Prodaje se sve više malih i obiteljskih hotela, kupaca nigdje zbog visokih cijena

Naslovnica Forum Komentari članaka Prodaje se sve više malih i obiteljskih hotela, kupaca nigdje zbog visokih cijena

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

to je prava slika napuhane priče o “uspjesima” hrvatskog turizma – kad imaju superkratku sezonu u opatiji, koja ima ime već stoljećima, blizu je austrije i italije, te brojnih urbanih sadržaja – što očekivati od ostatka obale?

sve propada, ne može se sjediti i očekivati da se ekonomija digne sama od sebe. već uvođenje poreza na nekretnine bi pomoglo u ispuhivanju cijena svih nekretnina u hrvatskoj, ovako tko god ima dovoljno novca čuva svoje zidine za bolja vremena koja nikad neće doći, dok puste zidine i vezani, mrtvi kapital koče svaku ekonomsku aktivnost u zemlji.

osi3,
znaci vi bite u bransi koja je na koljenima uveli porez ?
sto mislite ko bi onda sve pokupova na trzistu ?
da nebi mozda banke koje su kao svima omrazene ?
ili mozda netko drugi ima love za to ?

Razni kvadratoglavi tipovi pokupovali zidine pa se sad cude zasto nema klijenata, a marketing managera bi platili 4000 kuna. Trend je pravi, i trebaju propasti da otvore prostor onima koji znaju.

Vlasnici hotela u Opatiji, posebni oni koji su usli u zadnjih 15 godina nemaju pojma o tom poslu.

Neka idu u Porec po lekciju. Ili ako ne znaju neka prodaju u bok.

da vidimo, znaci logika je ovakva: Zivimo u drzavi sa jednim od najvisih poreznih opterecenja u svijetu, pravnim sustavom koji ne funkcionira, neucinkovitom i korumpiranom javnom upravom i porez na nekretnine je ono sto ce pokrenuti ekonomiju??? Pa daj ti ulozi u Hrvatskoj. Nekretnina kosta i kada je u hladnom pogonu. Kada covjek drzi nekretninu vrijednu milijun kn praznu ne radi to iz zabave.. Pa ni stanove ljudi ne drze prazne iz zabave. Ljudi se boje iznajmiti nekretninu jer im ju stanari uniste i ostave dugove, ugovor je vrijedniji kao WC papir nego kao zastita uz nas pravni sustav, a stanari su zasticeniji nego vlasnici nekretnine. Pokreni posao i nakon sto platis radnike, drzavu, duple rezije i ako imas srece da svi klijenti podmire dugove mozda kraj godine zavrsis na pozitivnoj nuli. Mrtvi kapital koci svaku ekonomsku aktivnost u zemlji? Pa znas li ti koliko Hrvati imaju stednje u bankama. I to je mrtvi kapital ako ta stednja sluzi samo za kreditiranje drzave, a kreditiranja poduzetnistva nema iz istog razloga iz kojeg i nekretnine stoje prazne. Da, jos jedan porez je bas ono sto nam treba. Drzava odlicno raspolaze i novcem koji sada ima, koja li ce cuda raditi kada se sliju novci od poreza na nekretnine. Poreza na ono sto smo ustedjeli nakon sto su nam vec oduzeli minimalno pola od onoga sto smo zaradili! I sto ce s tim novcem? Znas sto? Posluziti ce kao kolateral za daljnje zaduzivanje. “Oprostite, moze jos jedan kredit?”, “Da vidimo… Tek ste na 85% duga, a jos niste ni srezali skolstvo i zdravstvo na 0, ni javnu upravu, imate jos nesto javne imovine za prodati, a jos i porez na nekretnine mozete uvesti. Ma moze! Samo recite koliko trebate!(dok vi dogurate do defaulta mi cemo svoje ulaganje vec povratiti, a i ako necemo, kog boli k. provizija je vec tu, a i bonus na kraju godine….)”

Kad cujem ove jadikovke o skupoci ovoga o skupoci onoga, o porezima i nametima… Konkuretnost neke destinacije cini vise faktora od samog poreza. Ako se vec usporedjuju sa svojim susjedima onda izmimo kao benchmark Austriju.
Koliko toma kosta jedan kvalificirani uposlenik poslodavca? Ne manje od 3.500,00 eura sa svim dodacima. Kubik vode sa odvodnjom kosta izmedju pet i sest eura. KWh el. energije najmanje 35-40 euro-centi. Samo odrzavanje objekta u Austriji kosta dvostruko vise nego u Hrvatskoj. I kako onda moze jedan mali hotel u Austriji, sa cijenama od pedesetak eura, polupansion po osobi, poslovati pozitivno, a hotel kod nas ne moze? I kad bi netko postavio jednu serioznu SWOT-analizu, vjerojatno bi mu oci ispale, na kojim stavkama hrvatski hotelier pada!?

