TISK (Tisak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska TISK (Tisak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Danas je opet pala cijena.
Neko se iskrcao, čemu?
Jel ima kakva informacija? U medijima ništa.
Koliko ja znam rok u kojem EPH mora prodati svoj udjel još traje…
Za ove razine dionica fundamentalno vrijedi a prosječna premija za preuzimanje je 20-30% …

U novom broju business.hr donosi:

Cijena dionice Tiska posljednjih dana pada, iako su siječanjske spekulacije o potencijalnim kupcima i prodaji tvrtke francuskom Hachetteu donekle podigle njezinu cijenu.

Bliži se kraj veljače, kada zbog prošlogodišnjeg preuzimanja Slobodne Dalmacije, a prema odluci Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, Europapress holding treba prodati svoj 27-postotni udio u Tisku. Potvrđeno je kako je Hachette sredinom siječnja proveo dubinsku analizu poslovanja Tiska, no sadržaj Hachetteove ponude ostao je tajan. Neslužbeno, Hachette je ponudio najviše 400 kuna po dionici, dok EPH smatra da svoj udio može bolje unovčiti. Krug potencijalnih kupaca obuhvaća neke od postojećih dioničara Tiska, poput rovinjskog Adrisa i Veltrade d.o.o. Večernjeg lista, ali i investitore iz susjedne Slovenije poput DZS-a, s kojima je EPH pregovore o prodaji udjela u Tisku započeo još sredinom 2005.

Francuzi ponudili 400
Odluka Adrisa o ostanku u vlasničkoj strukturi Tiska povezana je i s namjerom prodaje njihova duhanskog biznisa. Odluče li izaći iz duhanskog poslovanja, tada im je i Tisak nepotreban, no sve dok im je duhanski biznis osnovna djelatnost, u interesu im je kontrolirati najveći distributivni lanac za prodaju cigareta kako bi zadržali svoj tržišni udio i spriječili jačanje konkurencije. Upravo na tome i suvlasnik EPH Ninoslav Pavić temelji svoja očekivanja da po dionici Tiska može dobiti puno više od ponuđenih “francuskih” 400 kuna. S druge strane, kako je Tisak i dalje “tvornica novca”, zbog čega je uostalom svojedobno i bio interesantan Miroslavu Kutli i njegovoj Globus grupi, što je tvrtku u konačnici i odvelo u stečaj, ne treba izostaviti ni mogućnost tzv. fiktivne prodaje, odnosno lažnog izlaska EPH iz Tiska. Zanimljivo je da većina brokera ne savjetuje kupnju Tiskove dionice, jer je ona, kažu, već sada precijenjena. Njezina nominalna vrijednost iznosi 100 kuna, a početkom tjedna cijena joj je iznosila 432,01 kunu. Prije pola godine cijena Tiskove dionice na burzi iznosila je 100 kuna, da bi kontinuiranim rastom potkraj siječnja 2006. dosegnula 470 kuna. U 2006. tom se dionicom trgovalo u cjenovnom rasponu od 410 do 475 kuna, a uz promet od oko 3,1 milijun kuna ostvarena je prosječna cijena od 446 kuna po dionici.

Prevelika neizvjesnost
Dionicu Tiska iskusniji brokeri, za razliku od pojedinih individualnih ulagača koje ona mami, ne žele ni pogledati. Smatraju je definitivno precijenjenom u odnosu na pokazatelje i poslovanje tvrtke te ocjenjuju da je ona prebrzo rasla. Iako se spekulira da bi najviša cijena koju bi netko mogao platiti za tu dionicu iznosila 500 kuna, ne treba ignorirati ni uobičajene konzervativne računice koje govore da je njezina vrijednost oko 50 kuna te da bi u slučaju eventualnog preuzimanja Tiska fer cijena po dionici iznosila oko 240 kuna. Ono što narušava trend rasta dionice je neizvjesnost oko tvrtke, koja bi 10. veljače trebala na sjednici Nadzornog odbora dobiti novog predsjednika Uprave, te prevelika zaduženost. U devet mjeseci ove godine dugoročna zaduženost tvrtke smanjena je tek za nešto više od 11 milijuna kuna, a kratkoročna za pet. Službeni rezultati Tiska za 2005. godinu nisu još objavljeni, no procjenjuje se da će prihod iznositi 1,7 milijardi kuna, a dobit više od 65 milijuna kuna. U devet mjeseci ove godine prihodi tvrtke premašili su 1,32 milijarde kuna (rast 15,4 posto), a povećanju prometa pridonijela je prije svega prodaja knjiga i DVD-a uz dnevne novine, za čime je sada sve manja potražnja. Zaduženost Tiska i dalje predstavlja velik problem.

