Upute za trgovanje na stranim tržištima kapitala

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije IT i ICT industrija Upute za trgovanje na stranim tržištima kapitala

Dobio sam već par pitanja na PP oko procedure vezano uz američke brokere.
Neke druge pak zanima oko Saxo banke, a nekoga vjerojatno nešto treće.

Mislim da bi bilo dobro da na ovoj temi napišemo proceduru otvaranja računa, potrebnu dokumentaciju, kao i neke stvari na koje treba paziti a koje smo naučili na teži način.
I da razjasnimo neke nejasnoće koje postoje, meni još nije sve jasno u USA.

Što se mene tiče, otvorio sam na kraju račun na Sogo Trade (Vaš link) zbog niske cijene transakcije. Najbliži konkurenti su bili Firsttrade i TDAmeritrade ali sam odabrao jeftinije rješenje jer dosta trgujem, makar mi malo fali extended hours trading koji je moguć na TDA, kao i trailing stop loss nalog i još dosta toga lijepoga.
Za ta 3 brokera sam 100% siguran da podržavaju otvaranje računa iz Hrvatske. Neki drugi brokeri su mi odgovorili da trenutno ne podržavaju (recimo Zecco). A i sva trojica imaju neke gratis transakcije na početku kao promociju za nove klijente.

Ako netko odluči isprobati Sogo, može iskoristiti moj referral kod 346181,
Vaš link
Dobiti ću 25 gratis transakcija i biti nadasve zahvalan.

Nakon otvaranja računa pošalju e-mail sa uputama, sve je bilo odmah jasno i nisam im trebao slati dodatna pitanja.
Nakon jednostavne procedure otvaranja accounta online, skenirao sam sljedeću dokumentaciju i poslao im na e-mail, a orginale poštom:
– W8BEN formular
– signature formular
– jedan račun od banke gdje se vidi i moja adresa
– potvrdu o OIB broju (za svaki slučaj)
– kopiju osobne
– kopiju putovnice

Vrlo brzo nakon slanja e-maila sa skeniranom dokumentacijom su mi potvrdili da je račun aktiviran i poslali mail sa uputama za uplatu sredstava.

Par puta sam se spojio na live chat, obično su se javili nakon 3-4 minute čekanja, ali nisu svaki puta znali odgovoriti na sva pitanja, valjda ovisi na koga se iz help službe naleti.

Uplata swifta je malo nezgodna, ovisno o banci iz koje se šalju sredstva.

Što se tiče promjene KN u $, meni je puno bolji tečaj ispao u banci nego u mjenjačnici. Ali ima jedna fora koju banke baš ne oglašavaju, ja to recimo nisam znao. Radi se o tome da kad imam lovu na tekućem i onda promijenim u stranu valutu, tada je tečaj čak nekoliko % povoljniji nego da mijenjam gotovinu. Meni je ispalo cca 2% povoljnije tada kad sam mijenjao.
A da sam kod nas kupio € i otišao u Sloveniju kupiti $ onda bih još malo jeftinije prošao. Bar prema tadašnjem tečaju.

Moj broker kategorički tvrdi da u opisu plaćanja trebaju biti sljedeći podaci, obavezno i sa adresom:

For Further Credit To:
Customer’s Name XXXXX XXXXXX
Acc No # XXXXXXXXXXX
Address XXXXXXXXXXXXX, XXXXX, XXXXX

Neki američki brokeri daju broj swifta od svoje banke, a ako ga nemaju onda će pisati samo ABA broj, ali i sa tim umjesto swift broja uplata prolazi.

Prvo sam otišao u PBZ čiji sam klijent već dugo vremena. Njima je cijena swifta 40kn, ali mislim da to nije sve jer treba platiti i trošak transakcije, cca 20€, ako to ne platim kod njih onda bi vjerojatno primatelj odbio taj iznos od uplate.
Dao sam ženi podatke za uplatu, krene ona pisati i kaže da joj je žao ali da ne stane više od 30 znakova u opis plaćanja, kao da im to kompjuterski sistem ne dozvoljava. I pritom su bili iznimno bahati i bezobrazni.
Nisam htio riskirati i ipak uplatiti, a i zamjerili su mi se, pa sam otišao u ZABA i tamo otvorio devizni račun. Tamo također baš ne znaju uplaćivati swiftove jer to skoro nikad ne rade, ali nekako je uspjelo. Oni u kompjuteru imaju 3 rubrike za upis opisnog dijela pa mogu tekst rasporediti na te 3 rubrike i sve stane.

