PRAVNI KUTAK – punomoći, ugovori, tumačenje zakona i ostali korisni savjeti

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PRAVNI KUTAK – punomoći, ugovori, tumačenje zakona i ostali korisni savjeti

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kada sam prvi puta osobno došao u situaciju da moram pravno rješavati status svojih dionica, uočio sam da postoji cijeli niz mogućnosti kako pojedinu situaciju pravno rješiti. Dakako, htio sam odabrati onu, za sebe najpovoljniju.
U tome sam bio sam, bez stručne pomoći.
Čini mi se da bi otvaranje ovakve teme moglo pomoći svima nama jer se u ovom poslu često susrećemo sa potrebom tumačenja zakonskih odredbi.
Da to ne bi radili na svakom topicu posebno, predlažem da ovo bude mjesto na kojem ćemo iznosti svoje stavove, mišljenja i (nadam se) stručnije ekspertize pravnih zavrzlama.

Kako sam više navrata zamoljen da postam primjerak, (šprancu) ugovora koji se može koristiti za prijenos te kupoprodaju dionica, ovo je moj početni doprinos temi.
Pozivam i druge da se uključe u raspravu. [smiley11]

La vita e bella!

Negdje mi je pobjegao attach …

La vita e bella!

Čestitam na temi….evo ja ću prvi nešto moliti.
Da li netko ima šprancu punomoći raspolaganja tuđim računom (na burzi naravno), i šprancu ugovora o prijenosu dionica…thx. in adv.[smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Hvala kolega Posejdon. Nisam nikad dobio brži odgovor….[smiley2][smiley2][smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Odlična tema svaka čast

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...

vjerovatno glupo pitanje ,
ali čemu raditi kupoprodajni ugovor ako se dionice samo prenose na drugu osobu odnosno poklanjaju (prijenosu dionica) i koliki iznos staviti ???

jel ovo dvoje treba ovjeriti u javnog bilježnika pa poslati u SDA??

hvala!!!!
[smiley7][smiley7][smiley7]

Four Star General

….Super tema. Imam dva konkretna pitanja u svezi Ugovora o prijenosu dionica;

1) Kome sve treba poslati ovjerene primjerke ugovora? (Brokeru, SDA…itd)?
2) Kako je regulirano plaćanje poreza??

Namjeravam uzeti pakete HT na svoje roditelje i brata i kasnije prenijeti na sebe…Moguće komplikacije su..ako netko zna???

Unaprijed zahvaljujem.[smiley9]

Bok,
trebam pomoc za IPO HT-a, jeli moguce kupit dionice s punomoci od dijeteta(4 god) i ako je sto mi je sve potrebno od papirologije?

hvala

Pa hajdmo redom! [smiley2]


vjerovatno glupo pitanje , ali čemu raditi kupoprodajni ugovor ako se dionice samo prenose na drugu osobu odnosno poklanjaju (prijenosu dionica) i koliki iznos staviti ??? jel ovo dvoje treba ovjeriti u javnog bilježnika pa poslati u SDA?? hvala!!!! [smiley7][smiley7][smiley7]

Treba biti oprezan jer nije isto Ugovor o darivanju dionica i Ugovor o prijenosu dionica. Kod ovog prvog, ako si u krvnom srodstvu (s djeteta na roditelja, ali ne i obrnuto!!!) plaća se porez. Porez na darovnicu se plaća i u još nekim slučajevima pa za detalje treba vidjeti zakon.
Da, nužno je ovjeriti potpis prenositelja kod javnog bilježnika.


….Super tema. Imam dva konkretna pitanja u svezi Ugovora o prijenosu dionica; 1) Kome sve treba poslati ovjerene primjerke ugovora? (Brokeru, SDA…itd)? 2) Kako je regulirano plaćanje poreza?? Namjeravam uzeti pakete HT na svoje roditelje i brata i kasnije prenijeti na sebe…Moguće komplikacije su..ako netko zna??? Unaprijed zahvaljujem.[smiley9]

1. Dobro je napraviti tri ovjerena primjerka (1 original + 2 ovjerene kopije). Original ide u SDA a 2 ovjerene kopije ostaju prenositelju i primatelji prenešenih dionica.
2. U ovom slučaju što si ga ti spomenuo i ako koristiš ugovor o prijenosu dionica se ne plaća porez.
Doduše tko zna, ako na izobrima pobjedi izvjesni gospodin možda uvede neki novi porez i za to. [smiley2]
Ja nisam imao nikakvih komplikacija u ovom slučaju.

La vita e bella!

