Forum

Naslovnica Forum Tržišta kapitala - Hrvatska (ZSE) Utjecaj na tržište kapitala - uvođenje poreza na kapitalnu dobit
Pretraživanje
Dionička društva
DATA 6.5.2009.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

https://www.rbainvest.hr/documents/228397/321236/Bro%C5%A1ura-porez+na+kapitalne+dobitke+1.2019/7cd5b86d-1808-23e7-81b2-1f850ce459d4?version=1.0 [rbainvest.hr]

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi

RedHat 1.8.2019.
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
60%

S obzirom da kad netko kupi dionice postoji 50% izgleda da dobije na njima, ali nažalost ista je vjerojatnost i da završi u gubitku, ovaj porez u odnosu na druge slične puno je nepravedniji. Znači da je dobitak zajednički a gubitak samo investitora. Zakonodavac nije razmišljao o tome a morao je, pogotovo zato što su posljednjih godina gubitci bili veliki, puno veći nego dobitci, često ne krivicom ulagatelja nego baš majstorijama zakonodavca samo zbog drugih zakona.
Međutim, postoji jednostavan način kako doskočiti tome. Upravo zbog tog razloga stopa poreza na kapitalnu dobit trebala bi biti za 50% niža od drugih sličnih kao što su na dividendu ili kamate. U našem slučaju to bi bilo 6,5%.
Pozitivni učinci bili bi višestruki a čak bi i ministarstvo financija imalo koristi jer bi učinak rasta nadmašio učinak smanjenja stope.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.

NaBiduAsku 14.12.2018.
Spammer
Veliki krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
Slab prosjek ocjena
36%

jedva čekam opet uplatiti porez na kapitalnu dobit ove godine

https://www.telegram.hr/price/ekskluziv-rektor-boras-je-novcem-sveucilista-obnovio-luksuzne-apartmane-u-dubrovniku-sad-tamo-ljetuje-s-obitelji/?fbclid=IwAR2fpiKFHef–W7hmG2LpgmX7Bl0oRLBFHahOcT8DOfJufY2VmeXFIV3CQQ [telegram.hr]

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.<...

tovarish 27.7.2018.
Dobar prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
83%

RedHat

S obzirom da kad netko kupi dionice postoji 50% izgleda da dobije na njima, ali nažalost ista je vjerojatnost i da završi u gubitku, ovaj porez u odnosu na druge slične puno je nepravedniji. Znači da je dobitak zajednički a gubitak samo investitora. Zakonodavac nije razmišljao o tome a morao je, pogotovo zato što su posljednjih godina gubitci bili veliki, puno veći nego dobitci, često ne krivicom ulagatelja nego baš majstorijama zakonodavca samo zbog drugih zakona.
Međutim, postoji jednostavan način kako doskočiti tome. Upravo zbog tog razloga stopa poreza na kapitalnu dobit trebala bi biti za 50% niža od drugih sličnih kao što su na dividendu ili kamate. U našem slučaju to bi bilo 6,5%.
Pozitivni učinci bili bi višestruki a čak bi i ministarstvo financija imalo koristi jer bi učinak rasta nadmašio učinak smanjenja stope.

OK je ideja, ali puno bitnije bi bilo da nam se prizna mogućnost korištenja gubitka iz prethodne godine za umanjenje dobiti i poreza u tekućoj godini (ako si ostvario dobit) jer inače dolazi do apsurda i nepravde!
recimo otvoriš račun kod brokera u 2018. sa 100.000 kn i imaš gubitak od -20.000 kn, a ove godine ostvariš dobit od 15.000 kn i onda te država odere porezom na kapitalnu dobit + prirez, a i dalje si u minusu od otvaranja računa!!!