Hrvatski hoteljer pada na stavci nedostatka dodatne ponude i kvaliteti usluge.. Sunce i more nisu osnova zarade… Ali u clanku ti se navodi da su vlasnici hotela koji se prodaju vecinom stranci, medju njima i Austrijanci. Kako onda jedan Austrijanac moze voditi profitabilan hotel u Austriji, a u hrvatskoj ga zatvara i prodaje? “Konkuretnost neke destinacije cini vise faktora od samog poreza.” Ma nemoj zezat… Jesi procitao ti moj komentar uopce…

U nas je rjesenje za sve novi porez. Kako kreativno.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!


osi3,
znaci vi bite u bransi koja je na koljenima uveli porez ?
sto mislite ko bi onda sve pokupova na trzistu ?
da nebi mozda banke koje su kao svima omrazene ?
ili mozda netko drugi ima love za to ?

mars2,

branša je na koljenima jer su poslovne neznalice tratile ogromne novce za glupe projekte. oni trebaju propasti, cijene trebaju doći na puno realniju razinu, i ekonomija će se opet pokrenuti.

naizgled zvuči okrutno, ali nije. ja ne zagovaram da propadnu ljudi lošeg imovnog statusa, nego nesposobni developeri, koji ulažu novac koji im je višak.

drukčije se tržište ne može razviti. možete vi imati i dan-danas ogroman profit ako napravite projekt koji ima realnu klijentelu, i na lokaciji koja nije urbanistički devastirana, znači sve manje je takvih.


Kada covjek drzi nekretninu vrijednu milijun kn praznu ne radi to iz zabave.. Pa ni stanove ljudi ne drze prazne iz zabave.

slaven0, za tu nekretninu što vi tvrdite da vrijedi milijun kn, to je samo vaše osobno mišljenje.

moje je osobno mišljenje da najveća većina tih nekretnina što ih u hrvatskoj vlasnici cijene na milijun kuna vrijede najviše 250.000.-300.000 kuna.

kako ste sami rekli, održavanje nekretnina košta. košta i održavanje okoliša oko nekretnine, komunalija i svih općih troškova destinacije na kojoj se nekretnina nalazi. košta i izgubljena dobit zajednice od nekorištenja nekretnine – i tko će sve to platiti? solidarno, radnici u nekoj obližnjoj proizvodnji, a ne vlasnik nekretnine koji stvara te troškove a prstom ne mrda?

novac u banci je mnogo lakše aktivirati, i on ni blizu nije “mrtav” kao nekretnina, čak i kada je oročen. nekretnina se treba prodati po realnoj vrijednosti da bi uopće došli do iste, a onda je to proces koji dugo traje, što stvara dodatne troškove.

neuvođenje poreza na nekretnine uništava cijelu ekonomiju već dugi niz godina. pokušava se stvoriti rentijerski sistem, gdje će odabrani bez truda, rada i pameti rentirati svoje nekretnine koje uglavnom nisu ni stekli trudom, radom i pameću. a one koji žele svojim radom stvoriti bogatstvo protjeruje se u druge zemlje. ali ne ide. taj umjetni sustav propada i propast će, samo je pitanje koliko vremena će se to još odugovlačiti.