Posejdon ,
u slučaju da mi žena kupi paket T-HT , da li može preko moga brokera trgovati s dionicama iako nema račun u toj banci u kojoj radi moj broker??
odnosno kakva je procedura da se dotični broker ovlasti za trgovinu dionica???

hvala!!!!! [smiley7][smiley7][smiley7]

Four Star General

Pozdrav svima, imam jedno pitanje pa molim odgovor.
Ako kupim dionice HT-a na IPO-u na roditelje, sestru ili netkog drugog, i ostavim ih 1 godinu da pokupim dodatne dionice od države ( 1 dionicu za 10 kupljenih ), a u međuvremenu ih prenesem na sebe bilo kupoprodajom ili darovnim ugovorom, gubim li pravo na onu jednu dionicu od države?

Hvala na odgovoru


Pa hajdmo redom! [smiley2]
vjerovatno glupo pitanje , ali čemu raditi kupoprodajni ugovor ako se dionice samo prenose na drugu osobu odnosno poklanjaju (prijenosu dionica) i koliki iznos staviti ??? jel ovo dvoje treba ovjeriti u javnog bilježnika pa poslati u SDA?? hvala!!!! [smiley7][smiley7][smiley7]
Treba biti oprezan jer nije isto Ugovor o darivanju dionica i Ugovor o prijenosu dionica. Kod ovog prvog, ako si u krvnom srodstvu (s djeteta na roditelja, ali ne i obrnuto!!!) plaća se porez. Porez na darovnicu se plaća i u još nekim slučajevima pa za detalje treba vidjeti zakon. Da, nužno je ovjeriti potpis prenositelja kod javnog bilježnika. ksafaric: ” ….Super tema. Imam dva konkretna pitanja u svezi Ugovora o prijenosu dionica; 1) Kome sve treba poslati ovjerene primjerke ugovora? (Brokeru, SDA…itd)? 2) Kako je regulirano plaćanje poreza?? Namjeravam uzeti pakete HT na svoje roditelje i brata i kasnije prenijeti na sebe…Moguće komplikacije su..ako netko zna??? Unaprijed zahvaljujem.[smiley9] ” 1. Dobro je napraviti tri ovjerena primjerka (1 original + 2 ovjerene kopije). Original ide u SDA a 2 ovjerene kopije ostaju prenositelju i primatelji prenešenih dionica. 2. U ovom slučaju što si ga ti spomenuo i ako koristiš ugovor o prijenosu dionica se ne plaća porez. Doduše tko zna, ako na izobrima pobjedi izvjesni gospodin možda uvede neki novi porez i za to. [smiley2] Ja nisam imao nikakvih komplikacija u ovom slučaju.
[/quote]

Zahvaljujem na konkretnom i detaljnom odgovoru!!!!
Još jednom Hvala.
[smiley2][smiley2][smiley2]


Posejdon ,
u slučaju da mi žena kupi paket T-HT , da li može preko moga brokera trgovati s dionicama iako nema račun u toj banci u kojoj radi moj broker??
odnosno kakva je procedura da se dotični broker ovlasti za trgovinu dionica???

hvala!!!!! [smiley7][smiley7][smiley7]

Ako ti žena kupi dionice T-HT može trgovati tim dionicama preko tvojeg brokera. naime razlika je u tome da tvoja žena navede na koji broj računa primi novce.

Pametan covjek zamjecuje sve. Glupi na sve ima neku zamjerku


Posejdon , u slučaju da mi žena kupi paket T-HT , da li može preko moga brokera trgovati s dionicama iako nema račun u toj banci u kojoj radi moj broker?? odnosno kakva je procedura da se dotični broker ovlasti za trgovinu dionica??? hvala!!!!! [smiley7][smiley7][smiley7]

Uf, nisam siguran da sam dobro shvatio pitanje. Dionice koje ima tvoja žena, ona mora prebaciti na nekog brokera preko kojeg će trgovati. Dakle, mora imati/naći svog brokera. Ukoliko bi ih vi htjeli prebaciti dionice na tvog brokera kojeg već imaš, tada morate prebacivati njene dionice na tvoj račun u SDA i tek potom na tvog brokera.


Pozdrav svima, imam jedno pitanje pa molim odgovor. Ako kupim dionice HT-a na IPO-u na roditelje, sestru ili netkog drugog, i ostavim ih 1 godinu da pokupim dodatne dionice od države ( 1 dionicu za 10 kupljenih ), a u međuvremenu ih prenesem na sebe bilo kupoprodajom ili darovnim ugovorom, gubim li pravo na onu jednu dionicu od države? Hvala na odgovoru

Kratko i jasno: DA, gubiš pravo na dodatne dionice ako išta s njima napraviš (preregistriraš na bilo koga, brokera ili ženu, ljubavnicu….) tijekom te godine.

La vita e bella!

New Report

Close