Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najjača oporbena stranka sutra predstavlja svoju strategiju ‘Gospodarski rast za bolji život’

ZAGREB – Zajedno sa zamjenicom predsjednika SDP-a Željkom Antunović ekonomski strateg SDP-a dr. Ljubo Jurčić u utorak će javnosti predstaviti ciljeve gospodarske strategije s kojima će ta stranka ući u izbornu bitku.

Kako doznajemo od Jurčića, SDP neće odmah izaći s cjelovitim gospodarskim programom, nego će najprije biračima pokušati objasniti ciljeve svoje gospodarske politike, potom će objaviti mjere za ostvarenje tih ciljeva, a u konačnici će izaći s konkretnim projektima.

Tijekom 2008. i 2009. gospodarski rast mora biti viši od 6%, a nakon dvije godine mandata SDP bi osigurao i rast viši od 7%
Cjeloviti gospodarski program SDP-a, kažu na Iblerovu trgu, trebao bi biti objavljen u lipnju. Prema Jurčićevim riječima, glavna poruka SDP-ova programa bit će – gospodarski rast za bolji život! Tijekom 2008. i 2009. godine, kaže on, gospodarski rast mora biti veći od šest posto, a nakon dvije godine mandata SDP bi osigurao i rast veći od sedam posto. Takav gospodarski rast Hrvatskoj bi godišnje donio oko 20 milijardi kuna novostvorene vrijednosti.

SDP će u svoj izborni program ugraditi smanjenje doprinosa za zdravstvo te uvođenje poreza na imovinu bogatih i poreza na kapitalnu dobit! U hrvatskim prilikama to je svakako velik zaokret u kreiranju fiskalne politike jer nijedna vlada do sada nije uspjela srezati doprinose iz plaća zbog kojih je rad u Hrvatskoj iznimno skup.

Želimo da hrvatski radnici imaju veće plaće, a da bi rast plaća bio realan, moramo smanjiti barem doprinose za zdravstvo. To će u startu smanjiti troškove poslodavaca za bruto plaće i ostavit će više prostora za ra
Kako bi rast plaća hrvatskih radnika bio realan, SDP smatra da se svakako moraju smanjiti doprinosi za zdravstvo
st neto plaća – objašnjava naš sugovornik iz SDP-a.

Manjak koji će se pojaviti zbog smanjenja doprinosa, plan je SDP-a, nadoknadit će se prihodom od poreza na imovinu koji bi trebao obuhvatiti mnogo više pokretne i nepokretne imovine bogatih, nego što je to danas slučaj. Plan je SDP-a i porezno izjednačavanje dohotka od rada i dohotka od kapitala uvođenjem poreza na kapitalnu dobit jer smatraju da je sadašnji model socijalno nepravedan.

Primjerice, na plaću od 3000 kuna mora se platiti porez na dohodak, ali na 30.000 kuna zarade od prodaje dionica taj se porez ne plaća. U SDP-u smatraju da je i zarada od kapitala ustvari dohodak koji se treba oporezivati kao i plaća.

Među mjerama koje će predložiti SDP u svom programu bit će i nova industrijska i regionalna politika temeljena na poznatoj Jurčićevoj formuli 4×4, a koja znači da će država poticati razvoj nekoliko ključnih industrija u svakoj od hrvatskih regija.

Nova industrijska politika utemeljena na formuli 4X4, tj. država će poticati razvoj nekoliko ključnih industrija u svakoj regiji
– Moramo sada ulagati u tzv. institucionalnu infrastrukturu i realni sektor, a to znači i pomoći pojedinim granama i tvrtkama kako bi mogle modernizirati proizvodnju i postati konkurentnije.

Nema više subvencioniranja gubitaša, nego samo perspektivnih grana, to je bitka za proizvodnju – kažu u SDP-u. Okosnica ulaganja bit će velike tvrtke iz energetskog sektora.

Kao prioritet SDP-ove investicijske politike ostaje i ulaganje u željeznice, a zanimljivo je da i SDP u svoj program planira uvrstiti i autocestu Zagreb – Sisak koju, kažu, treba izgraditi. Riječ je o HDZ-ovu predizbornom obećanju iz 2003. godine.

Da se i uvede porez na kapitalnu dobit (koji ako se ne varam postoji svugdje) to nece, po meni, imati ama bas nikakvog utjecaja na trziste kapitala.

ajde, postat ću svoja pitanja i ovdje …

kako se inače naplaćuje porez na zaradu dionicama? da li to funkcionira kao: ne plačaš ništa sve dok ti je kapital u dionicama, a platiš porez samo kad kapitaliziraš dobit (prodaš dionice i izvučeš keš van)?

i nadodati: ili se Jurčićev prijedlog odnosi na ono što je bilo i prije 2004 (ak se ne varam) – porez na isplaćene dividende?

i, što je bolje za investitora: 6-7% gospodarskog rasta i porez na kapitalnu dobit ili 3-4% gosp. rasta bez poreza?

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


ajde, postat ću svoja pitanja i ovdje …

kako se inače naplaćuje porez na zaradu dionicama? da li to funkcionira kao: ne plačaš ništa sve dok ti je kapital u dionicama, a platiš porez samo kad kapitaliziraš dobit (prodaš dionice i izvučeš keš van)?

i nadodati: ili se Jurčićev prijedlog odnosi na ono što je bilo i prije 2004 (ak se ne varam) – porez na isplaćene dividende?

i, što je bolje za investitora: 6-7% gospodarskog rasta i porez na kapitalnu dobit ili 3-4% gosp. rasta bez poreza?

evo kolega proučite malo članak 30

All sharp price movements whether up or down are the result of one or more professionals manipulating the share price. www.MacKorisnik.com


Da se i uvede porez na kapitalnu dobit (koji ako se ne varam postoji svugdje) to nece, po meni, imati ama bas nikakvog utjecaja na trziste kapitala.

