korist, a koje država i njeni građani ne mogu otplaćivati pa ih moraju monetizirati.
Koliko je turizam direktno sudjelovao u financiranju autocesta ? Nimalo.

New Report

Close