Fini se vraća moć bivšeg SDK, kontrolirat će i papire tvrtki?

Autor: Suzana Varošanec , 04. prosinac 2016. u 22:00
Fina bi trebala vraćati manjkavu dokumentaciji na doradu, tvrde stručnjaci/Željko Lukunić/PIXSELL

Kontrolama predane dokumentacije i vraćanjem nepotpune postigao bi se transparentan sustav.

Fina ubuduće ne bi trebala biti sustav koji samo zaprima financijsku dokumentaciju poduzetnika i javno je objavljuje, već sustav koji je dovoljno educiran i ima te ovlasti da ako postoje elementi da financijski izvještaji ne zadovoljavaju minimum, iste može i vratiti poduzetniku na doradu. Samo ovakvom organizacijom sustava, tvrdi ugledni revizor koji nije želio da ga imenujemo, omogućit će se transparentan sustav javnog izvještavanja.  

Takvu novu ulogu Fine u segmentu pokretanja prekršajnih prijava protiv poduzetnika koji ne predaju svoje financijske izvještaje pozdravlja stručna javnost, iako neki poput Vlade Brkanića iz RRiF-a u tome prepoznaju i obnavljanje funkcije koju je nekad imao moćni SDK. Procjenjuje se ipak da će nova Finina uloga eliminirati situacije u kojima poduzetnici namjerno ne predaju svoje financijske izvještaje, te onemogućiti namjerno izbjegavanje obveze javne objave. Također mnogi smatraju i da bi ulogu Fine valjalo još pojačati tako da obavlja još i neke dodatne kontrole predane dokumentacije, a posebice u segmentu predaje dokumentacije koja se odnosi na bilješke uz financijske izvještaje, te revizorska izvješća.

Naime, bilješke uz financijske izvještaje predstavljaju jedan od temeljnih financijskih izvještaja što bi trebalo biti usklađeno s odredbama Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja. Trenutačna je situacija alarmantna budući da veliki broj poduzetnika, koji nisu obveznici revizije, predaju bilješke uz financijske izvještaje koje ne zadovoljavaju niti minimum neophodnih objava. Vrlo često one uključuju samo osnovne podatke o društvu i sažetak primjenjivanih računovodstvenih bilješki, bez ikakvog objašnjenja ili tumačenja bilo koje bilančne pozicije. No, takva praksa, kaže naš sugovornik, onemogućila bi se davanjem Fini ovlasti da prilikom zaprimanja bilješki, uz financijske izvještaje, napravi i osnovne kontrolne postupke, što uključuje i vraćanje financijskih izvještaja ako ne zadovoljavaju osnovne kriterije.

Izuzetak u tom tretmanu dao bi se samo mikro poduzetnicima, koji zapošljavaju manje od 10 djelatnika, kojima bi se i prema praksi EU trebalo osigurati da nisu obveznici predaje bilješki uz financijske izvještaje. Također, ima poduzetnika koji predaju samo dijelove revizorskog izvješća, odnosno uklanjaju se stranice za koje poduzetnik smatra da ih ne bi bilo primjereno objaviti. U praksi su i nerijetki slučajevi javne objave nepotpisanih revizorskih izvješća, a što upućuje na nepostojanje kontrolnih mehanizama pri Fini koji upravo i rade osnovne kontrole predane dokumentacije za javnu objavu.

Komentari (8)
Pogledajte sve

SDK je osiguravao red i financijsku disciplinu tvrtki prema državi. Ukidanjem SDK omogućen je lov u mutnom, ne poduzetnicima, nego kriminalcima. Najveću pak su korist od ukidanja SDK imale banke u stranom vlasništvu dočepavši se platnog prometa i svih ostalih mogućnosti legalnog izrabljivanja građana i tvrtki. Sve kasnije transformacije SDK samo su sve više zamagljivale osnovni zadatak te državne ustanove koja je platni promet prije 25 godina obavljala besprijekorno, brže i znatno jeftinije nego danas. A tada još nije bilo ni Windowsa 95 dok se za internet čulo da postoji ali malo tko je imao predodžbu kako funkcionira.
A vi mladi kolege ovdje slobodno pišite o nečemu o čemu pojma nemate. Nemate pojma zato jer vam je propaganda prvobitnih tajkuna i profitera sustavno ispirala mozak šireći laži o SDK.

FINA bi trebala biti prva na listi za privatizaciju, pa da onda vidimo tržišni potencijal iste. Možda kao nekretninski fond s obzirom na što sve posjeduju imaju neku šansu.

kakvo točno značenje u rečenici ima riječ “moć” ?

Fina je najvece leglo uhlijeba u RH… Oni nisu ni sami sebi svrha a duzni su na sve strane i jos ih mi hranimo… A… Ma bolje da ne pisem

New Report

Close