Školovali 120 stručnjaka za zanimanje kojeg nema

Naslovnica Forum Komentari članaka Školovali 120 stručnjaka za zanimanje kojeg nema

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Tako tipična priča u Hrvatskoj….. Ovaj put nije u pitanju krivnja države, nje ovdje i nema, nego je u pitanju taština jedne manje skupine ljudi koji bi se izjednačavali s medicinom, ali ne bi htjeli toliko učiti. Pustimo SAD, SAD ima mnoge svoje specifičnosti neuobičajene ili nespojive s većim dijelom Europe. Kod nas postoji liječnik specijalist za dijagnostiku očnih bolesti i pomaka u jasnoći vida, odn. dioptrije. I gotovo. Čuj naslova struke, prvostupnik inženjer optometrije, ma što to bilo…… I što ćemo sad?! Društvo traži “dr. med. Petra Petrovića, spec. oftalm.”, a ne nekakve prvostupnike, drugo i treće i što ja znam sve ne….. Za to je sve kriva nakrivo nasađena prosvjetna birokracija koja ne kuži da su svjetski programi obrazovanja non stop podložni kritici i promjenama, da ne predstavljaju dogmu kakvom su predstavili recimo bolonju, realno gledano glupost bez presedana kreiranu tako da se u kružocima malih skupina više učenika ili studenata jednostavno gubi iznadprosječni pojedinac i utapa u prosječnoj masi ostalih. Ali, oni će reći, “to je timski rad”….. Nema timskog rada, uvijek je pojedinac taj koji vuče, ostali ga imaju pratiti ili propasti. Cijela ljudska povijest prožeta je izvanserijskim pojedincima koji su nas doveli do humanističkog i tehnološkog nivoa današnjice. Da je sve ostalo na narodu, dan danas bismo živjeli u kasabama od blata i životinjskih koža. Samo Veleučilište je iskoristilo priliku; čujte, nema za takvu strukturu ljudi posla, ali ako baš hoćete mi ćemo organizirati kolegije i studij. A tko ne bi za 75 000 Kn po glavi studenta?! Na kraju, ovo je kapitalizam, ako i nakon opetovanih upozorenja želiš još uvijek isto, O.K., plati i imat ćeš. Što ćeš ti s time što si si želio kasnije, posve je tvoja stvar. Tako je i s ovim prvostupnicima, tražili ste, izvolite.

“Hrvatska prema statistikama pak nema manjak specijalista oftalmologa, a liste čekanja više su stvar organizacije nego manjka liječnika”

Kakav je to odgovor? Što to zapravo znači?
Organizacije samih lječnika ili bolnica ili čega? Privatnih klinika?

U struku optometrije je uloženo 10-ak milijuna privatnih kuna. OSOBNO SAM U SVOJU DIPLOMU ULOŽILA STOTISUĆA KUNA MINIMALNO, I TRI GODINE SVOG VREMENA – PRIVATNIH SREDSTAVA, A NE DRŽAVNIH NOVACA, TO JE ONO NAJBITNIJE. SVAKI OPTOMETRIST SAM PLAĆA CJELOKUPNO ŠKOLOVANJE. DRŽAVU NAŠA STRUKA DOSADA NIJE KOŠTALA NITI KUNE. Kada nađete profitabilniji model za kompletno društvo molim da javite. Samim time da se razumnom raspodjelom poslova na temelju stvarno provedenih edukacija za struke ( ovdje mislim o provjeri stvarno provedenih kurikuluma stručnih zanimanja i određenih specijalizacija pod nazivom optometrija-oftalmologija i stvarna edukacija inžinjera optometrije, koja nije jednaka po pitanju refrakcijskih problema vida). Na žalost ne u korist specijalista optometrista- oftalmologa već, gledano za refrakcijske anomalije vida, debelo u korist inžinjera optometrije. OPTOMETRIJA NIJE LIJEČNIČKA STRUKA- NE LIJEČI, VEĆ KORIGIRA SAMO ANOMALIJE VIDNOG SUSTAVA. Kao što specijalist fizijatar ne vrši masaže, već to rade inžinjeri fizioterapije. Netrebaš biti uvijek specijalist ordinarijus, da bi obavljao posao u zdravstvenom sustavu. Najbolji zdravstveni sustavi su oni koji funkcioniraju sa najmanje doktora, a puno više pomoćnog kadra, poput nas. A TO ŠTO TVRDITE DA ZANIMANJA NEMA NIJE TOČNO- ZANIMANJE POSTOJI, SAMO BI NEKI DA GA NEMA. NEKI SE PRAVE DA GA NEMA RADI PRIVATIZACIJE DRŽAVNIH SREDSTAVA, RESURSA, POLOŽAJA U BOLNICAMA, KOJIM SI KANALIZIRAJU PACIJENTE KOJI VJERUJU U SUSTAV PO SISTEMU- AUTORITET POLOŽAJA, A NE STVARNOG MORALNOG AUTORITETA- HIPOKRAT IM SE OKREĆE U GROBU-U PRIVATNA POLULEGALNA ILI POSVE NELEGALNA PODUZEĆA. SUKOB INTERESA JE VEĆ ODAVNO NEŠTO NA ŠTA SE SMIJE CIJELA HOBOTNICA LAŽNO OBEĆANIH HIPOKRATA. Što nije dovoljno da im plaćamo sve za plaće gdje rade, već im plaćamo i položaj korupcijskog modela hobotnice kroz sustav. DRŽAVNI APARAT- PRIVATNI MENAĐERI ZA SVOJE KANALE- A MI IH JOŠ PLAĆAMO DA NAS UNIŠTAVAJU KROZ SUSTAV. KADA ODEMO NA EDUKACIJE VAN LIJEPE NAŠE, STRANCI NE MOGU VJEROVATI DA SUSTAV SMIJE TAKO FUNKCIONIRATI. VOLIM HRVATSKU, ALI NE I SUSTAV FUNKCIONIRANJA. SRAMOTNO. Zna se sve, još lakše se može dokazati, sve je u podacima od kojih institucije okreću glave instrruirano. Nudim pomoć ako je netko zainteresiran za rješavanje problema, a ne zna kako to napraviti i provesti. Šifra zanimanja optometrist i šifra djelatnosti optometrije postoji u nacionalnim klasifikacijama zanimanja i djelatnosti Republike Hrvatske, pa i Europskih klasifikacija. Poštovani, pa time i struka radi. Ono što smeta između zove se korupcija između hobotnice sustava i privatnih interesnih lobija koji su navikli da im država plaća sve njihove privatne igrice. Plaćam svoje, ali ne želim plaćati da me netkko uništava kroz sustav, besramno se bogati na moj račun, a ima obraza još i prozivati.
Imam završen još jedan dvopredmetni profesorski studij, nisam netko tko nije probao obrazovni sustav, tako da mogu uspoređivati znanstvene pristupe edukacije. Nisam za priznavanje polurješenja, pa makar i na vlastitu štetu, ali u ovom slučaju moramo biti pošteni i vidjeti problem sustava.