E moj Osi, taj tvoj zakljucak “odabrani bez truda, rada i pameti rentirati svoje nekretnine koje uglavnom nisu ni stekli trudom, radom i pameću” je nazalost jedan od glavnih razloga sto produktivni ljudi ovdje niti pokrecu nesto niti zele biti. Hajde mi ti izracunaj molim te za tu nekretninu za koju ti tvrdis da vrijedi 250-300 000 kn koliko je njen vlasnik morao uplatiti u proracun iz svog dohotka prije nego je ustedio tih 250-300 000kn da si kupi tu nekretninu? Onda izracunaj koliko kostaju adaptacije, popravci, komunalije, komunalni doprinosi. Onda izracunaj koliko godina treba “prosjecnom” hrvatskom radniku da uplati istu tu kolicinu novca u proracun. Da li je tebi jasno da za svaku kupljenu nekretninu njen vlasnik uplati minimalno jos toliko novaca u proracun, a uplati jos i vise jer i zaradjuje vise od prosjeka. Da li je tebi jasno da iznajmljivanjem prosjecnog stana imas povrat od oko 4% na ulaganje i to ako sve popravke radis sam(da, nebi vjerovao, moras raditi), ako podstanari ne odleprsaju ostavivsi ti rezije i stan u rasulu i ako ne moras raditi adaptacije.
Zasto bi neki “okolni radnici” trebali placati odrzavanje bilo cega? Nikad cuo za komunalni doprinos? To sto ti mislis da nekome novac pada s neba sve govori o tebi, a apsolutno nista o osobi koja novac ima. Pa i lo.pov mora napraviti i provesti plan, te imati odredjene sposobnosti da bi uspjesno dosao do novca, a kamo li bilo koja druga prosjecna osoba. Nema para bez motike prijatelju moj. A oni koji su novce naslijedili, naslijedili su ih od svojih roditelja koji su se trudili da priskrbe svojoj djeci, a ta djeca ce bez truda i rada profuckati tu imovinu brze nego sto su je dobili. Opet ti ponavljam, nije problem ove zemlje manjak poreza nego nepovoljna klima za ulaganje. Mislis da je nekome tko je tolike novce zaradio i ustedio u krvi da sjedi i gleda skrstenih ruku. Jako puno ljudi u ovoj zemlji ima imovinu o kakvoj ti mozes samo sanjati. Ali neces ih na cesti ni prepoznati. Oni za koje ti mislis da su krcati lovom jer stvaraju takvu percepciju svojim zivotnim stilom su najcesce golo-guz.ije na kredit. A ona gomila postenih, radisnih i produktivnih ljudi na cijim plecima cijela ova fiktivna drzava i ekonomija pocivaju samo slusa i cita ovakve blju.votine i pita se “Do kada?” Umjetni sustav o kojem ti pricas je sustav u kojem covijek sto vise zaradjuje – vise ga i deru, sto bi jos i bilo podnosljivo da covijek vidi da taj novac koji daje odlazi za nesto korisno, a ne otplacivanje kamata kredita kojima se finacira vojska nesposobnih i lijenih uhlj.eba. Da kad odes u policiju mozes ocekivati pomoc i zastitu, a ne smijanje u lice, Da kad odes doktoru mozes ocekivati tretman, a ne 6 mjeseci cekanja i preporuku da odes privatniku. Da kad posaljes dijete u vrtic i skolu ne vrati iz njih gore nego sto je otislo jer jedna teta/uciteljica na 30 djece ne moze nista. Da nakon sto si poplacao sve prok.lete poreze, prireze, doprinose i namete jos ti zele i od ustedjevine uzeti. I jos bi i to progutao da to vodi necemu. Ali ne vodi. Ovo je nacija neinteligentnih gotovana koji jednostavno nisu sposobni dovesti na vlast nekoga sposobnog jer nebi prepoznali sposobnost ni da ih za straz.njicu ugrize. Sposobnost, trud i uspjeh se ovdje percipiraju kao slucajnost. TI si kamen temeljac tog umjetnog sustava i ove tru.le drzave. I da, u pravu si, samo je pitanje vremena koliko ce se to jos odugovlaciti. Nadam se ne jos dugo. Bankrot ove ba.nana drzave bi mi sjeo kao bu.dali sam.ar.

brkanje pojmova, trpanje meni riječi u usta koje nisam rekao, tirade – tako se sprječava, a ne vodi diskusija.

da ste malo sami sa sobom pretresli temu prije nego je izlažete javno, došli bi ste do toga da su “komunalni doprinos” i porez na nekretnine skoro pa ista stvar, riječ je samo o tome da je on ekstremno prenizak za vlasnike ogromnih kvadratura, pogotovo onih neiskorištenih.

vaša priča o tome kakvi su troškovi nekretnine navodi me na pomisao da niste doma s konceptima tržišne ekonomije. bez uvrede, koga je briga ako ste vi utrošili milijun kuna za nekretninu koja na tržištu može postići cijenu od 300.000? vi imate puno pravo upropastiti svoje novce na pogrešne poslovne odluke, ali nemate nikakvo pravo tražiti od države da vam troškove nadoknađuje na račun sviju nas.