Zadnja izmjena: tovarish (4.10.2019. 12:35)
is123456 5.10.2007.
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
-

mene zanima koliko ruku je ovdje spremno ne platiti ovaj harač odnosno čekati ovaj tromi sustav da se sam naplati?
iskustva iz prijašnjih godina bio sam mlad i naivan pa platio, onda bio dvije godine u minusu, sad konačno u plusu al mi se ne da plačati uhljebe + BM365 kriminalca

Zadnja izmjena: is123456 (18.11.2019. 15:34)

mi smo ipak zemlja slučaj

NaBiduAsku 14.12.2018.
Spammer
Veliki krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
Slab prosjek ocjena
25%

ajmo reći da ne platim. I onda nakon par godina oni nekako ustanove da nisam platio. moram li u tom slučaju platiti taj iznos + kamate ili postoji neka kazna koja je određena zakonom… kako to ide?

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.<...

accountant 17.8.2007.
Dobar prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
40%

ok ajmo ovako… ni ja sam ne znam da li moram platiti ako ne zatražim izvješće od brokerske kuće gdje mi izlistaju promete s cijenama i vrijednostima i famoznim FIFO izračunom količina (ono, skladišni program imaju vjerojatno za to)
kako će onda znati porezna?
SKDD?
nekako sumnjam da su povezani s njima

pa dajte, zbog GDPR-a ne radi niti HROK više
Banka: imate kredit neki da se dužni u drugoj banci?
Korisnik: nemam!
Banka: Sigurno?
Korisnik: Majke mi, nemam!
;)

zorangutan 10.2.2017.
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
Dobar prosjek ocjena
66%

https://zakonipropisi.com/hr/zakon/kazneni-zakon/256-clanak-utaja-poreza-ili-carine [zakonipropisi.com]

na ignore: retard “nabiduasku”, plankovic, tizian, pific….

joe 14.2.2006.
Veliki krug prijatelja
Dugotrajni korisnik
-

Ima sve u skdd… Ako hoće sve vide…

NaBiduAsku 14.12.2018.
Spammer
Veliki krug prijatelja
Korisnik s iskustvom
Slab prosjek ocjena
25%

Meni početkom godine brokerska kuća sama dostavi izvješće. Ja stanje vodim sebi interno i onda usporedim s njihovim.. ako paše, to je to. Zanima me pravno gledano koje su posljedice ako to ne predam poreznoj. Ima li u zakonu negdje da stoji koja je kazna.

Zone 23.1.2019.
Korisnik s iskustvom
Mali krug prijatelja
-

Pozdrav,

U 2020 cu primiti prvu dividendu tj. vecu od famoznih 112kuna.

Moze neko napisat ukratko sto mi je ciniti kad primim prvu kapitalnu dobit iz inozmestva? I moram prijavit svaku dividendu ili mogu to sve na kraju godine tj pocetku sljedece

Hvala

StatusQuo 21.2.2012.
Dugotrajni korisnik
Dobar prosjek ocjena
Veliki krug prijatelja
50%

Zone

Pozdrav,

Moze neko napisat ukratko sto mi je ciniti kad primim prvu kapitalnu dobit iz inozmestva? I moram prijavit svaku dividendu ili mogu to sve na kraju godine tj pocetku sljedece

Hvala

Nisam skroz upoznat ali znam da je bitno kakvi su ugovori potpisani o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju svake drzave, tj za svaku drzavu je drugacije da bi ti netko konkretno odgovorio na to pitanje

Ignore : renči

accountant 17.8.2007.
Dobar prosjek ocjena
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
33%

kad sam pitao frenda o ovom ‘slučaju’ koji je blizak tim krugovima znaš što mi je odgovorio?
da to jednostavno ide uz tu funkciju rektora
naravno, i on je na drž. jaslama pa vjerujem da to s vremenom postane normalno… to što to nije normalno jer koristi uslugu koja nije oporezovana jer nije ni prikazana tako (to bi trebalo biti davanje u naravi, tretirati se kao plaća ali naravno da je s razlogom skriveno tako), nikom ništa

mislim da se akademik Ivan Supek, pokoj mu duši, koji je započeo cijeli taj projekt okreće u grobu kad vidi ovog b.daka kako se šetkara u kratkim hlačicama usred ljeta po gradu i nosi grincajg u apartman

Zadnja izmjena: accountant (20.11.2019. 12:45)
Zone 23.1.2019.
Korisnik s iskustvom
Mali krug prijatelja
-