Tisak po meni vrijedi preko 500 kuna. Hypo brokeri su ga i kupovali na 499. A takvi neće van dok ne zarade.

Tisak definitivno ima puno veći potencijal za budućnost. Dovoljno jeto što praktički drži u šaci sve izdavače i proizvođače cigareta. Prije je čak i bio predmet ucjene nekih izdavača od strane politike što pokazuje kakvu poziciju ima na tržištu.

Preneseno sa teme TISK-R-A koja će biti obrisana da se ne duplira:

17.02.2006. 11:40, Arap:

PD_Web, 17.02.2006. u 15:36
Zna li netko ukratko razlog zasto ova dionica tako polako ali sigurno vec mjesec dana klizi silazno??
Mozda dobra prilika za kupnju?

17.02.2006. 11:44, mili-mitar:

PD_Web, 17.02.2006. u 15:36
Navodno je Hachette ponudio 280 kuna po dionici, a velika trojka je tražila 400 za 77%-ni paket. Posao nije sklopljen i vjerojatno ništa od toga. Mislim da je ovo tek početak ozbiljnije korekcije.

Slaven Andrašić, Poslovni dnevnik

Pa kaj su za tisak zainteresirani samo francuzi?
I zašto bi adris prodavao svoj udio?

newbie, hromiDabar
jeste li jos uvijek optimisti glede Tiska? Pitam jer sam ga uzeo na 435, tako da vec laganini dodajem slovo “S” prije imena Tisak…

S obzirom da sam pocetnik… prodati ili cekati???

“Please, God, Just One More Bubble.”

ne znam što bi to sada ovu dionicu učinilo zanimljivom za kupiti….ako jednu dionicu imaš i ne znaš što bi s njom onda pitaj sebe da li bi je kupio da je nemaš…ako sebi odgovoriš da ne bi onda je prodaj…..

Možda ova usporedba sa sektorom prodaje može pomoći:
Cijena kn P/E 2004. Trenutni
KNZM-R-A 17.320.00 6,88 19,89
MDKA-R-A 8.688,88 77,95 17,46
TISK-R-A 373,01 5,43 11,67
ELPR-R-A 310,00 140,8 338,13

To su gore fundamenti, meni baš i ne izgledaju tako loše.
Neovisno po kojoj će cijeni EPH prodati svoj dio, tisak je dobra firma…

Cuj, bilo kako bilo, ja sam na Tisku popusio 20%, pa me zanima postoji li realni scenarij po kojem bi se kroz mjesec-dva mogao izvuci… ? ili pisi kuci propalo?

anyway, u svakom slucaju hvala na komentarima/savjetima

“Please, God, Just One More Bubble.”


…ako jednu dionicu imaš i ne znaš što bi s njom onda pitaj sebe da li bi je kupio da je nemaš…ako sebi odgovoriš da ne bi onda je prodaj…..

Ovo je jako dobro, daj molim te napiši nešto više o tome, jako zanimljivo. Neki primjer ako može.

Problem je što su francuzi ponudili puno manje od 400kuna a adris traži toliko, dakle vi špekulanti kratkoročni prodajte, a netko će već kupiti.

zna netko – jel prodano?[smiley1]

Ne boj' te se!

Nije i neće vjerojatno ni biti prodano. Zato je i palo tako nisko i bojim se da nema oporavka ovaj put.

New Report

Close