Swift me ispao 50kn + 150kn troška bankovne naknade za transakciju.

Prema našim propisima ne smije se uplatiti u inozemstvo preko 20.000kn dnevno, tako da ako baš netko mora uplatiti odmah isti čas veći iznos onda će trebati otvoriti račun recimo u Sloveniji. Ali tamo treba ishoditi porezni broj, a navodno će tražiti i izjavu o podrijetlu novca, tako su mi bar rekli u njihovoj SKB banci u Brežicama kad sam ih zvao.

Uplatio sam do sada 2 swifta, u oba slučaja sam uplatio predvečer i sljedeći dan navečer me broker obavijestio da su primili uplatu i da će sljedeći (dakle treći dan) novci biti raspoloživi za trgovanje.

Daytrading klopka.

Kad sam počeo trgovati, nisam znao da je tamo vrlo striktno ograničenje vezano uz daytrade. Dozvoljeno je samo 3 x daytrade u 5 uzastopnih trgovinskih dana.

Preporučujem pročitati ovaj članak:
Vaš link

Pošto sam obavio više daytradeova od dozvoljenog, proglasili su me pattern day traderom a što baš i nije dobro.
Dobio sam opomenu od brokera da će mi zamrznuti račun na 90 dana (dozvoljene su samo prodajne transakcije ili pokrivanje short pozicija) ukoliko ga u roku 5 dana ne namirim sa minimalnih 25.000$ koliko je potrebno da bi se smjelo baviti daytradingom. Nakon što sam njih podsjetio da nisu ništa o tome napisali u svojoj help sekciji onda su mi rekli da samo pošaljem na e-mail izjavu da sam greškom protrgovao više puta nego što je dozvoljeno, da sam sada svjestan ograničenja i mogućih sankcija, kao i da se ne namjeravam više baviti time.
Zatim su mi vrlo brzo uklonili status pattern day tradera.

Margin trgovanje.

E to mi još nije sasvim jasno. Znam da postoje dionice koje se mogu kupovati na margin, kao i one koje se ne mogu.

Da imam recimo 10.000$, trebao bih moći kupiti dionica za ukupno 20.000$, bar prema onome što piše. Ali nije sve tako jednostavno.
Ovi moji recimo ne dopuštaju kupnju dionica ispod 5$, one su tzv. non-marginable.
Ali recimo nisu mi dali kupnju BAC na margin koji je tad bio 9.30$. A mogao sam kupiti FAS po 7.75$. Neobično.

Buying power.
Ne znam kakva im je formula za izračun toga, nisam uspio shvatiti.
Primjer – na početku dana sam imao X$ buying power i 30%X $ casha na računu. Kupio sam za za 15%X početnog buying power C i 15%X BAC, kupio za 25% FAS, dakle potrošio sam samo nešto više od 50% buying power i smanjio mi se buying power skoro na 0.
Danas mi piše da je na margin kupljeno dionica za Y$ a buying power je trenutno negativan i iznosi cca -3*Y$

Ako netko zna kakvu oni formulu koriste, rado bih da mi to napiše jer meni više ništa nije jasno.

Zašto je margin account vrlo bitan?

Ne prvenstveno zato da bi se moglo kupovati dionice na margin, to je samo bonus.

Najbitniji razlog jest taj da sa margin accountom ne treba čekati namiru T+3 nakon prodaje dionica da bi se sa tim novcima moglo ponovo trgovati. Takvo čekanje vjerujem da može biti dosta frustrirajuće.

Upozorenje za TDAmeritrade, tamo baš ne odobravaju margin svima koji to zatraže.

Što jest a što nije daytrade?