Po komentaru primjećujem da je Nerminius netko tko vuče, a ostali MORAJU PRATITI I ŠUTITI. To mi liči na nekog iz sustava o kojem imam upravo mišljenje koje sam obrazložila.
Zato i imamo takav trom i zastario sustav, radi onih koji misle da jedan pojedinac vrijedi više nego cijeli sustav osoblja oko njega. Bolnica funkcionira kao sustav, a ne kao autokracija pojedinaca na funkcijama. Kada bi priznali da i netko drugi može obaviti veliki postotak posla, imali bi doista vremena za liječenje pacijenata.
Pogledajte zakon o zaštiti pacijenata, 1. i 2. članak, pa ćete vidjeti da i optometristi imaju dio tog sustava u svom radu , a za boljitak svih.
Ponavljam, nisam doktor oftalmolog, ali inžinjerka optometrije jesam, ne liječim i ne želim liječiti, a korektivne anomalije vidnog sustava NISU BOLESTI, NEGO ANOMALIJE VIDNOG SUSTAVA, NE LIJEČE SE NEGO KORIGIRAJU SA MEDICINSKIM POMAGALIMA, KOJI NISU U POPISU LIJEKOVA – EUROPSKE FARMAKOPEJE KOJA JE ZA LIJEČNIKE.
SRDAČAN POZDRAV EJLA NIČIJA

Pustite priče,kažimo istinu barem jedanput.Postoji začarani sustav koji tjera većinu optika da potplaćuju jedan veliki dio okulista da im šalju svoje pacijente.
Pacijent u našem sistemu vjeruje slijepo doktoru-Bogu i ne preispituju zašto ih liječnik šalje određenoj optici,nego misli da će upravo tamo dobiti najbolju uslugu i stručnost.U interesu je okuliste koji biva potplaćen istovremeno od više optika zajedno da izbacuje optometrista,jer mu je on prijetnja ostvarenju zarade na crnom businessu(svaki pacijent koji završi kod određene optike sa reklamom od određenog oftalmologa,njemu donosi direktnu zaradu u obliku postotka od prodaje naočala).Druga prijetnja ne samo optometristima su liječnici koji rade u državnom sektoru,a sebi šalju stranke u svoje privatne ordinacije,što je zakonom zabranjeno i vrlo precizno određeno kao sukob interesa.

Koje društvo traži dr med Petra Petrovića da bi mu odredio dioptrijsku anomaliju za pomagalo? Dr med. Petar Petrović treba operirati mrene, koje se čeka na operaciju po dvije godine, a ne raditi degradaciju struke liječnika, još k tome cijeli sustav mora ispaštati radi privatnih koristoljublja pojedinaca -nemoralnih karikatura društva, ma kakve doktorate imali. Doktore se plaća za liječenje, a oni rade ispod svog znanstvenog statusa. Osobno, da sam liječnik, bila bi mi degradacija u vlastitim očima uopće da radim korekcije anomalija vidnog sustava očiju. O ostalom liječenju u oftalmi da ne pričam kolike su liste čekanja.
Totalna autokracija pojedinaca na djelu, svi ispaštaju, PACIJENTI NAJVIŠE.

SUSTAV JE RADI PACIJENATA, NE RADI POJEDINACA SUSTAVA.

New Report

Close