Analiza Ivana Stojanovića: Švicarski franak – simbol blagostanja

Autor: Poslovni.hr , 21. svibanj 2013. u 14:51
Thinkstock

Švicarski franak – “safe haven currency” ili sigurna luka za investitore. Vrijednost švicarskog franka raste kako se povećava volatilnost na tržištima jer investitori žele očuvati vrijednost svoje imovine u doba nestabilnosti.

Piše: Ivan Stojanović, analitičar, HUTA – Hrvatska Udruga za Tehničku Analizu

Švicarski franak – "safe haven currency" ili sigurna luka za investitore. Vrijednost švicarskog franka raste kako se povećava volatilnost na tržištima jer investitori žele očuvati vrijednost svoje imovine u doba nestabilnosti. Od dot-com mjehura pa do danas ulagači u švicarskom franku nalaze sigurnu luku što dovodi do jačanja valute, te su na taj način nekoliko puta prisilili švicarsku centralnu banku (SNB) na intervencije na deviznom tržištu. Zadnja intervencija (nakon nekoliko bezuspješnih pokušaja) je polučila rezultate jer je SNB odlučio djelovati neograničeno, kako bi obuzdao jačanje svoje valute i na taj način očuvao ekonomsku snagu zemlje. Kako su se odvijali događaji zadnje desetljeće pogledajmo u analizi. 

Grafikon 1 – mjesečni grafikon 

Pogledom na mjesečni grafikon, primjetan je snažan padajući trend koji je počeo krajem 2000. godine i traje do danas. Cijena u 13 godina niti jednom nije izašla iz kanala, te ga sad testira po drugi put sa dobrim zamahom da uspije! Sa maksimalne vrijednosti od oko 1.83 USD/CHF, franak je aprecirao na oko 0.70 USD/CHF ili oko 61.75% (što je jedna od značajnijih fibo razina). 

Na mjesečnom grafikonu vidimo da cijena testira otpornu razinu i to na prvoj fibo razini od 23.6%. Ukoliko uspješno probije ovu razinu ona će postati značajna potpora pri daljnjem rastu cijene, te nas dugoročno zanima, kako što povoljnije ući u duge pozicije. Čekamo da cijena probije ovu razinu i kada je testira s gornje strane (postane potpora) onda ulazimo u dugu poziciju. Kad ova razina jednom bude savladana slijedeća značajna razina je pri cijeni od oko 1.13 USD/CHF koja leži na fibu 38.2 te ćemo ispod te razine tražiti profit na 1.12, a gubitak ograničiti na 200 pipseva od ulazne cijene. Ovaj trade može trajati i više od godinu dana! 

Grafikon 2 – tjedni grafikon

Na tjednom grafikonu vidljiv je rastući trend u kojem se cijena kreće u rastućem kanalu za koji smatramo da će se nastaviti i dalje, ali poziciju za ulazak tražimo na nižim razinama, odnosno na trend liniji (donja linija kanala) kako bismo imali što bolju ulaznu cijenu i što manji rizik. Gledano sa pozicije tradera, strategija koja se može koristiti jeste pričekati da cijena odradi korekciju i testira spomenutu razinu, a onda ući u kupovnu transakciju na razini od oko 94 USD/CHF, sa stop lossom na 92 USD/CHF i take profitom na razini 99 USD/CHF (značajna 5-godišnja potporna i otporna razina. 

Moguće strategije: 

Kupovina bazirana na tjednom grafikonu 
Buy 94 USD/CHF 
S/L  92 USD/CHF 
T/P 99 USD/CHF 
RRR 2.5 

Kupovina bazirana na mjesečnom grafikonu 
NAPOMENA: Kupiti samo ako cijena probije kanal te se zadrži na fibo razini 23.6! 
Buy 97-98 USD/CHF 
S/L 200 pipseva od ulazne cijene 
T/P 1.12 USD/CHF 
RRR 7 

Izjava o ograničenju odgovornosti: 

Analiza je samo informativnog karaktera. Svi podaci pisani su u dobroj namjeri i oni ne isključuju investitore od pripremanja vlastite analize. Autori i Vlasnik portala Hrportfolio.hr nisu odgovorni u slučaju bilo kakvog gubitka nastalog tumačenjem ovih informacija. Trgovina valutama, dionicama i ostalim financijskim izvedenicama, uključuje visoki rizik, pa postoji mogućnost od gubitka cjelokupnog depozita. Prije početka trgovanja važno je razumjeti rizike. Sva prava na sadržaj i grafikone iz analize, pridržava Hrvatska Udruga za tehničku analizu. Daljnja distribucija analize, te korištenje njenih pojedinh dijelova, moguće jedino uz prethodno odobrenje vlasnika sadržaja. Izvorni članak pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close