“poslovna klima” je davno kreirana da bude pogubna za industriju, proizvodnju i visokostručne usluge, ali isto tako da potiče ulaganja novca u besmisleno betoniranje, čak je i cijeli urbanizam kao struka prognan kako bi se omogućilo što primitivnije raubanje prostora. čak i sad, kad se vidi da je ta politika odvela u propast ne želi se ništa mijenjati.

da mene pitate, ja bih udario toliki porez na svaki betonski apartman na jadranu, da bi ljudi tamo ili produljili sezonu na devet mjeseci ili srušili one ružne betonjare i zasadili maslinike.

porez na nekretnine dinamizira svaku ekonomiju – pogledajte sve razvijene zemlje svijeta i vidjet ćete da one ne potiču rentanje, nego rad. tko može živjeti od rentanja, neka mu, ali takav treba plaćati najviše poreze jer je njegova djelatnost društveno najštetnija. poreznim olakšicama se potiču industrija, proizvodnja i visokostručne usluge, a ne birtijašenje i sobarstvo.

probaj te sazidati prosječnu kuću pa će te vidjeti koliko to košta. ovo par milja za hotel!? toliko u londonu košta garaža i šupa.

who dares, wins

To nisu HOTELI.

POGREŠKA JE U KATEGORIZACIJI . Te hotele prenamijenite u staračke domove, i imat ćete posla i novaca.
Na milijunske iznose takvih građevina više se nitko ne trza…..
Samo ih tržite za milijarde….pa, ako Vam tko naleti…..evo..

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


brkanje pojmova, trpanje meni riječi u usta koje nisam rekao, tirade – tako se sprječava, a ne vodi diskusija.

da ste malo sami sa sobom pretresli temu prije nego je izlažete javno, došli bi ste do toga da su "komunalni doprinos" i porez na nekretnine skoro pa ista stvar, riječ je samo o tome da je on ekstremno prenizak za vlasnike ogromnih kvadratura, pogotovo onih neiskorištenih.

vaša priča o tome kakvi su troškovi nekretnine navodi me na pomisao da niste doma s konceptima tržišne ekonomije. bez uvrede, koga je briga ako ste vi utrošili milijun kuna za nekretninu koja na tržištu može postići cijenu od 300.000? vi imate puno pravo upropastiti svoje novce na pogrešne poslovne odluke, ali nemate nikakvo pravo tražiti od države da vam troškove nadoknađuje na račun sviju nas.

"poslovna klima" je davno kreirana da bude pogubna za industriju, proizvodnju i visokostručne usluge, ali isto tako da potiče ulaganja novca u besmisleno betoniranje, čak je i cijeli urbanizam kao struka prognan kako bi se omogućilo što primitivnije raubanje prostora. čak i sad, kad se vidi da je ta politika odvela u propast ne želi se ništa mijenjati.

da mene pitate, ja bih udario toliki porez na svaki betonski apartman na jadranu, da bi ljudi tamo ili produljili sezonu na devet mjeseci ili srušili one ružne betonjare i zasadili maslinike.

porez na nekretnine dinamizira svaku ekonomiju – pogledajte sve razvijene zemlje svijeta i vidjet ćete da one ne potiču rentanje, nego rad. tko može živjeti od rentanja, neka mu, ali takav treba plaćati najviše poreze jer je njegova djelatnost društveno najštetnija. poreznim olakšicama se potiču industrija, proizvodnja i visokostručne usluge, a ne birtijašenje i sobarstvo.

komunalni doprinos i porez na nekretnine nisu jedna te ista stvar, pretresi ti temu, procitaj prijedlog zakona i stavi brojke na papir, ja jesam.

Moja prica uopce nije bila o troskovima nekretnine ili mojim poslovnim odlukama nego o tome da bilo tko da bi kupio nekretninu od 300 000kn mora prije toga uplatiti bar 300 000kn u proracun tako da ta tvoja bajka o “rentijerskim lezilebovicima” nema veze s vezom, procitaj ponovno.

To sto se gradilo bez plana i programa, a onda jos i sve legaliziralo je rezultat nesposobne i korumpirane vlasti, a ne nedostatka poreza na nekretnine i on nece to ni rijesiti, niti ce vlast uciniti nista sposobnijom i manje korumpiranom nego sto je bila do sada.
A to jest problem, ne ljudi koji pune proracun.

Porez na nekretnine u Hrvatskoj je samo i iskljucivo pokusaj da se odgodi neodgodivo – bankrot.

New Report

Close