Prema mojim saznanjima daytrade je bilo kakva kupnja i nakon toga prodaja dionica u istom danu, ili shortanje pa cover u istom danu. Eksplicitno sam ih pitao što ako imam 1000 dionica od prošlog dana, kupim danas još 500 i na kraju dana prodam samo 1000, da li je to daytrade s obzirom da imam tih 1000 od jučer. Odgovor je bio da je to daytrade jer sam kupio pa prodao u istom danu, da nema nikakve veze što imam dio dionica još od jučer.

Prodaja neke dionice i nakon toga ponovna kupnja te dionice isti dan navodno nije daytrade jer se računa kao da se zatvorila prošla pozicija i ovo je otvaranje nove pozicija, makar se radi o trgovanju u jednom danu.

Neplanirani margin call.

Evo ispitao sam nesretnu žensku na live helpu vezano uz margin i zašto su mi danas popodne poslali margin call. Bio sam jučer kupio BAC koji iako vrijedi preko 5$, spada u kategoriju 100% margin requirement zato što je rizična i volatilna.
Dakle takva dionica sa 100% requirement se ne može kupovati na margin nego samo na cash. Ima nekih manje rizičnih za koje je potrebno 75% ili recimo samo 50% casha, pa i manje (ili ako sam dobro shvatio umjesto casha da je neka marginable dionica).
Ovdje je prepiska chata, možda nekome pomogne da bolje shvati o čemu pričam, sad sam na teži način naučio da i na to trebam paziti.

[sogo9]: some stock, especially financial have 100% requirement even if they exceed $5
[sogo9]: for example BAC is over $5 but it is still 100% cash required
[Me]:Additional question:
[Me]:I have 2000$ worth of BAC and 1000$ cash
[Me]:I decide to buy another security which is 50 marginable
[sogo9]: you may purchase $2000 worth of the securities, since you have $1000 in cash
[Me]:so only cash counts when purchasing in this case
[Me]:and not other equity
[sogo9]: yes, because BAC is not marginable
[sogo9]: if you had AAPL or GOOG, then you would be able to use the equities
[Me]:and if I have 2000$ of stock which is 50 marginable and 1000$ cash?
[Me]:then buying power is 6000$?
[Me]:or 4000$?
[sogo9]: $4000
[sogo9]: because you’ve already purchased $2000 worth of securities and total maximum possible buying power was $6000
[sogo9]: Thank you for contacting Sogo Live Help

Oštri su sa tim propisima i provođenjem istih, ovi naši u Hanfi i ZSE bi se mogli malo ugledati na njih.

BAC nije loš izbor, dapače… no osobno bih dao prednost c koji nemilo raste. no ok, sigurno manje znam i ovo je moj kut. nego…
gonjam saxonaše da pričaju, tu se miješa slovenski, hrvatski, makedondžanski i srpski, to se ne javlja na chat, nisu avejlabl, pa im ja mejlam i tako me usrećuju kad mi odgovore. nego, ovo mi definitivno nije jasno:

http://www2.saxobank.com/en/trading-products/cfds-stocks/stock-trading/pages/stock-shares-trading-rates.aspx

pa dobro, što to znači (uopće ne znam mehanizam brokerske naplate):
Shares < 10 USD – USD 0.03 / Share
Shares > 10 USD – USD 0.05 / Share
Inače, mrvetinicu sam tupast po prirodi pa mi doista nije jasno ovo. jel to znači da ako kupim
1000 dionica po 9,999 usd da će me to koštati 9999 usd + 30 USD, dakle 0,3%
ili 1000 dionica po 1 USD da će me to koštati 1000 USD + 30 USD, dakle 3%
ili
ako kupim 1000 dionica po 10,001 da će me to koštati 10001 USD + 50 USD, dakle 0,5%
ili ako kupim 1000 dionica po 100 USD da će me to koštati 100000 USD + 50USD, dakle 0,005%
Koji trošak ide još uz ovo?
Jeftinije trgovati većim dionicama…?
U čemu je kvaka ovdje? Valjda imaju i oni neko Pomissisiplje knitwear kao i mi Pounje trikotažu pa plate veću proviziju od cijene dionice…
Hajd’ što misliš o ovome?


