Avioprijevoznici na udaru zbog monopolizma

Autor: Daniel Patrik Brčić , 16. veljača 2006. u 06:30

Istražitelji EK i američkog ministarstva pravosuđa bili su u svim većim aviokompanijama

Gotovo sve veće europske i američke zrakoplovne kompanije našle su se jučer u središtu istrage o mogućem kršenju antimonopolistčkih zakona i dogovaranja cijena prijevoza roba. Pravosudni policajci zajedno s poreznim istražiteljima su tijekom jučerašnjeg dana napravili mnoštvo racija u upravama avioprijevoznika unutar Unije, a službe za odnose s javnošću nekih kompanija potvrdile su prisutnost istražitelja. Među kompanijama koje zajednički provjeravaju istražitelji Europske komisije i američkog ministarstva pravosuđa su britanski British Airways, njemačka Lufthansa, skandinavska grupa SAS, francuski Air France, nizozemski KLM te Cargolux iz Luksemburga. Po riječima glasnogovornika Europske komisije za tržišno nadmetanje Jonathana Todda, do masovne istrage je došlo zbog strahovanja da su se tvrtke ogriješile o antimonopolističke zakone i da su dogovarale cijene transporta roba, ali nije želio reći kada je istraga točno započela. No, jedno je sigurno, ako se pokaže da zrakoplovne tvrtke nisu radile u skladu sa zakonodavstvom, mogu dobiti kaznu u visini 10 posto ukupnog godišnjeg prometa.
Kako tvrde poznavatelji situacije u zrakoplovnoj industriji, ova istraga krenula je u najgore vrijeme po avioprijevoznike jer se još uvijek nisu oporavile od financijskih teškoća u koje su upale zbog visokih cijena goriva na svjetskom tržištu, ali i straha od mogućih otmica zrakoplova za terorističke akcije.
Nadalje, analitičari su ustvrdili kako će istraga biti strahovito skupa jer će, bez obzira da li se neka kompanija ogriješila o zakon, utjecati na kretanje cijena dionica. Kao primjer uzeli su tvrtke Microsoft i Roche koje su morale platiti kazne od stotine milijuna eura. S time da su imali sreće jer su se ogriješile o antimonopolistički zakon u Europskoj uniji, a da su to napravile u Sjedinjenim Državama netko bi morao završiti i iza rešetaka.
Što se tiče istrage koju vodi američko ministrastvo pravosuđa, iz Washingtonskih ureda objavljeno je samo da se istrage provode u više avioprijevoznika i u suradnji s europskim kolegama.

Također američki izvori su javili kako se istražuje mnogo tvrtki, ali nisu ih željeli imenovati, tek su kasnije novinari saznali da se radi o American Airlinesu i United Airlinesu. Kako se moglo saznati iz medija u Aziji, i tamo su počele istrage u podružnicama istih tvrtki koje istražuju u Europi i Sjedinjenim Državama, ali i u upravama avioprijevoznika iz Hong Konga, Japana i Južne Koreje.
U dobro organiziranoj akciji čak su njemački pravosudni policajci uletjeli u prostorije Japan Airlinesa, azijskog najvećeg avioprijevoznika, i zatražili dokumentaciju o prijevozu roba iz Azije u Njemačku. Iz honkonške zrakoplovne kompanije Cathway Pacific su pak javili kako su racije bile u uredima tvrtke u Frankfurtu, Los Angelesu i San Franciscu, da su od njih traženi i oduzeti određeni dokumenti. Jasno, kompanija je zanijekala ikakve nezakonite djelatnosti. I dva najveća korejska avioprijevoznika Korean Air i Asiana također su istražena, odnijeta je dokumentacija. S time da istražitelji nisu željeli objasniti razloge svojeg boravka u uredima kompanija već su samo pokazali sudski nalog. Jasno, i korejske su zrakoplovne kompanije izjavile kako nisu radile ništa protiv zakona o monopolu, a kamoli da su se dogovarale o cijenama prijevoza s drugim kompanijama.

Komentirajte prvi

New Report

Close