Šanse da za 10 godina uvedemo euro su nam 10%

Naslovnica Forum Komentari članaka Šanse da za 10 godina uvedemo euro su nam 10%

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ne treba nikada kunu zamjeniti eurom. Sopstvena valuta je važna poluga ekonomske politike. Podsjećam da su povijesna iskustva Hrvatske sa tuđom valutom negativna. Hrvati su koristili bizantski novac, ugarski novac i austrijski novac. Na taj način Hrvatska je dodatno eksploatirana.

Sve, sve, sve – samo nikad ne ono pravo

Kao i uvijek kada su u pitanju novinari Poslovnog dnevnika iritira opće neznanje, nepoznavanje materije i ignoriranje konteksta. Ovog puta čovjeka od ovakvog teksta hvata muka! Također – kao i uvijek – prisutan je jasno vodljiv kompleks manje vrijednosti koji rezulztira u tome da se masa ljudi u Hrvatskoj klanja EU i svakom njenom činovniku. Kad bih barem pokušali postaviti pitanje kolika je komeptentnot ljudi koji rade u tom Monitoru održivosti duga, oni bi samo “bijelo gledali”. Isto vrijedi i za konstataciju da Angela Merkel nije lider i da taj njen nedostatak sve više dolazi do izražaja, poseno kod problematike eurozone.

Za Komisiju EU je najveća falinga što još uvijek nije službeno objavila (svoje) rezultate nalaza što je uvođenje eura donijelo državama južne Evrope a posobno Grčkoj iako se mnogi autori već duže vrijeme slažu da je uvođenje eura za Grčku bila najveća moguća greška u njenom poslijeratnom razvoju.

Kada bi za to ostvarila uvjete, isto bi vrijedilo i za Hrvatsku.

Najvažnija stvar koja se ovdje ignorira je – kao i uvijek – uloga Njemačke u transformiranju EU. Kako sam već rekao, Njemačka će na proljeće 2018 izgurati Grčku iz eurozone. To će biti cijena za otpis njeng dijela duga (cca. 25mlrd eura) od ukupno planiranih cca 96 milijardi.

No, nakon toga Njemačka će početi “sređivati” i ostatak eurozone, t.j. gurati van sve države koje tamo ne pripadaju. Zašto? Zato jer je eurozona za Njemačku Transferunion kojim njemački porezni obveznici financiraju nerad i financijasku nedisciplinu stanovništava država južne Evrope. Nijemcima je već “puna kapa” (a vjerojatno i još ponešto) takvog nedobrovoljnog financiranja.

Kako kaže Stefan Bielmeier: “”Približava se momenat kada će se definitivno morati postaviti pitanje tko spada u eurozneu a tko ne” (vidi članak “Wer passt in den Euro und wer nicht”; Wirtschaftswoche 04.05.2016)

Priželjkivati da Njemačka dopusti još i Hrvatskoj da uvede euro (podacima koji bi “dolazivali” da ima uvjete za njegovo uvođenje Nijemci ionako ne bi vjerovali) bilo bi tragikomično. Jer ta pusta želja o uvođenju eura je intelektualno na nivou pubertetlije koji ode u McDonalds, naruči hamburger i Coca-Colu pa zamišlja da je tako postao Amerikanac.


Ne treba nikada kunu zamjeniti eurom. Sopstvena valuta je važna poluga ekonomske politike. Podsjećam da su povijesna iskustva Hrvatske sa tuđom valutom negativna. Hrvati su koristili bizantski novac, ugarski novac i austrijski novac. Na taj način Hrvatska je dodatno eksploatirana.

Zaboravio si da smo koristili i yu novac , sopstveni moj !

Hrvatska je već dvadesetak godina euroizirana zemlja. Puno dulje nego dobar dio čanica Eurozone. Naravno, neformalno! Naime, žašto to tvrdim? Stan u Splitu iz ostavštine majke od moje supruge su nasljednici preko oglasa prodavali i javi se jedna starija gospođa, koja je imala samo malu primjedbu na cijenu a novac (140.000,00€)je donijela kod javnog bilježnika u papirnatoj vreći i veli da ga je držala doma. Nitko nije niti pomišljao da će se transakcija obaviti u kunama, ali da je toliko novca deponirano doma je za mene izenađenje. Iz priče smo kasnije saznali da se bavi turizmom (Zimmer-Service) i da ne želi da država ima uvid u sva njezina primanja. Zato je moja teza, da u Hrvatskoj ima više novca u eurima nego u kunama, neovisno o tome, što bruxelleska administracija misli o tome/nama. Osim toga, nema niti jedne druge zemlje iz Eurozone koja je imala slične karakteristike ignoriranja domaćeg platežnog sredstva i korištenja € odnosno prije DEM, kao što to radi Hrvatska.

Halo viewer!

Nikako mi ne uspijeva kontaktirati Vas. Možete li mi poslati jedan email? Izgleda mi da ste svoj promijenili.

Pozdrav, Marx

New Report

Close