Prema našim propisima ne smije se uplatiti u inozemstvo preko 20.000kn dnevno, tako da ako baš netko mora uplatiti odmah isti čas veći iznos onda će trebati otvoriti račun recimo u Sloveniji.

Ovo nije točno prema našim propisima možeš uplatiti koliko hočeš 1 000 000 $ ako hoces na brokerski račun , ali nesmiješ sposjedovati privatni račun …. ja sam osobno slao po 12K do 15K više puta bez ikakvih problema … samo kažeš službenici ….. trgovanje dionicama ( ako nevjeruje neka zove Narodnu banku ….. što će joj ovi i potvrditi) …..


Ovo nije točno prema našim propisima možeš uplatiti koliko hočeš 1 000 000 $ ako hoces na brokerski račun , ali nesmiješ sposjedovati privatni račun …. ja sam osobno slao po 12K do 15K više puta bez ikakvih problema … samo kažeš službenici ….. trgovanje dionicama ( ako nevjeruje neka zove Narodnu banku ….. što će joj ovi i potvrditi) …..

Vidiš a meni su eksplicitno rekli i u PBZ i u ZABI da ne smijem uplatiti protuvrijednost preko 3.000€ ili 20.000kn…
A upisali su šifru plaćanja "dionice i vlasnički ulozi".
Iz koje si banke uplaćivao?

Što točno piše u zakonu vezano uz uplatu deviza u inozemstvo?

E jesi poslao IU-UP obrazac u HNB? [cool]

Po zakonu ne više od 3000 eura, tako če biti do 01.01.2010., onda nastupaju promjene u deviznom i zakonu o platnom prometu.Ove odredbe za privatni račun ili ne nisu mi poznate, svakako treba nazvati Hnb pa upitati.

Rocky hvala puno na trudu.

Uhljebe na ulicu!!!!!

Bankarski službenici u 90% slučajeva ne znaju propise i štite sebe najlakše je reći ne može … ja sam osobno razgovrao s gospođom iz HNB (šeficom ) i jako su ljubazni i susretljivi. Svaka cast HNB… jedino sto sam morao potpisati u banci da cu dokumentaciju cuvati 5 godina …. Gospođa iz HNB tocno mi je rekla tip obrasca za uplatu koji banka mora poslati … pogledat cu pa cu napisati ….. Ova odredba se odnosi vjerojatno na pranje novca i provjeru ( 3000$) transakcije …. Uplačivao sam iz Societe Generale – Splitske banke.

Jedino sto me svrbi je taj IU-UP obrazac koji nisam poslao HNB trebao sam zvati covjeka u HNB da mi objasni … jer ovo gospođa nije znala da li trebam prijavljivati kupljene dionice ili ne … uostalom mogu uvijek poslati knjigu naloga s svim transakcijama…. ali definitivno količina novca nije ograničena …samo podliježe provjeri radi pranja novca …. Da ponovim meni su transkacije od 12000$ i 15000$ prošle bez ikakvih problema … osim što su se u banci oznojili da popune uplatu kako treba 3x sam ih vračao dok nisam potvrdio nalog potpisom uvijek je nesto falilo.

Idemo rješiti tu vječitu dilemu oko slanja novca … neka svako posta svoja saznanja

Evo link na članak " Trgovanje dionicama u inozemstvu preko interneta "

http://www.imamnovac.com/Trgovanje-dionicama-u-inozemstvu-putem-interneta/136.aspx

i samo kratki citat iz njega :

Niti jedan zakon (devizni zakon) više ne zabranjuje fizičkim osobama da sami direktno kupuju dionice. Znači nije potrebno ići preko domaćih brokera niti tražiti bilo kakve dozvole, suglasnosti i sl.

Sve što trebate učiniti je otvoriti račun kod nekog brokera (prvi mi je na pameti Ameritrade iako vjerojatno ima i boljih i povoljnijih), zatim otići u banku i prebaciti novce na račun brokera (ispunite nalog 14 u bilo kojoj banci). Zapamtite iznos novaca koji možete prebaciti NIJE ograničen, ali ako uplaćujete više od 105.000 kn tražit će vas još par podataka:)

New Report

Close