StatusQuo

Zone

Pozdrav,

Hvala

Nisam skroz upoznat ali znam da je bitno kakvi su ugovori potpisani o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju svake drzave, tj za svaku drzavu je drugacije da bi ti netko konkretno odgovorio na to pitanje

Hvala na odgovoru, naime radi se o Irskoj (ETf) dakle nema nit placanja poreza nit zadrzavanja od strane Irske. Dobit na brokerskom racunu je bruto…

dionicar 3.5.2019.
Slab prosjek ocjena
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
-

dividende u HR se automatski oporezuju ali dobit od dionica i investicijskih fondova ne.
Koliko sam ja upuce kazna ne postoji, ali moguce je ako ustanove da ste utajili porez da vam zaracunaju kamate..

Zone 23.1.2019.
Korisnik s iskustvom
Mali krug prijatelja
-

Dobit je iz inozemstva, mene zanima koji su koraci u prijavi same dividende ako neko moze ukratko napisati znam da je potrebno ispuniti JOPPD i predati u roku 2 dana. Jel to potrebno za svaku dividendu koju cu primiti i moram li isto tako podnositi godisnju prijavu ? Govorim samo o dividendi iz inozmestva.

RedHat 1.8.2019.
Korisnik s iskustvom
Veliki krug prijatelja
42%

Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

https://net.hr/danas/hrvatska/kako-je-to-moguce-drzava-prosle-godine-od-oporezivanja-iznajmljivaca-aparmana-zaradila-151-milijun-kuna-a-evo-koliki-su-bili-njihovi-prihodi/ [net.hr]
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

Zadnja izmjena: RedHat (21.11.2019. 21:58)

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.

hrvalin 18.11.2019.
Dobar prosjek ocjena
Srednji krug prijatelja
Novi korisnik
50%

RedHat

Jedina djelatnost koja se u Hrvatskoj isplati i cijeli porezni sustav joj je podređen. Kad su dionice u pitanju možeš biti milijun u minusu od ranije i dogodi se plus od 50000 kuna u jednoj godini platit ćeš porez na tih 50000 kao da ovog minusa nema. A ovi plate niti 1% na prihode.

https://net.hr/danas/hrvatska/kako-je-to-moguce-drzava-prosle-godine-od-oporezivanja-iznajmljivaca-aparmana-zaradila-151-milijun-kuna-a-evo-koliki-su-bili-njihovi-prihodi/ [net.hr]
U prošloj godini je država od paušalnih poreza koje je lupila iznajmljivačima apartmana i soba “zaradila” 151 milijun kuna. No, kako pokazuju podaci Hrvatske udruge turizma, iznajmljivači su uprihodili dvije milijarde eura, odnosno otprilike 15 milijardi kuna i to preko dvije internetske platforme, piše Dnevnik.hr. Kada u računicu uđe i najveća online platforma za iznajmljivanje, tada prihodi iznajmljivača rastu na više od tri milijarde eura, tj. 22 milijarde kuna.

ovo su žešće nebuloze! kakvih 22 milijarde kuna u privatnom smještaju?! posebna priča je što se uvijek govori o bruto iznosu u kojem je sadržana i boravišna pristojba, od kojeg se plaća porez, od kojeg se plaća kupovina opreme za apartman, zamjena oštećenog/dotrajalog, plaćanje tv pristojbe, plaćanje usluge čišćenja, usluge pranja posteljine, plaćanje raznih provizija platformama za oglašavanje i agencijama koje posreduju, plaćanje osiguranja imovine i za goste koje borave i još hrpa manjih troškova!
tako da svima koji misle da je zarada doista tih nebuloznih 22 milijarde kuna, a trošak na to samo 151 milijuna kuna, preporučam neka odmah dignu kredite (krediti nikad povoljniji) pa neka sami izgrade apartmane ili kuće i zarade te basnoslovne cifre o kojima lupetaju neuka piskarala! pa kad podvuku crtu vidjet će kolike su im godine i godine potrebne samo da dođu na 0, a kolike će im godine i godine trebati dok dođu do prve dobiti (ako će je uopće biti)!

Zadnja izmjena: hrvalin (22.11.2019. 9:04)