Nisam baš siguran. Navodno je u Sloveniji uvođenje smanjilo interes za burzu.

Ako ti netko uzme 20% od zarade nije ti baš svejedno.

I love the Smell of Profits in the Morning

Alien:

Da se i uvede porez na kapitalnu dobit (koji ako se ne varam postoji svugdje) to nece, po meni, imati ama bas nikakvog utjecaja na trziste kapitala.

Nisam baš siguran. Navodno je u Sloveniji uvođenje smanjilo interes za burzu.

Ako ti netko uzme 20% od zarade nije ti baš svejedno.

jasno, ali kod nas interesa za burzu ne fali hvala bogu[smiley2], a logika stvari govori da bi se na sve prihode trebao plaćati porez pa prema tome, nije da zazivam uvođenje poreza ali on je neminovan.

Pozdrav

All sharp price movements whether up or down are the result of one or more professionals manipulating the share price. www.MacKorisnik.com

evo ljudi provjerio sam kod knjigovođe i sa 100%tnom sigurnoscu tvrdima da poreza na dobit na dionicama NEMA niti za fizicke niti za pravne osobe. jedini porez koji se placa je kada iz firme vadis lovu bilo da je ona zaradjena redovnim poslovanjem firme ili je zaradjena na dionicama ali to se lako da srediti jer firma uvijek moze novce potrositi na druge nacine. e sad ako uvedu taj porez ja mislim da 50% ljudi s ovog foruma medju medju kojima sam i ja( ja prvi) vise nece trgovati na burzi!

http://www.diplomata.org/diplomata/drzave/index.php?broj=9

Alien:

Da se i uvede porez na kapitalnu dobit (koji ako se ne varam postoji svugdje) to nece, po meni, imati ama bas nikakvog utjecaja na trziste kapitala.

Nisam baš siguran. Navodno je u Sloveniji uvođenje smanjilo interes za burzu.

Ako ti netko uzme 20% od zarade nije ti baš svejedno.

Po toj logici nitko ziv ne bi otvarao firme. Tkogod otvara firmu racuna s tim porezom, pa ce ako to uvedu tako biti i sa dionicama. Nije da mi se svidja da mi netko mazne 20% od zarade (kao sto mi se ne svidja ni kad moram placat porez na dobit), ali to je jednostavno tako i uvjeren sam da cemo to prihvatiti prije ili kasnije (nevoljko, naravno).

koliko sam ja upucen toga nema nigdje u svijetu e pa necemo mi sad valjda ici revoluciju raditi

http://www.diplomata.org/diplomata/drzave/index.php?broj=9

O bože, oni provjeravaju kod knjigovođe. Amterstvo, što reći. Stvarno smiješno, i za to se treba otvoriti nova tema i pisati gluposti nekoliko sati. Nekima je stavrno dosadno i nemaju drugog posla.

dajte se uozbiljite…

1. SDP nece pobjediti na izborima
2. i da pobijedi ovo je prodavanje muda pod bubrege, predizbornu kampanju sigurno im ne financiraju siromasni pa da bi se oni razmetali… ne rezes granu na kojoj sjedis i ne grizes ruku koja te hrani
3. porez na kapitalnu dobit uvest ce se eventualno nakon ulaska u EU a tada ce vas zabrinjavati mnogo veci problemi od poreza na kapitalnu dobit
4. ako vam vec treba nesto za zabrinjavanje, uclanite se u Greenpeace, tamo je potrebno vise aktivista i dezurnih panicara
5. kao i uvijek rijec je o predizbornim obecanjima ili ‘navlakusama’

Nisam druzeljubiv tip pa nema potrebe stavljati me medju prijatelje

Neka me netko ispravi ako zna sa sigurnoščću ali mislim da sam pročitao negdje da se npr. u Njemačkoj ne plaća porez na kapitalnu dobit ako dionice držiš barem 6 mjeseci tj ako između kupnje dionica i prodaje prođe minimalno 6 mjeseci!

Novac je kisik burze!

Kada bi se taj porez trebao uvesti i koliko bi on iznosio,kako bi se plaćao(na kraju godine ili nakon izvlaćenja keša)?


evo ljudi provjerio sam kod knjigovođe i sa 100%tnom sigurnoscu tvrdima da poreza na dobit na dionicama NEMA niti za fizicke niti za pravne osobe. jedini porez koji se placa je kada iz firme vadis lovu bilo da je ona zaradjena redovnim poslovanjem firme ili je zaradjena na dionicama ali to se lako da srediti jer firma uvijek moze novce potrositi na druge nacine. e sad ako uvedu taj porez ja mislim da 50% ljudi s ovog foruma medju medju kojima sam i ja( ja prvi) vise nece trgovati na burzi!

nije nitko tvrdio da ima u ovom trenutku, nego da se najavljuje uvođenje, ja sam dao link na trenutnu situaciju, oporezivanja dohodka od kapitala.

All sharp price movements whether up or down are the result of one or more professionals manipulating the share price. www.MacKorisnik.com

New Report

Close