Forum

Naslovnica Forum Opće financije U štednju ili obveznice? 60k kuna., 2016.
Pretraživanje
Dionička društva
isus 26.5.2016.
Korisnik s iskustvom
-

Pozdrav svima,

naime, imam oko 60 tisuća kuna, koje mi definitivno neće trebati barem nekoliko godina, ali vjerovatno i više od tog perioida.

Kako nisam u toku, isprve sam namjeravao oročiti kune u banci, ali sam ostao frapiran niskim kamatama od samo par postotaka.

Nakon kraćeg istraživanja, vidim da Imex banka i Hypo nude kamatu od cca 3% na duži period, no tu je sad i porez, pa na kraju kamata ispadne manje.

Kako sam dalje istraživao, nabasao sam na savijete za kupnju HR obveznica, jer navodno daju veći prinos od oročenja, ali nije mi jasno koje obveznice i gdje kupiti, te kako ih kasnije unovčiti i koliki je prinos?

Molim upućene za savijet kako da iskoristim taj novac sa što boljim prinosom i minimalnim rizikom.

Bon Scott 21.3.2007.
Dugotrajni korisnik
Veliki krug prijatelja
-

@isus

Najjednostavnije ti je onda uložiti novce u obvezničke fondove. Više informacija imaš na hrportfolio.hr i sličnim sajtovima.

…ladies and gentlemen….AC/DC

isus 26.5.2016.
Korisnik s iskustvom
-

Iskreno, ponadao sam se da ću dobiti više mišljenja i preporuka…..

Uglavnom, koliko vidim kamata od banke daje oko 3% minus porez/prirez, u konačnici oko 2.5%.

Nisam upućen u kupovinu obveznica i kako ih kupiti, ali vidim da su kamate na obveznice veće od oročenja.

Mogu li doći u banku ili finu u kupiti obveznice?

Glede obezničkih fondova, zar oni nemaju neke svoje naknade, na kojima se izgubi dobar dio dobiti?

snowlep 31.7.2012.
Dugotrajni korisnik
Srednji krug prijatelja
-

Obveznice kojima se trguje na Zagrebačkoj burzi možete kupiti putem brokera, međutim oni isto naplaćuju naknade. Što se tiče oročene štednje vs. obveznice, prinosi su dosta pali u zadnje vrijeme, najveći koji vidim je oko 3,6%. Ovdje imate popis obveznica na Zagrebačkoj burzi [zse.hr]. Ako ukucate u google ‘yield to maturity calculator’ možete izračunati koliki prinos ćete ostvariti kupnjom po trenutnoj cijeni.