Fitch zadržao kreditni rejting Hrvatske

Autor: Poslovni.hr/H , 30. srpanj 2016. u 08:59
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Agencija Fitch Ratings potvrdila je dosadašnji dugoročni kreditni rejting Hrvatske za zaduživanje u stranoj i domaćoj valuti na ‘BB’ i kratkoročni na ‘B’, a zadržala je i negativne izglede.

Kako navodi u svom priopćenju, postojeći rejting odražava ravnotežu između tereta vanjskog duga i slabe izvedbe gospodarskog rasta s jedne strane i povoljnih pokazatelja te relativno visokog BDP-a po glavi stanovnika s druge strane.

Agencija ističe kako je prošlogodišnji proračunski manjak od 3,2 posto BDP-a bio bolji od njihova očekivanja, potpomognut poboljšanom poreznom naplatom i povratkom gospodarskog rasta. U ovoj godini predviđa daljnje smanjenje proračunskog deficita na 2,6 posto BDP-a.

No, napominje da javni dug ostaje i dalje visok, procjenjujući da bi na kraju prognostičkog razdoblja, u 2018. mogao biti na razini od 86,3 posto BDP-a.

U Fitchu ističu i da je politički rizik porastao od njihove zadnje revizije rejtinga hrvatske države u siječnju ove godine.

"Vlada Tihomira Oreškovića postigla je mali napredak na planiranju ključnih reformi, koji bi novoj vladi mogao omogućiti da brzo djeluje. Međutim, lokalni izbori u svibnju 2017. mogli bi odgoditi teške političke reforme. Dodatno, prilično je malo vjerojatno da će HDZ ili SDP ostvariti apsolutnu pobjedu. Fitch očekuje da će iduća vlada biti koalicija između jedne od dviju velikih stranaka i Mosta. Ona bi mogla omogućiti značajne reforme, no moguće je da neće dugo potrajati, kao što je pokazala prijašnja vlada HDZ-Most", ističu analitičari Fitcha.

U agenciji procjenjuju da kratkoročni i dugoročni izgledi za gospodarskim rastom predstavljaju i dalje slabost što se tiče rejtinga. Navode da je prošlogodišnja stopa rasta od 1,6 posto prilično slaba. U ovoj godini očekuju rast od 1,8 posto, a u razdoblju 2017-2018. prosječan po stopi od 1,9 posto.

"Potencijalni rast procjenjujemo na 1-2 posto godišnje, što je vrlo niska stopa za jednu zemlju s hrvatskom razinom dohotka", ocjenjuju u Fitchu, te upozoravaju da bi Hrvatska mogla i dalje zaostajati za zemljama iz središnje i istočne Europe s boljom izvedbom.

"Hrvatska niska potencijalna stopa rasta odražava velik i neučinkovit javni sektor, sporo rješavanje loših zajmova, slab napredak po pitanju strukturnih reformi i izazovne demografske izglede", kažu u Fitchu.

Negativni izgledi za rejting odražavaju mišljenje analitičara Fitcha da bi on mogao biti snižen u slučaju da ne dođe do održivog smanjivanja udjela javnog duga u BDP-u, potom zbog smjera politike, slabe fiskalne izvedbe, porasta troškova financiranja ili slabog nominalnog rasta BDP-a.

S druge strane, Agencija bi mogla izglede revidirati na stabilne u slučaju da napredak u fiskalnoj konsolidaciji ojača povjerenja u to da će u srednjem roku doći do smanjivanja udjela javnog duga u BDP-u, u slučaju jačanja izgleda za rastom i boljom konkurentnosti, posebice kroz provedbu strukturnih reformi.

Inače, prije dva tjedna i Standar&Poor's je potvrdio postojeći kreditni rejting Hrvatske, zadržavši negativne izglede.

Sve tri vodeće svjetske rejting agencije – Standard&Poor's, Moodys i Fitch tako i dalje drže kreditni rejting Hrvatske dva stupnja ispod investicijske razine i to s negativnim izgledima.

Komentari (6)
Pogledajte sve


Prema izvoru novca kojim se financiraju, agencije nikako ne mogu biti objektivne a samim time niti mjerodavne.

Te agencije itekako dobro i realno procjenjuju prilike i stanje jedne države (dugovi, gospodarstvo). Tu nema nikakve sumnje. To što te i takve države nastavljaju ići pogrešnim putem i ne uče iz svojih pogrešaka, to je pak druga stvar. Hrvatska hrli prema propasti i izdaje novac koji je a) tuđi (krediti) i b) novac koji nije generiran (niti će biti). Svjedeno se krade (gdje je pravosuđe) i dijeli okolo šakom i kapom pojedincima i poslovnim subjektima (i drugim svetim kravama) a da taj novac nikad neće biti korišten u pametne i korisne svrhe, na način da će se ulaganja vratiti. Nedostaju znanje i dobre namjere. Prisutni su neznanje i loše namjere (kriminal, korupcija, razaranje države i njenog društva).

Prema izvoru novca kojim se financiraju, agencije nikako ne mogu biti objektivne a samim time niti mjerodavne.

Pored toga bi me zanimalo kakve to rashode imaju pod kontrolom. S obzirom na snagu gospodarstva i učinak istog, financijsko stanje i štošta više, rashodi su daleko previsoki za hrvatske prilike i mogućnosti, izdaje i troši se na mnogo gluposti, nepotrebnih stvari, daleko previše nego što to državne financije omogućavaju, servisiraju se razne “svete krave”, potencijalni birači i oni koji to jesu (plaćeno biračko tijelo), tjera se neka praksa luksuza (automobili, osoblje, rezidencije itd.), plaćaju se agencije i ljudi od kojih nema koristi, koji ne stvaraju dodanu vrijednost ili bilo što drugo korisno, bilo kakav pozitivni učinak, dakle izdaje se novac za aktivnosti i ljude koji ne privreduju apsolutno ništa, samo puno koštaju i ničim ne opravdavaju novac koji se u njih ulaže, politički aparat prevelik i preskup (za koji još sami sebi izdvajaju novac za stranke i članove stranaka), isto vrijedi za neučinkovitu i prenapuhanu javnu upravu, kojoj građani služe i koju građani plaćaju umjesto da ona služi građane i građanima i da funkcionira poput zemalja na zapadu Europe a ne poput neke ultra-birokratske ustanove iz pakla s Istoka, koje povezujemo s komunizmom ili Južne Amerike, gdje se svaka glupost naplaćuje i zbog svake sitnice moraš pred šalter, uzmi broj pa u red i uvijek ista gnjavaža s djelatnicima koji se prema onima koji ih plaćaju ponašaju kao da nisu vrijedni njihovog vremena i truda i štošta više.

Rejting oslikava rad aktualne vlade i svih prije nje. Rejting Hrvatske je SMEĆE tj. 2 stupnja ispod smeća. To je činjenica. A oni slave potvrdu takvog rejtinga, sami si tapšaju po ramenu i uvjeravaju medije i javnost da su nešto postigli!? Da nije žalosno i tragično kako već je, bilo bi ne smiješno već presmiješno.

New Report

Close